Galérie s dúškom kávy

 Galérie s dúškom kávy

 

Umenie patrí do života aj nás kávičkárov, hlavne ak si ho môžeme vychutnať so šálkou dobrej kávy. Patríte k milovníkom umenia? Prinášame vám kaviarne, ktoré tieto dve vášne spájajú a vytvárajú miesto, kde si vychutnáte oba pôžitky naraz. Fantastické!

Kaviareň Lampy, Bratislava

Bratislavská Petržalka tradične nie je miestom, ktoré by nás lákalo dobrými podnikmi, akciami či kvalitnou kávou. Tú si častejšie vychutnáme v historickom centre či pri tajomnom Dunaji. Na južnom brehu rieky to však ožíva stále viac. Pri príchode ku kaviarni sa mi naozaj nechcelo veriť, že celý veľký priestor na prvom poschodí modernej budovy môže patriť jedinej kaviarni. Hneď pri dverách a výklade, ktorý zdobili povešané šálky na espresso som však vedela, že som na dobrom mieste. “Lampa pre mňa evokuje niečo, čo žiari. Lampy by mali byť miestom, ktoré rozžiari spoločenský život v Petržalke,” hovorí majiteľka kaviarne Andrea Reichová. Keď vyjdem hore schodiskom, ktoré zdobia nielen živé kvety, ale i veľká fotografia Bratislavy ako pripomienka miestnych koreňov, pomaly začínam chápať, čo tým usmievavá majiteľka myslela. Po pravej ruke nachádzam priestrannú miestnosť, v ktorej si môžete zatancovať salsu i zorganizovať zaujímavé prednášky či workshopy, po ľavej zas vchádza do kráľovstva oddychu a kávy. Na stenách visia originálne portréty mladej fotografky Nikoletty Fuska, ktorá tu nedávno mala vernisáž, parapetu zdobia rôzne umelecké predmety a kvety, na každom stole nájdete aktuálny program plný zaujímavých podujatí, ktoré tu majiteľka organizuje.

Lampy Bratislava

Lampy Bratislava

Kaviareň Lampy nájdete aj na facebooku.

Čokoládovňa Mlsná Emma, Pezinok

Mlsná Emma je pre miestnych Pezinčanov i okolie pojmom. Pôvodne malá čokoládovňa s obchodíkom na korze sa po niekoľkých rokoch na základe dopytu od hostí stihla rozrásť a obsadiť vedľajší, niekoľko násobne honosnejší priestor. Dnes majú kaviarnička a Artshop k dispozícií klenbové miestnosti v starom meštianskom dome. Za celým konceptom stojí rodina Kočnerovcov– mama, otec, syn a dcéra. Každý prispel svojou troškou, i deti. Napríklad malá dcérka vymyslela názov, Mlsná Emma. Tak trošku po sebe, tak trošku po babičke, ktorá bola tiež Emma a bola vraj veľmi mlsná. Miesto v sebe skrýva kus dávneho čara. Nie je to len budovou, ale aj retro nábytkom, či čerstvými kvetinami na stoloch. Pani majiteľka neznesie umelé, a tak sa môžete potešiť touto krehkou krásou. Za interiérom novej Mlsnej Emmy stojí niekoľkomesačná tvrdá práca celej rodiny a blízkych priateľov. Starý priestor sa nadýchol, vpustil dnu svetlo, vône a veci vytvárané s láskou. Aj umenie tu má svoje miesto.

Mlsná Ema Pezinok

Mlsná Emma Pezinok

Čokoládovňu Mlsná Ema nájdete aj na facebooku.

Betónka, Trnava

Šarmantnú malú kaviareň s hravým názvom Betónka nájdete v najnovšom nákupnom centre v Trnave prepojenom s futbalovým štadiónom. Nablýskaný projekt v sebe neskrýva len množstvo nových obchodov, ale i nenápadnú štýlovú kaviarničku ukrytú v srdci nákupnej pasáže. V angličtine by sa Betónka dala opísať jednoducho ako „classy“. Nekričí, nepredvádza sa, nenájdete v nej žiadne zamatové kreslá ani trblietky, iba čistý, svieži, moderný štýl s elegantným, starostlivo vyberaným nábytkom a štýlovým barom. Na prvom mieste je však výborná káva. Umiestnenie v nákupnom centre môže kaviarňam trošku uberať na ich osobitosti, keďže sa nemôžu spoľahnúť na šarm historických uličiek mesta. Interiér kaviarne dopĺňa limitovaná séria  plagátov áut od Racelife.cz, expozícia sa však mení. Onedlho si budete môcť vychutnať súkromnú zbierku litografií spolumajiteľa kaviarne. Jednou z najlepších častí trnavskej kaviarne je jej menu. Nápojový lístok v štýle starých novín s názvom Daily Menu vás nadchne nielen dizajnom, ale najmä ponukou. Nájdete v ňom množstvo kvalitných slovenských produktov, od spomínanej kávy až po vína.

Trnava Betónka

Trnava Betónka

Betónku nájdete aj na facebooku.

Text: redakcia kavickari.sk

Foto: Ondrej Bobek, archív kavickari.sk

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Guťka Markocsyová

Pôžitkárka, instaguru a organizačný mozog celého portálu. Naša Guťka plánuje všetky cesty, fotenia i články. A vďaka jej citlivému oku je výsledná podoba článkov taká, aká je. I sociálne siete také, aké sú.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

0
Budeme radi za vaše názory, prosím zanechajte nám komentár.x