Káva a koláčiky v srdci Banskej Bystrice

 Káva a koláčiky v srdci Banskej Bystrice

Na rohu ulice oproti univerzite 20 rokov ľudí lákala tradičná večierka. V októbri ju nahradila štýlová, útulná nová kaviareň, ktorá stavia na tradícii a spojila sily s kvalitnou liptovskou pekárňou. V novej večierke si tak môžete kúpiť voňavý chlieb, čerstvé koláče, ale i vychutnať výbornú taliansku kávu.

 

kaviareňkaviareň Banská Bystrica

Do kaviarne Black Coffee môžete vstúpiť priamo z ulice alebo z malého námestia cez šarmantnú novú Večierku. Ranná zastávka na čerstvé pečivo sa tak v Banskej Bystrici stáva oveľa príjemnejšou vďaka vôni dobrej kávyštýlovému prostrediu novej kaviarničky. Black Coffee dodalo rannej káve v meste pridanú hodnotu a vytvorilo priestor, v ktorom si ráno budete radi vychutnávať aj o druhej poobede.

 

kaviareň

 

Banská Bystrica

 

Aj vy milujete pokojné rána, keď máte ešte pred prácou, prednáškou či stretnutím čas zastaviť sa, užiť si pohľad na ulice plné ľudí a vychutnať si šálku dobrého espressa? Ak ste práve v Banskej Bystrici, jedno z najkrajších a najpohodovejších miest na pokojnú rannú kávičku nájdete na Národnej ulici s výhľadom na rektorát Univerzity Mateja Bela. Taliansku kávu Danesi si tu môžete vychutnať na mäkkej rohovej sedačke „vo výklade“, pri orignálnom barovom stole z hrubých drevených dosák pripevnených na industriálnych železných tyčiach alebo si užiť trochu súkromia pri malých drevených stolíkoch na štýlových moderných stoličkách.

 

kaviareň

Black Coffee

 

Za nápaditým a vkusným industriálno-urbanistickým konceptom Black Coffee stojí majiteľ kaviarne Roman Molčany a kamarát tiež kávičkár Matúš Kurek. „Chcel som mať miesto, kde by som sa cítil ako doma a mohol si tu dať dobrú kávu,“ opisuje. Pekáreň je prepojená s kaviarňou originálnom kovovou zasúvacou stenou, svojpomocne a prácne navrhli takmer každý detail, vďaka ktorým sa v kaviarni cítite tak pohodlne. V historickej budove odkryli staré tehlové steny komínov, ktoré dnes zdobia hlavnú miestnosť kaviarničky, pult v pekárni zas zhotovili z netradičných drevených dosiek, ktoré stolár objavil v konskej maštali. „Zdalo sa nám, že je to drevo také netradične ‚vyžraté‘, tak sme sa spýtali stolára, odkiaľ je a zistili sme, že ho zobral z konskej maštale a že ho naozaj ‚vyžral‘ kôň,“ smeje sa Molčany.

 

Banská Bystrica

kaviareň interiér

 

Vecí s históriou a príbehom však v šarmantnej kaviarni nájdete viac. Industriálne retro lampy nad pultom v pekárni napríklad nie sú ani tak retro, ako poriadne vintage. Majiteľ totiž zrepasoval 40 rokov staré lampy, ktoré sa kedysi používali v podnikoch a továrňach. Štýlové tienidlá z hrdzavého kovového plechu zas majiteľ vyrobil tiež vlastnoručne a neuľahčili si prácu v dizajnových obchodoch. Na usmievavé čašníčky, ktoré vám spríjemnia akýkoľvek náročný deň, však nedáme dopustiť.

 

Black CoffeeBanská Bystrica kaviareň

Text: Miroslava Germanová

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *