Top miesta na Slovensku: Bratislavský kraj

 Top miesta na Slovensku: Bratislavský kraj

 

V roku 2017 sme vydali knižku- bedeker Top miesta na Slovensku / Top places in Slovakia, ktorá priniesla prehľad najlepších kaviarní a bistier na Slovensku. Dodnes táto knižka teší svojich majiteľov, ktorí s ňou cestujú. Niektorí dokonca zbierajú pečiatky do bedekrov. Aké prevádzky sa tam umiestnili? Začíname Bratislavským krajom .

Hlavné mesto Slovenska a jeho blízke okolie dnes žije čulým životom a sľubuje skutočné gastronomické zážitky, a to vo všetkých svojich častiach. Či už je to romantické korzo v centre mesta, alebo kedysi betónová džungľa Petržalka, preslávené vinohradnícke mestečko Pezinok, či priľahlé malebné dedinky.

Enjoy Bistro: Romantika na korze

Enjoy Bistro vás nepriamo núti tešiť sa zo života. Enjoy je o radosti, o vychutnaní chvíle, ktorá vôbec nemusí byť prchavá.Môžete ju premeniť na posedenie pri chutných raňajkách, zdravom obede či organickom esprese značky Mallay. Sortiment jedál a nápojov je prevažne bio a organický, s prihliadnutím na potravinové intolerancie klientov.

enjoy-bistro-bratislava

U Kubistu: Tam, kde žije skuotčne bohémska Bratislava

Rožná budova s veľkými oknami pôsobí nenápadne. Rovnako nenápadné je jej vnútro, ktoré pozostáva len z niekoľko jednoduchých stoličiek a stolov.  Zárukou dobrého zážitku je mimoriadne príjemný a úslužný personál a výborná káva.

Konditorei Kormuth

Prvá historická kaviareň v Bratislave, aj tak by sa dala nazvať Konditorei Kormuth. Má pomerne nenápadný výklad,zato vnútri nájdete skutočný poklad. Celý podnik je vlastne umelecké dielo. Steny sú vyzdobené freskami, na ktorých sa pracovalo vyše desať rokov. Nábytok a v podstate všetko zariadenie má patinu histórie. Pokojne sa môže stať, že sedíte za stolom z 18. storočia a za vami je vitrína z talianskeho kláštora. A koláčik, vytvorený podľa tradičného prešporského receptu, si naberáte lyžičkou a jete z tanierika z čias Františka Jozefa.

Konditorei Kormúth Bratislava bar

Monsters cafe and bar: Raj pre všetky deti

Kam sa pozriete, všade sú milé príšerky, či už namaľované na stenách, alebo v podobe štýlových hračiek. Pri posedení v tejto kaviarni sa vám nechce veriť, že ste v centre Petržalky, uprostred obrovského panelákového sídliska. Monsters cafe and bar sa totiž nachádza v komplexe Petržalka City a ponúka prekrásne výhľady na Chorvátske rameno. Kaviareň funguje ako akési multifunkčné centrum, od rána to v nej žije. Okrem skvelého detského kútika ponúka aj hodiny jogy, priestor na obchodné stretnutia či tvorivé dielne pre deti. Dizajn kaviarne je hravý a rovnaké je i menu.

Monsters Cafe Bar

Rannô Ptáča: Vtáčatko spod stanice

Neďaleko neslávne známej bratislavskej Hlavnej stanice je kaviareň, ktorá naplno využila potenciál turistického ruchu i toku pracujúcich. Rannô Ptáča je bratislavská klasika a patrí pod krídla obľúbeného konceptu Štúr, prvého moderného bistra v Bratislave. Rannô Ptáča nie je len slovné spojenie v štúrovčine, je to celodenná raňajkáreň. Do podniku sa vchádza z rohu ulice, vďaka čomu poskytuje výhľad na dve strany. Historická zelená budova patrí k tým krajším v okolí a rada poskytne útočisko smädným či hladným. Interiér je príjemne svieži. Dominantou je nepochybne drevená konštrukcia nad barom, ktorá pripomína roztiahnuté krídla vtákov.

štúr rannô ptáča

Vespa Caffetteria: Taliansko na rohu

Nebije do očí, a predsa o nej ľudia vedia. Do Vespy si ľudia chodia po dávku inšpirácie a talianskeho slnka ukrytého v šálke kávy.  Na rohu Moskovskej a Záhradníckej ulice vybudovali dvaja bratia z Chorvátska. Vespa priťahuje štýlových ľudí a s nimi rovnomenné skútre i milovníkov módy. Napriek tomu, že priestor pôsobí jednoducho a najvýraznejšie je z neho logo, zamilujete si ho. Tak ako si zamilujete aj skvelé a rýchlo naservírované talianske espreso. A možno aj dve. Viva la vita!

vespa

Five Points :Industriálny pôžitkár

Na rohu Panskej a Ventúrskej, kde sa zbiehajú dve najstaršie ulice Starého Mesta, je podnik, ktorý je splnením sna všetkých pôžitkárov. Five Points je svieži koncept, ktorý ponúka kávu z obľúbenej slovenskej pražiarne 9 Grams Coffee. Poteší tradičné espreso, ale aj alternatívne spôsoby prípravy kávových nápojov. Kaviareň má nápaditý priestor, ktorému dominuje tyrkysová čalúnená lavica. Zvádza na posedenie s výhľadom na centrum mesta.

Fivepoint

Kafé Lampy: Rozžiarili Petržalku

Keď vojdete, nebude sa vám chcieť veriť, že veľký priestor na prvom poschodí môže patriť jedinej kaviarni. Svedčia však o tom zavesené šálky pri vchode či veľký nápis na oknách. Nezvyčajný názov Kafé Lampy je symbolický, majiteľka ním chcela vyjadriť myšlienku, ktorá ju motivovala otvoriť si tu kaviareň. Lampy žiaria a osvetľujú tmavé miesta. Tento podnik skutočne rozžiaril spoločenský život v tejto časti, pretože vďaka honosnému priestoru sa v ňom často organizujú výstavy, tanečné a iné záujmové krúžky.

lampy interiér petržalka

Yogis: Kúsok prírody tam, kde by ste to nečakali

obchodných centrách sa vyskytujú rôzne druhy ľudí: manažéri, ktorí prišli na rýchly obed, mamičky na materskej, čo sa chcú porozprávať s kamarátkami, tí, ktorí potrebujú vybaviť všetko pod jednou strechou, nákupní maniaci na love za najnovšími kúskami… a všetci sa môžu stretnúť na vynikajúcej káve. Kaviarne sú neodmysliteľnou súčasťou nákupných centier. Prírodnú oázu nájdete aj v nákupnom centre Eurovea a najlepšie urobíte, ak ju zažijete na vlastnej koži. Podniky v tomto prostredí nebývajú veľké, ľudia sa v nich väčšinou striedajú rýchlo a znie tam symfónia strojov na prípravu kávy a rozhovorov návštevníkov.

yogis

Urban Coffee: Tradícia v novom šate

URBAN coffee je ako kindervajíčko. Zvonka nenápadné miesto vás vnútri prekvapí veľkosťou a príjemným dizajnom. Dominujú tu svetlé farby, ktoré podnik opticky zväčšujú. Kam by ste si chceli sadnúť? Na pohodlný gauč s výhľadom priamo na pražičku, kde sa veselo kotúľajú zrnká kávy, alebo na vyvýšené pódium? Panorámu v Panorama City si môžete vychutnať aj zhora. Ďalšie poschodie kaviarne je totiž zavesené vo vzduchu na premyslenom závesnom systéme.

Urban Coffee praženie kávy

Cefé Štefánik: Memento pri káve

Skrátka, táto príjemná kaviareň je vhodná na milé stretnutia pre všetkých. Nájdete v nej nespočetné odkazy na Milana Rastislava Štefánika, ktoré uchovávajú príjemnú spomienku na túto významnú osobnosť našich dejín. Už pri vchode vás poteší kópia velocipédu. Práve na ňom Štefánik jazdil ako mladík. Kufre na zemi i na stene odkazujú na jeho cestovateľskú vášeň, písacie stroje pripomínajú jeho kariéru diplomata a slnečné hodiny zasa spojitosť s astronómiou. Nad priestorom kaviarne sa vznáša replika lietadla, v ktorom Štefánik zahynul.

kaviareň štefánik ivanka pri dunaji

Mlsná Emma: Charizmatický Pezinok

Mlsná Emma je pre miestnych Pezinčanov i okolie pojmom. Pôvodne malá čokoládovňa s obchodíkom na korze sa po niekoľkých rokoch stihla úspešne rozrásť. Obsadila vedľajší, niekoľkonásobne väčší priestor. Dnes má kaviarnička k dispozícií klenbové miestnosti v starom meštianskom dome. Toto miesto má skutočne osobitú atmosféru. Nie je to len historickou budovou, ale aj retro nábytkom či vždy čerstvými kvetinami na stoloch. Sortiment je na malé mestečko naozaj pokrokový.

Mlsná Ema

Bedeker Top Miesta na Slovensku vznikol v roku 2017, nájdete v ňom tipy na cestu za pôžitkami po celom Slovensku. Obsahuje však aj kaviarne, ktoré museli svoje stroje vypnúť. V Bratislavskom kraji to boli prekrásne a skutočne výnimočné prevádzky Dobre Dobré a Marína Cafe Hamuliakovo. Výťažok z predaja knihy sme s láskou venovali OZ Vagus.

Text: Simona Budinská

Foto: Ondrej Bobek, Top miesta na Slovensku

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články