Top reštaurácie a kaviarne v Banskej Bystrici

 Top reštaurácie a kaviarne v Banskej Bystrici

V Banskej Bystrici v poslednom čase rozkvitlo niekoľko zaujímavých, no hlavne kvalitných reštaurácií a kaviarní. Získajú si vás hlavne atmosférou, skvelou ponukou a milou obsluhou. Všetky informácie o tých najlepších prevádzkach v Banskej Bystrici pre vás zhrnul náš fotograf a redaktor Rudolf Sladkovský, ktorý v Bystrici pôsobí. Takže jeho dojmy sú autentické a dôveryhodnosť zaručená.

Obľúbené kaviarne a reštaurácie v Banskej Bystrici hodnotí: fotograf Rudolf Sladkovský

Volám sa Rudo a už nejaký ten piatok fotím a v poslednom čase aj píšem pre kávičkárov. Celý život pracujem a pohybujem sa v gastre. Dovolím si tvrdiť, že dokážem rozlíšiť, čo je dobré a čo tak len vyzerá. Jedlo je mojou vášňou a aj moje dovolenky smerujú viac za michelinskými reštauráciami a spoznávaním krajín cez jedlo než za za morom a oddychom. Mám takmer 30 a tesne pred svadbou, žijem v Bystrici, a tak sa aj moje obľúbené podniky nachádzajú na strednom Slovensku.

Ázia je srdcovka nášho fotografa a redaktorka Rudolfa Sladkovského. V Banskej Bystrici je hneď niekoľko reštaurácií, kde ju pripravujú naozaj špičkovo.

V chutiach inklinujem viac k ázii a intenzívnejším chutiam. Milujem ryby a deň si neviem predstaviť bez kvalitnej kávy a dobrého obeda. Milujem fine dining a zároveň som fanúšik streetfoodov. Zakladám si na kvalitných a čerstvých surovinách a prevádzkach, ktoré ponúkajú niečo „navyše“ vo svojom prístupe k podnikaniu, produktom a hosťom. Toto je môj výber obľúbených podnikov a verím, že vás osloví a niečo z toho pri svojich návštevách aj vyskúšate.

KÚT 12

Prečo Kút 12? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Kvalita, skúsenosti, dizajn, meno, zážitok. A je to rohová budova námestia v Banskej Bystrici s popisným číslom 12. Za celým projektom stojí známy kuchár a legenda bystrickej gastronomickej scény Peter Kulhány. Peter má v meste niekoľko prevádzok, no a v roku 2017 sa rozhodol kúpiť krásnu historickú budovu v centre a prerobiť ju podľa svojich predstáv. Rekonštrukciu zvládol výborne a vzhľad celého priestoru berie dych. Veľa dreva, zelene, vysoké klenuté stropy, kvalitný dizajnový nábytok, príbory, taniere… Skrátka, všetko na tej najvyššej možnej úrovni.

Peter Ruman z kaviarne Profile vo Svätom Antone: „Kaviareň aj celý kaštieľ majú skvelý genius loci“

Čítať viac >

V samotnej budove na rohu námestia sa nachádzajú dve reštaurácie – Kút 12 a Kulhány Restaurant. Kút 12 je prevádzka orientovaná na talianske špeciality, skvelú pizzu a pastu, prosecco či šunky a syry. Okrem toho má aj špičkový bar a kaviareň s výberom drinkov a zákuskov.

Reštaurácia Kút 12 v Banskej Bystrici sa zameriava na talianske jedlá, preto si tam určite zájdite na chutnú pizzu s nadýchanými okrajmi.

Kulhány restaurant je priamym pokračovateľom obľúbeného Bistra Smartfood na Dolnej v Banskej Bystrici. Idea a koncept kvalitnej zážitkovej gastronómie sa pretransformovala zo Smartfoodu na Kulhány Restaurant. Takže ak ste v Banskej Bystrici na návšteve a rozmýšľate, kam sa podelo vaše obľúbené bistro, tak ho hľadajte v Kúte 🙂

V spodnej časti s pizzou zažijete malé Taliansko – kávičku, drinky, talianske špeciality a čulý ruch spolu s veľkou terasou na námestí. V hornej časti, v Kulhány restaurant, zas vysoké stropy, punc luxusu a pokojnejšiu atmosféru. Spolu s uzavretými salónikmi je to ideálne miesto na pracovné stretnutia, oslavy či romantickú večeru. Dostať v jednej budove skvelú kávu, kokteily, talianske špeciality, pizzu, ale aj kvalitný fine dinig a špičkový servis je pomerne unikátna myšlienka. Nehovoriac o veľkej vínnej pivnici.

Nápaditý bar v reštaurácii Kút 12 upúta pohľad každého návštevníka.

Môj osobný tip je margarita v Kúte 12 alebo čokoľvek z ponuky Kulhány Restaurant – lebo tam je nemožné urobiť krok vedľa. A ak ste milovníkmi vína, dajte si niečo odporučiť od someliéra, to predsa patrí k Taliansku. 🙂

LIMONE 

Limone Bistro & Wine je trocha náročnejšie nájsť, ale o to väčšia radosť a prekvapenie vás čaká. Prevádzka sa nachádza mimo centra Banskej Bystrice v priemyselnejšej zóne, kde sú situované viaceré automobilové showroomy. Limone je súčasťou jedného z nich a nachádza sa nad predajňou áut na prvom poschodí. Tento štýl určite ocenia milovníci koní pod kapotou, pretože pár zaujímavých kúskov nájdu aj v samotnej prevádzke. Ak by ste mali obavy, či vôňu a hluk vozidiel cítiť aj v reštaurácii, nemajte obavy.

Výborné jedlo a nadupané autá na jednom mieste – to je zrejme vysnívaná predstava nejedného (nielen) muža. V reštaurácii Limone v Banskej Bystrici si môžete dopriať tento gastronomicko-automobilový zážitok 🙂

Limone je na svete už viac ako 7 rokov a vzniklo zhruba v období silnej vlny bistier v regióne. Moderný a svieži koncept, nadčasový dizajn, otvorená kuchyňa a skvelé vína zdobia aj túto prevádzku. Bistro s ponukou lokálnej, ale aj európskej kuchyne. Každý deň čerstvé a iné jedlá, z ktorých si vyberie aj náročnejší hosť. Dve polievky, štyri hlavné chody a dezert – to všetko naservírované vo vysokej kvalite s veľkou nápaditosťou.

Mnohých očarí aj príjemný a veľmi profesionálny personál, ktorý by ste možno nečakali na takomto mieste. Samotná prevádzka je veľký otvorený priestor, predelený len nábytkom a policami, ktoré sa v polkruhu rozprestierajú okolo otvorenej kuchyne. Priemyselná budova je v tomto prípade veľkou výhodou, pretože disponuje obrovským priestorom, veľkými presklenými oknami, ktoré vytvárajú veľmi príjemnú a vzdušnú atmosféru.

Krásne naservírované a chutné jedlo je poznávacou značkou reštaurácie Limone.

Pochvalu si zaslúži aj špičková kuchyňa a vzduchotechnika, ktorá maximálne eliminuje akékoľvek pachy, ktoré sú problémom niektorých konceptov otvorených kuchýň. Okrem skvelých obedov ponúkajú aj rôzne formy kateringov, firemné raňajky alebo si u nich môžete nakúpiť kvalitné slovenské aj zahraničné víno. Obed u nich veľmi odporúčam. Vôbec nebudete ľutovať trochu vynaloženej energie navyše pri parkovaní a hľadaní Limone.

MAHALO POKÉ

Peter Kročko (v Banskej Bystrici je to samý šikovný Peter ) je mladý chalan, milovník vína, ktorý má na Dolnej ulici už dlhé roky svoj wine bar a kaviareň v jednom Why Not? Na konci roku 2021 v doznievajúcom kovide trocha zariskoval a malý priestor tvoriaci časť jeho prevádzky prerobil na poké bar. Inšpiráciu našiel až v ďalekom Paríži a štýlovo podobnú prevádzku sa rozhodol zariadiť vedľa svojho wine baru. A nemohol urobiť lepšie.

Poké je veľmi obľúbený gastrokoncept stravovania a svojich fanúšikov si našiel aj v Banskej Bystrici. Veď kto by odolal farebnej miske plnej chutných a zdravých ingrediencií?

Mahalo Poké si od prvého okamihu získalo množstvo fanúšikov. Je bežné, že ak sa nepoponáhľate, tak má vypredané a vám ostanú len oči pre plač. Od začiatku stavil na vysokú kvalitu vstupnej suroviny. Má vlastné omáčky, dresingy, marinády aj receptúry. Aktuálne nájdete v ponuke niekoľko druhov poké – klasické lososové, tuniakové, veggie, kuracie, ale aj jeho špeciálne s bôčikom a tajnou marinádou, ktorej recept nikto okrem neho nesmie vedieť. Ale čo naozaj zdobí jeho prevádzku, sú rameny. Aktuálne robí dva – s bôčikom alebo miso ramen s tofu. K tomu všetkému treba pripočítať skvelú kávu a a ešte lepšie vína z jeho Wine Baru a skvelý obed či večera ja zaručená.

Rudkov tip v reštaurácii Mahalo Poké je hustý a výdatný ramen.

Priestor Mahalo Poké je maličký, podobne ako mnohé japonské ramen či suši bary, a pojme len niečo okolo tucta ľudí. Je však spojený, takže vziať si víno k poké alebo poké k vínu nie je žiaden problém. Vibe miesta sa mení počas dňa aj roka. V lete je miesto veľmi svieže, dynamické – s vínom na terase a rušnosťou pripomína naozajstné veľkomesto. Cez zimu je intímnejšie – romantické stoly pre dvoch s horúcou miskou ramenu a tmavým mestom za oknami. Môj osobný tip je ramen amen alebo tuniakové poké a dať si odporučiť víno od Peťa k tomu.

STARÁ TRŽNICA

Samostatnou kapitolou je novovzniknutý koncept Starej Tržnice v Banskej Bystrici. Súkromný investor si vzal do parády priestory ošarpanej budovy tržnice a je to zrejme najlepší investičný projekt týkajúci sa gastronómie v meste. Okrem skvelého gastra ponúka Stará Tržnica aj široké možnosti kultúrneho vyžitia. Okrem vlastných vianočných trhov sú to rôzne popupy, pikniky, literárne akcie či samotné služby tržnice a stánkového predaja rôznych remeselných výrobcov. Aj počas Radvanského jarmoku bola gastrozóna Starej Tržnice nabitá množstvom kvality, remeselného vína či piva a kopou regionálnych produktov. Samotná dostupnosť v centre mesta, medzi mestským hradom a ikonickou mestskou vežou, a výborné parkovanie uľahčuje návštevu všetkým – domácim aj turistom. A čo všetko na Tržnici môžete nájsť? Začneme zľava 🙂

Reštaurácie

Nhabe

Ikonické martinské vietnamské bistro poznajú asi všetci. Ide o autentickú vietnamskú kuchyňu, postavenú na tradičných receptúrach, podporenú kvalitnou surovinou, „šmrncnutú“ kreativitou a inováciou, no a to celé zabalené do krásne dizajnu. Návšteva Nhabe Bistro v Banskej Bystrici má vône, chute a aj atmosféru vietnamskej ulice, čo je perfektný zážitok. Osobne odporúčam Mi Xao Bo, opekané rezance s hovädzím mäsom boli jednoznačne tie najlepšie, aké som kedy jedol.

Ak máte chuť na vietnamskú kuchyňu, určite navštívte Nhabe Bistro v Banskej Bystrici. Rudko odporúča ich opekané rezance s hovädzím mäsom.

Vašu pozornosť si zaslúžia aj ich sezónne špeciály alebo skvelé ľadové čaje. Fanúšikovia minimalistického dizajnu si prídu v Nhabe na svoje, betónový ovál so stolmi rozmiestnenými pozdĺž steny, kruhové okná a veľký stropný svetlík. Naproti otvorená kuchyňa, bar a pracovníčka volajúca objednávky podľa mien hostí. Takmer autentický „vibe“ pouličného streetfoodu.

Surový betón a sympatické oválne stoly odrážajú autentický štýl pouličného stravovania.

Mäsaker.food

Ide o projekt šikovných mladých ľudí, ktorí do Banskej Bystrice priniesli streetfoodovú kuchyňu, postavenú predovšetkým na kvalitnej kuracine. Krídla, prsia, stehná na rôzne spôsoby a k tomu pravidelný týždenný špeciál a ešte nejaké to tacos do ruky. Priestor ponúka sedenie len pre 4 ľudí, no vonkajšia terasa a pripravované komunitné sedenie samotnej Tržnice prinesú oveľa lepšiu kapacitu. Receptúry na to najlepšie smažené kura a krídelká v meste si vyžiadali množstvo obetí, „tastingov“ a kalórií navyše, ale stálo to za to. Osobne odporúčam kuracie stripsy, najlepšie zemiačiky v meste a coleslaw. Milovníci pikantného si prídu na svoje, okrem širokej palety čili omáčok, dostupných aj na predaj, je možnosť objednať si extra pikantné jedlo. Otvorená kuchyňa, zábavné ilustrácie po stenách a trocha „uletení“ majitelia sú zárukou, že sa budete v Mäsakri cítiť skvelo a bude tam kopa zábavy. A budete sa radi vracať.

Krídla, prsia, kuracie stripsy, smažené kura, stehná na rôzne spôsoby a mnoho ďalších streetfoodových lahôdok môžete ochutnať v zaujímavom koncepte Mäsaker.food v Banskej Bystrici.

Mäsiareň Tržnica

Tento koncept je v zahraničí pomerne populárny, ale u nás ešte neznámy. Ponúka služby tradičnej mäsiarne so širokým výberom prémiového a kvalitného mäsa zo slovenského chovu a výrobkov. To celé je doplnené kuchyňou, ktorá z čerstvých surovín pripravuje tie najlepšie mäsové špeciality. V stálej ponuke vždy nájdete klobásku, jaternicu, koleno, rebrá a známy leberkäse. Okrem toho aj husté sedliacke polievky a dennú špecialitu od kuchára. A čo tak nejaký dobrý steak? Ak ste milovníci mäsa, určite by ste nemali tento priestor vynechať. Otvorené kuchyňa, varenie v grile na drevenom uhlí a kvalitné slovenské mäso. To jednoducho musíte zažiť. Okrem kvalitného mäsa z vlastnej farmy nájdete v Mäsiarni v Banskej Bystrici aj široký výber mäsiarskych výrobkov, steakového príslušenstva a rôzne snacky či pochutiny, ako je hľuzovkový olej, mäsové paštéty či rôzne omáčky. Za zmienku stoja aj kvalitné svetové vína.

Ak je kvalitná mäsiareň doplnená ešte aj o kuchyňu, ktorá pripravuje tie najlepšie mäsové špeciality, milovníci mäsa ju jednoducho musia navštíviť! Zastavte sa v Mäsiarni, ktorá sídli v Starej Tržnici v Banskej Bystrici.

Kaviarne a pekárne

Mlsnacava

Ide o lovebrand Šimona Staša a určite ho poznáte zo stránok nášho magazínu. Šimon je skvelý človek, ktorí už pred rokmi začal s distribúciou kávy a potom si otvoril vlastný podnik neďaleko centra Banskej Bystrice. Pred kovidom ho predal, investoval a vrátil sa do svojho obľúbeného kávového sveta. Koncom roka 2021 uzrela svetlo sveta jeho kaviareň v Starej Tržnici. Okrem značky kávy Mlsnacava, ktorá je jeho vlastná, praží si ju, vyberá, tvorí a distribuuje, Šimon dodáva aj kávové technológie. Ak niekde vidíš Victoriu Adruino či Simonelli, môžeš si byť istý, že je za tým Šimon, a môžeš si na tom mieste s čistým svedomím objednať.

O Mlsnacava ste už určite počuli, takže ak pôjdete okolo kaviarne v Banskej Bystrici s rovnomenným názvom, doprajte si šálku „mlsnej“.

Kaviareň Mlsnacava, nesúca rovnomenný názov ako celý brand slovenskej pražiarne, ktorú domáci nazývajú jednoducho „mlsná“, sa nachádza v centrálnej časti tržnice. Šimon je veľký puntičkár – celkový vzhľad kaviarne pripomína Škandináviu. Výnimočnosťou „mlsnej“ je rozhodne asi jediný Modbar na Slovensku. Modbar je kávovar zabudovaný v bare, pričom na povrchu je vyvedená len páková hlava, prípadne dýza na napeňovanie mlieka. Samotný bar tak pôsobí elegantným, luxusným a čistým dojmom a vidieť túto technológiu v prevádzke je jedinečný zážitok. Určite odporúčam vyskúšať double shot z jeho espressa a k tomu nejaký skvelý koláčik od zaujímavých lokálnych slovenských dodávateľov. A keďže prevádzky v tržnici majú medzi sebou dobré vzťahy, nie je problém dať si na teraske Šimonovu kávu a k tomu niečo z ponuky miestnych pekární, ak má Šimon práve všetky vyjedené.

Kaviareň Mlsnacava má asi ako jediná na Slovensku Modbar – ide o kávovar zabudovaný v bare, ktorý vyzerá naozaj štýlovo a upúta pozornosť každého zákazníka.

Chlieb a láska

Koncept Viliama Pavlovského a jeho tímu Bystričania určite poznajú. Žiaľ, kovid a jeho následky spôsobili, že obľúbený Sympl musel zatvoriť svoje brány. Našťastie však všetci gastronadšenci ostali vo fachu a ich pekáreň naďalej funguje. K tomu v tržnici v Banskej Bystrici zariadili maličkú, no o to útulnejšiu predajňu a kaviareň. V podniku Chlieb a láska dostanete okrem toho najlepšieho chlebíka v meste a lásky aj skvelú kávu od Martina z the Fleck Coffee Roasters. Ďalej sú v ponuke regionálne farmárske produkty ako vajcia, mlieko či skvelé vína. O selekciu naturálnych vín sa postaralo šikovné someliérske duo – Tomáš Šajgal a Jerguš Zibrin.

V Banskej Bystrici nájdete remeselnú pekáreň Chlieb a láska, kde si môžete vychutnať teplú kávu či nakúpiť farmárske produkty.

Šikovní pekári a pekárky nepečú len chlieb, ale aj výborné voňavé vianočky a široký výber sladkého a slaného pečiva. Len sa poponáhľajte, ich ponuka je limitovaná množstvom a veľmi ľahko sa môže stať, že sú vypredaní. Inak pečivo distribuujú aj do ďalších prevádzok, napríklad skvelý parížsky šalát vo Výklade sa inak ako s chlebíkom z tržnice ani nedá vychutnať. Ak by som mal vyzdvihnúť jednu vec, je to nezameniteľná a jedinečná vôňa, keď človek ráno vstúpi do prevádzky a cíti čerstvo pomletú kávu a k tomu vôňu teplého pečiva.

Priláka vás sem nielen omamná vôňa čerstvého chlebíka, ale aj chutné sladké pečivo.

V pripravovaných projektoch Starej Tržnice sa Bystričania môžu tešiť na pizzeriu od populárneho Michala Langoneho a ďalšie projekty, ktoré sú zatiaľ zahalené rúškom tajomstva.

BAROVŇA ČAROVŇA

Barovňa Čarovňa je projekt veľmi šikovnej a výnimočnej Idky Topinkovej, ktorá sa pred pár rokmi rozhodla ísť proti prúdu a prísť s atypickým „kaviarenským“ konceptom. Barovňa je druhý koncept a mnohí ju poznáte z prvej banskobystrickej čajovne – Čajovňa Čarovňa. Tam pracovali s čajom v tej najvyššej možnej kvalite a vodnými fajkami. Prevádzka pozostáva len z baru, sedenie je umiestnené v pasáži historickej budovy alebo na terase počas letných mesiacov. V súčasnosti k tomu pribudol aj showroom kávy a čaju, technológie, príslušenstvo a priestor na rôzne degustácie či cuppingy na poschodí.

V Barovni Čarovni v Banskej Bystrici vás priláka chuť a vôňa kvalitného čaju, ale aróma vodnej fajky.

A čím je teda Barovňa taká výnimočná, že je v tomto výbere? Barovňa v sebe spája výnimočnú kvalitu pravého čaju (jednu z najlepších v celej republike) s výnimočnou kvalitou kávy, doplnenú o sladké dobroty a vodné fajky. Pravé zelené čaje, oolongy, pu-erhy, čierne a červené čaje od tých najlepších pestovateľov, s ktorými majú osobné vzťahy a občas navštívia ich farmy, nemá v okolí nikto.

Čo však Barovňu odlíšilo od čajovne, je kávová – brewbarová zložka. Špičkový filtračný systém, kvalitná technológia a kávy od tých najšikovnejších slovenských aj zahraničných pražiarov. Rozhodli sa robiť len alternatívne prípravy kávy – V60, cold brew, syphon a mnoho dnes už populárnych metód, ktoré pred 5 rokmi boli ešte v plienkach. Časom sa k tomu pridali aj nápoje pripravované na báze espressa, rozširoval sa sortiment obchodu, ale aj baru.

Barovňa na rozdiel od čajovne disponuje brewbarovým systémom prípravy kávy. Nenechajte si ujsť tento populárny zážitok z kávy.

Počas leta Barovňa poskytuje útočisko na veľkej drevenej terase, obklopenej zelenými bambusmi. Svieže ľadové čaje, studené kávy či jedinečné miešané nápoje postavené napríklad na zelenej matchi. V zime zahreje horúci čaj a k tomu skvelý koláč alebo dnes už známe matcha cookies či guľôčky.

Idka si robí všetko sama od dizajnov cez web až po sociálne siete a hlavne nápojové lístky a niektoré maškrty. Určite odporúčam dať si poradiť a vyskúšať niečo z jedinečnej ponuky. Osobne som fanúšik ich cold brew, matcha segmentu a oolongov.

FLECK

Martin Karabinoš je hviezda slovenskej kávovej scény, skvelý človek, víťaz a držiteľ mnohých ocenení v baristike a perfektný pražiar. Jeho Fleck v Banskej Bystrici je typickou sídliskovou kaviarňou, ktorá ponúka úzkoprofilové menu, štandardné kávové nápoje, k tomu nejaké domáce limonády a čaje, no a, samozrejme, niečo sladké po zub.

Sídliskový typ kaviarne je populárny koncept aj z hľadiska dostupnosti parkovania a menšieho ruchu než v centre mesta. V lete potrebuje nejeden z nás prvé ranné espresso, našťastie v parčíku oproti nájdete lavičky a betónovú fontánu ako priestor navyše na sedenie. V zime je to trošku náročnejšie, keďže prevádzka má svoje priestorové limity a pojme len niečo vyše 20 ľudí.

Latte art v kaviarni Fleck v Banskej Bystrici je skutočným umením v šálke.

To, že Martin praží skvelú kávu, podčiarkuje aj fakt, že čoraz viac kaviarní, ale aj hostí si pýta jeho produkty. Preto aj v iných kaviarňach nájdete na mlynčeku espresso roast z Flecku alebo jeho kávy aj na filter. V regáli pri bare si môžete zakúpiť celé jeho kávové portfólio a nájdete aj základné príslušenstvo na domácu prípravu kávy.

sortiment kaviareň Banská Bystrica
Rudolf odporúča Fleck ako kaviareň s najlepším espressom v Banskej Bystrici.

Ak by som mal odporučiť, kde v Bystrici ísť na to najlepšie espresso, zrejme by som volil Fleck. A ideálne sadnúť za pultík k oknu s výhľadom do ulice. Samozrejmosťou je vitrína plná sladkého od miestnych šikovných cukrárok a pekárov. Ak ste fanúšikovia tradičných talianskych raňajok – kapučína a croissantu, tak ste na správnej adrese. Flecku udeľujem desať latte artových srdiečok z desiatich a odporúčam návštevu tohto miesta, ktoré sa veľkými písmenami zapísalo do bystrickej kávomapy a do veľkej mieri aj formovalo celý segment v meste. Navyše, na skok od Flecku sú aj výborné reštaurácie či centrum mesta, takže ak máte pár voľných chvíľ, lokalita je ako stvorená na prechádzky a objavovanie.

VÝKLAD

Najmladší z prírastkov na bystrickej kaviarenskej scéne – a hneď sa z neho stal fenomén. Výklad prináša svieži závan berlínskeho dizajnu, umenia a prepája v sebe kaviareň s galériou, kultúrnym priestor a dizajnovým obchodíkom v jednom. Celý priestor je tak excentrický, surový a mierne šialený, že sa ani nedá zadefinovať ako kaviareň. Veď uznajte, ružová podlaha, stoličky z divadla, bar zo sklobetónu a vybúrané steny, pokiaľ to len šlo, s množstvom dizajnových prvkov.

Za celým projektom stojí partia nadšencov, ktorí ani nie sú z gastra, ale dnes by ho mohli vyučovať. Tomáš Nagy, Filip Weiss a Ivona Lichá maximálne využili svoje skúsenosti a profesijné zamerania, aby vytvorili jedinečný priestor, ktorý ťahá zrak.

Opäť priestor, v ktorom dominujú surové betónové prvky, sklo a rôzne dizajnové prvky. Ide o jednu z najnovších kaviarní v Banskej Bystrici.

Široký výber výberovej kávy na dvoch mlyncoch, dizajnové a menej známe značky piva či destilátov. K tomu prirátajme skvelé koláče od lokálnych dodávateľov a pečivo od bystrickej pekárne, o ktorej si ešte neskôr povieme. O víno sa im postaral známy slovenský someliér Tomáš Šajgal, čo je zárukou atypických a naturálnych chutí. Do povedomia bystrickej gastronomickej scény ich okrem skvelého dizajnu dostala variácia nehynúcej klasiky – parížskeho šalátu. Kvalitné ingrediencie, čerstvé voňavé pečivo a k tomu šálka skvelej kávy. No čo viac si ráno priať?

Kaviareň Banská Bystrica
V Banskej Bystrici sa stal Výklad známym hlavne vďaka novej variácii obľúbenej klasiky – parížskeho šalátu.

Výklad je doslova výkladnou skriňou moderného dizajnu v každej časti kaviarne. Od samotného priestoru po šálky, podnosy, nábytok aj výber produktov, ktoré disponujú zaujímavým dizajnom, ktorý sa hodí do prevádzky. Nie je náhoda, že sa na tomto mieste koncentruje umelecká a kreatívna obec zo širokého okolia. Od začiatku si Výklad ide svojou vlastnou cestou, organizuje kuchárske popupy (napríklad s Nhabe), silent disko, rôzne formy degustácií a podobne. Počas letných mesiacov ponúka priestor na sedenie vonku – formou sedenia na širokej ulici. Môj osobný tip je skvelý batch, parížsky šalát a mrkvový koláč. A nezabudnite si sadnúť k oknu.

EXTRA TIPY

Ak už máte v Banskej Bystrici všetko vyskúšané a hľadáte v regióne ďalšie zaujímavé koncepty, mám pre vás zopár tipov. Vo Zvolene nájdete dve vynikajúce prevádzky Braňa Lukačku – Michelle 1 a Michelle 2. V Banskej Štiavnici sú to napríklad Pulp Coffee alebo Stará Škola. No a nesmieme zabudnúť ani na Profile v Krupine a v kaštieli Svätý Anton neďaleko Štiavnice. Takže ak plánujete výlet po regióne, tieto kávové miesta určite navštívte.

Skvelé kávové kreácie si môžete vychutnať v kaviarni Michelle vo Zvolene, kde vás privíta usmiaty majiteľ Braňo.

Milovníci ázie by nemali vynechať Street Foodie s ponukou (nielen) ázijských streetfoodových špecialít. Skvelé kari, bunbo nam bo, burger či hotdog ponúkajú už 5 rokov v dolnej časti námestia s veľkou terasou. Ich sesterská prevádzka Davaj Het zas prináša klasické špeciality v historickej budove v centrálnej časti námestia. Špecifikom priestoru je široká ponuka remeselných pivovarov a tradičnô bystrickô nárečie, ktorým je písaný jedálny aj nápojový lístok. Môžete si pochutnať na klasikách rakúsko-uhorskej kuchyne, ale aj obľúbených burgeroch či domácich langošoch. Za zmienku stojí aj populárna suši reštaurácia Samurai Sushi, z Bratislavy známe SOHO či AfterBB v priestoroch nákupného centra Europa Shopping Centre.

Kaviareň Banska Štiavnica
Počas návštevy kaštieľa vo Svätom Antone určite neobíďte kaviareň Profile, ktorá je súčasťou historickej budovy.

Len 15 kilometrov od Banskej Bystrice, vo Zvolene, sa nachádza Bistro Chef. Erik Volko so svojím tímom už viac ako 9 rokov prináša špičkovú kvalitu, čerstvé a lokálne suroviny, za ktoré boli niekoľkokrát ocenení a nájdete ich vo všemožných bedekroch. Nové a čerstvé menu každý deň a sezónny večerný á la carte je potešením zmyslov a zážitkom každého jedného hosťa. Ak cestujete z Bratislavy, odbočte o výjazd skôr a vyskúšajte toto veľké gastro malého mesta.

 

 

Text: Rudolf Sladkovský

Foto: Rudolf Sladkovský a Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články