Top miesta na Slovensku: Košický kraj

 Top miesta na Slovensku: Košický kraj

 

V roku 2017 sme vydali knižku- bedeker Top miesta na Slovensku / Top places in Slovakia, ktorá priniesla prehľad najlepších kaviarní a bistier na Slovensku. Dodnes táto knižka teší svojich majiteľov, ktorí s ňou cestujú. Niektorí dokonca zbierajú pečiatky do bedekrov. Aké prevádzky sa tam umiestnili? Pokračujeme Košickým krajom.

Košice patria k obľúbeným a vyhľadávaným slovenským mestám. Ich elegancia a vznešenosť očarúvajú ľudí už stovky rokov, za vlády panovníka Mateja Korvína dokonca patrili medzi najväčšie mestá Európy. Popri iných lichotivých prívlastkoch sa Košice označujú za „mesto tolerancie“. Ich medzinárodný charakter je lákadlom pre mnohých turistov, ktorí mestu najmä v letných mesiacoch prinavracajú veľkolepú slávu.

Carpano Café: S CHUŤOU NOSTALGIE

U rodených Košičanov kaviareň a reštaurácia Carpano vyvoláva spomienky na staré dobré časy, kedy bolo posedenie v bývalej „Megayho cukrárni“ súčasťou nedeľných vychádzok. Rodili sa tu prvé lásky, oslavovali životné jubileá. Dom číslo 42 na Hlavnej ulici, v neďalekom susedstve historickej budovy Štátneho divadla Košice, veľkolepého Dómu svätej Alžbety či spievajúcej fontány, obklopujú rôzne legendy. História objektu sa datuje až do 14. storočia, preto nečudo, že vás ešte aj dnes pri jeho návšteve opantá magický pocit. Dozaista sa o to pričinila aj citlivá a precízna rekonštrukcia. Už po vstupe do noblesnej kaviarenskej časti sa budete cítiť, akoby vás stroj času preniesol do minulosti.

carpano

Schalkaz: KAFETÉRIA V SRDCI KOŠÍC

Košická Hlavná ulica je naozaj rušné miesto. Podnik s názvom Schalkhaz uchováva spomienku na rovnomenný košický hotel (Schalkház). Stretávala sa v ňom predovšetkým šľachta, bohatí obchodníci i politici. Špecialitou podniku sú originálne kokteily. Ak túžite po dobovom servírovaní, ochutnajte Poslednú swingovú pieseň pána Pohla. Budete sa cítiť ako pravý džentlmen. Slávne časy pripomína i majestátny bar z masívneho dreva a punc luxusu priestoru dodávajú aj krištáľové lustre.

Shalkaz

Dobré Bistro: DOKONALO JEDNODUCHÉ

Nájsť toto bistro je pomerne jednoduché a navyše interaktívne. Bude sa vám to páčiť! Stačí, ak budete cestou hľadať modré bicykle. Príjemnú atmosféru navodzuje jednoduchý nábytok a tehlové steny, ktoré vytvorila efektná tapeta. Každý si tu nájde svoje pohodlné miesto, či už v zadnej časti na tyrkysových stoličkách, alebo na dlhom sivom gauči s farebnými vankúšmi. Filozofiu bistra odráža predovšetkým menu. Nájdete v ňom raňajky, polievky, hlavné jedlá i minisnacky. Na výber sú bezlepkové, bezlaktózové i vegánske dezerty a nechýbajú ani raw koláče.

dobre-bistro-košice

Raňajkáreň Rozprávka: SLADKÝ NÁVRAT DO DETSTVA

Na tomto čarovnom, ba až rozprávkovom mieste sa skutočne budete cítiť magicky. Nachádza sa v romantickej uličke historických remesiel. Podnik je rozdelený do niekoľkých častí. Bez pochýb vás očarí už rozprávková terasa. Pohodovú a rodinnú atmosféru vytvára detský kútik a bohatá zbierka kníh. Z menu si vyberie naozaj každý. Nájdete v ňom samé dobroty od jedál z farmárskych vajec cez zeleninové šaláty až po avokádový puding s banánom. Rozprávkové sú aj domáce koláčiky a magická šálka kávy.

kosice

Clematis coffee & tea shop: ODDYCH V OBJATÍ STARÉHO DREVA

V rannom ruchu metropoly východu sme objavili miesto, v ktorom si rozhodne nedajte ujsť lahodnú šálku kávy, unikátne čaje, domáce koláče, biosirupy či chutné zdravé raňajky. Vitajte v čarovnom mieste s rodinnou atmosférou, vitajte v Clematis coffee & tea shop! Už pri vstupe vás zaujme dizajnu podniku, ktorý majiteľ sám navrhol. V interiéri nájdete množstvo doplnkov z jeho zahraničných ciest. Unikátne sú aj drevené stoly a stoličky,niektoré až z dvestoročného dreva. Toto miesto je rajom pre všetkých kávičkárov i milovníkov čaju. Vybrať si môžete z viac ako 60 druhov kávy – klasickej, odrodovej i aromatizovanej.

clematis

Republika Východu: TO TA KAVIAREŇ PRE VICHODŇARE

To, čo sľubuje názov podniku, nájdete v jeho priestoroch. Interiér je hravý a ponúka skutočnú pastvu pre oči. Dominuje mu mozaiková podlaha pripomínajúca francúzsku rozmarnosť, ale pozor! Ocitli ste sa v srdci východu, na mieste, kde si Košičania vytvorili svoju vlastnú republiku. Na stole vás čaká menu vo východňarčine, takže sa pripravte na dávku zábavy už pri jeho čítaní. Popri čakaní na objednávku sa môžete rozveseliť drobnými detailmi vo výzdobe. Poteší vás aj jedlo i sladké koláčiky, ktoré prihliadajú na potravinové intolerancie.

Text: Simona Budinská

Foto: archív Kávičkári.sk

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články