Tie najlepšie prevádzky pre vysokoškolákov

 Tie najlepšie prevádzky pre vysokoškolákov

 

Vysoká škola, nové mesto, nové miesta noví spolužiaci, nový život. Je to jedná z tých dôležitých etáp mladého človeka. Počas vysokej školy vznikajú nové priateľstvá, ktoré trvajú až do konca života, kto vie niekedy aj vďaka kvalitnému servisu, príjemnému prostrediu vhodnému nielen na debaty, bozky, ale aj učenie.

Bratislava

Five Points

Na rohu Panskej a Ventúrskej, kde sa symbolicky zbiehajú dve najstaršie ulice Starého mesta je prevádzka, ktorá je splnením sna všetkých coffeeholicov. Príjemný dizajn, v ktorom sa mieša hipsterčina s industrializmom, ale aj Paríž s New Yorkom. Priestoru jednoznačne dominuje rohová čalúnená lavica tyrkysovej farby, ktorá zvádza k posedeniu a k výhľadom na epicentrum mesta. Five Points je svieži mladý koncept, ktorý ponúka kávu z obľúbenej slovenskej pražiarne 9 grams coffee. Ideálne miesto na raňajky, rýchly obed, či na večerné debaty nielen pri káve.

FivePoints

cappucino

Five Points nájdete na facebooku.

White Dragon

Ako si predstavujete dokonalú kaviareň pre technologického geeka? Mala by byť primerane moderná, jednoduchá, dostupná a hlavne priniesť originálnu myšlienku. My sme práve takéto miesto našli v novom priestore pre inovácie v bratislavskej Mlynskej doline. Biely drak našiel svoju inšpiráciu v minulosti a zároveň budúcnosti, majitelia sa totiž nechali viesť slávnym sci-fi filmom Ridleyho Scotta Blade Runner. White Dragon je rozdelený na tri prelínajúce sa časti, ktorým kraľujú samostatné farebne oddelené bary. Priestor White Dragon je plný farebných stoličiek rôzneho druhu, neónov (ako z poriadneho sci-fi filmu), barovú časť od sedacej oddeľuje dlhá knižnica plná dobrých science fiction románov a kov, betón a sklo v priestore dopĺňa teplejšia drevená podlaha. Najzaujímavejšie detaily však nájdete, keď svoj zrak upriete hore.

bar

káva

White Dragon nájdete aj na facebooku.

Trnava

Thalmeiner

Thalmeiner patrí k stáliciam slovenskej kaviarenskej scény a zároveň k tomu najlepšiemu, čo na Slovensku máme. Do detailov vyšperkovaný interiér pozostáva z niekoľkých častí, pretože ako kaviareň starne, tak aj rastie. Na kvalite jej to však neuberá. Prvá, pôvodná časť v sebe nesie punc ráznej elegancie, ktorú podporili masívne nábytky, ale aj detaily v podobe mozaikovej podlahy, či obrazov s kaviarenskou tematikou na stenách. Druhá, novšia časť podniku ukrýva v sebe tajomstvá v podobe zmyselných detailov. Pozrite sa na steny so štukovými kvetmi, alebo si vychutnajte posedenie pri krbe. Thalmeiner v Trnave ponúka brunch, teda skutočne dlhé a sýte raňajky. Nezmeškajte túto možnosť každý deň až do 14:00. Samozrejme s náležitou dávkou noblesy. Pre študnetov ideálne.

Thalmeiner

káva a čaj

Thalmeiner nájdete aj na facebooku.

Synagóga Café

Je skromne ukrytá v bočnej uličke, s nenápadnou fasádou. Pôsobí čisto a stromy lemujúce jej boky, sľubujú príjemný chládok. Priestor je rozdelený na boxy a samostatné stoly, avšak nič nenarúša celkový efekt z posedenia. Vďačí sa za to najmä hre skla, ktoré v tomto prípade zohralo rolu Colombovej manželky, ktorú síce nie je nikdy vidno, ale aj tak je vždy dôležitou súčasťou deja. Boxy ponúkajú súkromie, avšak aj možnosť pokochať sa týmto mystickým miestom. Poteší vás káva Montecelio, ale aj chutné koláče, medzi ktorými si každý nájde toho svojho favorita. Nám zachutila mrkvová torta a vynikajúci mouse chocolate. Veľký dôraz sa kladie aj na miešané drinky. Malá synagóga, ako ju domáci volajú, predstavuje zároveň akési multifunkčné kultúrne miesto, v rámci ktorého ponúka svojim návštevníkom množstvo zaujímavých podujatí.

kaviareň synagoga v trnave

kaviareň Synagóga v Trnave kultúra

Synagógu nájdete aj na facebooku.

Trenčín

Café Sládkovič

Pod Trenčianskym hradom si našla domov kaviarnička, ktorá poteší všetky zmysly. Je moderná i tradičná zároveň, nenútene romantická i originálne štýlová. Už pri prvom pohľade na štýlovú kaviarničku, ktorú zútulňujú úryvky z diel Andreja Sládkoviča, historické fotografie približujúce slovenské kultúrne dedičstvo i originálne vychytávky od mladých dizajnérov, je celkom jasné, že toto miesto budú milovať všetci „hipsteri“ a fanúšikovia dobrého vkusu. Na každom kroku totiž nájdete referencie na literatúru, históriu, hudbu či umenie, pri ktorých sa aj moderná kaviareň mení na miesto, ktoré inšpiruje k nekonečným debatám a nečakaným myšlienkam.

Café Sládkovič nájdete aj na facebooku.

Trenčín

Trenčín

Banská Bystrica

Black Coffee

Do kaviarne Black Coffee môžete vstúpiť priamo z ulice alebo z malého námestia cez šarmantnú Večierku. Ranná zastávka na čerstvé pečivo sa tak v Banskej Bystrici stáva oveľa príjemnejšou vďaka vôni dobrej kávy a štýlovému prostrediu kaviarničky. Black Coffee dodalo rannej káve v meste pridanú hodnotu. Pokojné rána, keď máte ešte pred prednáškou voľno, si užite pohľad na ulice plné ľudí a vychutnať si šálku dobrého espresso. Ak ste práve v Banskej Bystrici, jedno z najkrajších a najpohodovejších miest na pokojnú rannú kávičku nájdete na Národnej ulici s výhľadom na rektorát Univerzity Mateja Bela.

Banská Bystrica

Banská Bystrica

Black Coffee nájdete aj na facebooku.

Žilina

Grand Caffe Brasserie

Grand Caffe Brasserie je prvou prevádzkou na Slovensku, v rámci ktorej sa začala pražiť káva. A to práve mimoriadne obľúbená 9 grams coffee. Kto má chuť, môže si vychutnať aj znamenitú chuť kávy Costadoro. Za barom sa ukrývajú až štyri mlynčeky– ochotný personál vám prezradí, čo všetko je v ponuke. Nápoje i jedlá si môžete vychutnať pri veľkých oknách, či pri stolčekoch, ktoré sa nachádzajú v priestore pripomínajúcom latinskú Ameriku. Originálne vyznievajú aj okná, cez ktoré presvitá „umenie“ ulice. V Grand Caffe Brasserie navyše dostanete aj originálnu tureckú kávu.

mlynčeky

príprava kávy

Grand Caffe Brasserie nájdete aj na facebooku.

 

Prešov

Vinyl Caffe & Bistro

Kaviareň, bistro a tak trochu aj pub. Ak si však myslíte, že tu nájdete len študentov, freelancerov, ste na omyle. Jedinečnú prevádzku navštevujú všetci Prešovčania a kávičkári z rôznych kútov Slovenska. Koncept v štýle 70.- 90. rokov vytvoril doslova vlastnoručne 22 ročný majiteľ Konštantín Balun. Jeho duša je umelecká, jeho láska k platniam je hlboká. Pretavená je i v samotnom názve prevádzky – Vinyl je slangové označenie gramofónovej platne. Vyjdete po schodoch a na výber máte ihneď niekoľko možností. Pokiaľ sa chcete stať nezávislým pozorovateľom okolitého sveta, sadnite si priamo k veľkým oknám. Naopak, ak sa chcete pred ním skryť stačí, ak budete postupovať nahor. Dominantu menu tvoria domáce „chessecake-y“, ktoré vyrába majiteľ sám. Sú známe v celom meste! Domáce limonády, brunch, čerstvé sendviče a štýlové „cupcake-y“. Všetky tieto „fajnotky“ nájdete i v raňajkovom menu.

Vinyl

vinyl

Vinyl Caffe & Bistro nájdete aj na facebooku.

Dublin Cafe

Podnik Dublin Cafe, ktorý sa nachádza na Hlavnej ulici v Prešove, vás navyše prenesie späť v čase do 60-tych rokov. Stačí zísť z hlavného námestia do romantickej malej uličky. Zelená farba vládne interiéru. Nájdete ju na sedačkách, zemi, ale aj originálnych tapetách. Niet preto divu, že sem Prešovčania zavítajú už od skorého rána vychutnať si svoje obľúbené espresso, či cappuccino, ktoré im baristi pripravia s vysokou profesionalitou a úsmevom. Dublin Cafe je podnik, v ktorom sa cítite výnimočne, a predsa pohodlne ako doma. Ako správny írsky podnik, Dublin Cafe ponúka na výber obrovské množstvo whiskey, ktorú vám šikovní barmani namiešajú tiež do kávy.

Prešov

Prešov

Dublin Cafe nájdete aj na facebooku.

Košice

Clematis coffee & tea shop

V rannom ruchu metropoly východu sme objavili miesto, kde si vychutnáte lahodnú šálku kávy, unikátne čaje, domáce koláče, bio sirupy a chutné zdravé raňajky. Názov kaviarne je spojený s popínavou rastlinou. Jej kvety sú nádherné a predovšetkým voňavé. Sám majiteľ k ním má pozitívny vzťah. Dominantná je vôňa čerstvej kávy a pohodová hudba. Na tomto mieste nájdete viac ako 60 druhov kávy, klasickej, odrodovej i aromatizovanej. V prevádzke disponujú hneď 4 mlynčekmi a 3 druhy kávy ponúkajú pod svojou vlastnou značkou. Pre milovníkov čaju je v ponuke viac ako 160 druhov čaju z celého sveta. Vychutnať si môžete biele, zelené, bylinné, čierne, ovocné, pu erh, oolong, maté, rooibos, wellness čaje a dokonca i čaje pre zdravie. Clematis coffee & tea je miesto pre príjemné posedenie, dlhé konverzácie a pohodové stretnutia. Schovať sa môžete do zadného rohu kaviarne a naopak ak chcete sledovať ruch Hlavnej ulice, pokojne si sadnite aj do „výkladu“.

Košice

káva

Clematis coffee & tea shop nájdete aj na facebooku.

Text: Kávičkári

Foto: Ondrej Bobek

 

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články