Je to oficiálne. Gault&Millau prichádza na Slovensko.

Foto: Gault&Millau
Na Slovensko prichádza prvý svetový gastrosprievodca. Po vydaní bedekra Gault&Millau v Českej republike sa aj Slovensko dočká svojho prvého medzinárodného gastronomického sprievodcu, ktorý je známy aj vďaka ikonickým čiapkám . Už v polovici tohto roku sa budú môcť nimi popýšiť vybrané podniky.
O vzniku bedekra Gault&Millau
Henri Gault a Christian Millau boli francúzski novinári, ktorým nevyhovoval existujúci systém hodnotenia kvality jedla a reštaurácií. Pôvodne pracovali v redakcii parížskych novín Paris-Presse, ktoré založila v roku 1944 Ève Curie (dcéra Marie Sklodowskej-Curie) spolu s Philippom Barrèsom. V roku 1965 vytvorili gastronomického sprievodcu s inovátorským pohľadom na gastronómiu a posudzovanie jej úrovne. Henri a Christian vytvorili recenzný systém 20 bodov, ktorý hodnotí zvlášť jedlo, servis, cenu a atmosféru navštívenej reštaurácie. V roku 1972 publikovali prvého celonárodného sprievodcu pre Francúzsko s ikonickým žltým obalom Le Guide Jaune. Aj vďaka vytrvalej práci oboch gastrožurnalistov sa definovalo desatoro kulinárskych prikázaní, takzvané Nouvelle Cuisine s dôrazom na ľahšie jedlá, kvalitu surovín a kreatívne poňatie jedál. Ich systém hodnotenia bol výrazne pružnejší než iné recenzné postupy a pomohol objaviť mnohé gastronomické talenty ako Alain Ducasse, Guy Savoy, Joël Robuchon a mnohých ďaľších.

Ohodnotenie formou čiapok pre tých najlepších
Od konca 60. rokov, keď prvý sprievodca spôsobil doslova rozruch so zameraním sa na „nouvelle cuisine“, až do dnešných dní si spoločnosť zachováva inovátorský prístup s maximálnym dôrazom na širokú škálu hodnotiacich kritérií. Veľká pozornosť sa venuje čerstvosti, kvalite a pôvodu surovín, servisu, kreativite, ale tiež spracovaniu, nápadu a prezentácii jedla ako celku. Gault&Millau používa jedinečný systém, ktorý kombinuje klasické bodové hodnotenie so symbolickým označením „kuchárskych čiapok“ (po francúzsky toqués), čo je tradičný symbol šéfkuchárov. Tento systém odráža ako kvalitu jedla, tak aj celkový zážitok, ktorý reštaurácie ponúkajú, čím môžu získať na základe bodov jednu až päť čiapok, pričom päť odráža výnimočnú dokonalosť v každom detaile. „Avšak už hranica 10 bodov, na základe ktorých sa reštaurácia dostane do bedekra, znamená autentickú kvalitu a ponuku jednoduchých, ale chutných jedál, na ktoré Gault&Millau odporúča zájsť,“ dodáva šéfinšpektor slovenského sprievodcu Michal Ondriš, známy aj ako “Čiližrút”.

Utajení inšpektori
„Systém hodnotenia je rozsiahly, transparentný a v najvyššej miere objektívny. Inšpektori sú anonymní odborníci, ktorých návšteva nie je reštaurácii oznámená, nemôžu si ju objednať, ani hodnotenie ovplyvniť a vždy za svoju útratu platia. Gault&Millau chce byť partnerom čitateľovi, ktorý dostane rozsiahle a objektívne hodnotenie reštaurácie, vrátane prípadnej kritiky, ale aj samotných prevádzok, ktoré sa na nás môžu obracať a môžu sa zlepšovať,“ vysvetľuje Michal Ondriš, ktorý je spolu so školiacim šéfinšpektorom jedným z veľmi mála osôb, ktoré široký tím inšpektorov poznajú.

Pomôže Gault&Millau slovenskej gastronómii?
Prečo sa francúzsky medzinárodný sprievodca rozhodol expandovať aj k nám? „Slovenská gastronómia v posledných 10 rokoch urobila veľký krok vpred a to si všimli aj v Gault&Millau. Objektívne hodnotenie dokáže reštaurácie motivovať k lepším výkonom, zviditeľniť ich v zahraničí a v konečnom dôsledku priniesť čitateľom ešte vyššiu úroveň služieb,“ upresňuje Michal Ondriš a dodáva: „A túto možnosť chceme dať všetkým. Neobmedzujeme sa len na Bratislavu a fine dining. V bedekri sa môže ocitnúť a pokojne môže byť ohodnotená koliba z východného Slovenska, či salaš na Liptove a čárda na maďarských hraniciach. V tomto máme voľnosť. Hodnotenie Gault&Millau nie je na objednávku, ani nie je aktuálne závislé od štátneho financovania.“
Slovenská verzia sprievodcu Gault&Millau vyjde v polovici roku 2025, a to nielen v knižnej, ale aj v onlinovej podobe.
Text: TS Gault&Millau
Foto: Gault&Millau, Dreamstine @Baloncici