Kaviareň Profile vo Svätom Antone napĺňa novú ideu kvality služieb v historických pamiatkach

 Kaviareň Profile vo Svätom Antone napĺňa novú ideu kvality služieb v historických pamiatkach

O príbehu Petra Rumana sme písali už niekoľkokrát a o jeho prevádzke v Krupine si môžete prečítať napríklad tu. Vrátil sa do rodného mesta, aby priniesol svetovú kvalitu aj do regiónu Hontu. Dnes spolu sedíme na terase jeho nového projektu Profile – v priestoroch historického kaštieľa vo Svätom Antone. Koncepty kvalitných gastroprevádzok umiestnených v priestoroch historických pamiatok by sme na Slovensku spočítali na prstoch dvoch rúk. … a kvalitných kaviarní možno aj na jednej.

Kaviarne ukryté v historických pamiatkach by sme na Slovensku narátali na prstoch jednej ruky. Profile je ukážkou toho, že sa to dá a takýto koncept má navyše nezameniteľnú atmosféru.

Poďme sa spolu pozrieť na to, aké je podnikanie a prevádzka kaviarne v takýchto špecifických podmienkach, pretože aj návštevníci hradov, zámkov a kaštieľov si zaslúžia skvelú kávu!

 

Idyla kaviarne Profile je ako vystrihnutá z romantického filmu

Len kúsok od jedného z najkrajších miest Slovenska, Banskej Štiavnice, sa nachádza nemenej krajší (a nedávno zrekonštruovaný) kaštieľ vo Svätom Antone, ktorý v sebe okrem krásne zachovanej originálnej expozície ukrýva aj vynikajúcu kaviareň, pod ktorou je podpísaný Peter Ruman z kaviarne Profile v Krupine.

Návštevníci si po prehliadke kaštieľa vo Svätom Antone môžu vychutnať šálku kvalitnej kávy aj chutný koláčik.

Úžasná prehliadka v kaštieli, romantická prechádzka krásnym parkom so zlatistým jesenným nádychom zakončená skvelým flat white a chutným koláčom. Znie to ako z romantického filmu? Aj takáto idylka čaká návštevníkov kaštieľa vo Svätom Antone a kaviarne Profile, ktorá sa nachádza na prízemí nádvoria, hneď oproti vstupnej brány.

Kaviareň Profile sa nachádza hneď po vstupe do areálu kaštieľa vo Svätom Antone oproti hlavnej brány.
kaviaren-profile-krupina

Profile: Kaviareň, ktorá myslí lokálne, aby nebola iba lokálna  

Čítať viac >

Profile vo Svätom Antone otvoril svoje dvere len počas tejto turistickej sezóny a hneď si svojou kvalitou a láskou k remeslu získal srdcia a pozitívne hodnotenia množstva turistov a zákazníkov.

Priestor s pridanou historickou hodnotou

Nájsť ideálny priestor na podnikanie je vždy náročné a zdá sa, že Pepe mal aj v tomto prípade šťastie. Po jeho krásnej krupinskej prevádzke je tu znova ďalší nádherný historický priestor. Vďaka dobrým vzťahom a menu sa počas kovidu dopočul o voľnom gastropriestore v kaštieli. Neváhal, využil šancu a po kolotoči súťaží a byrokracie sa mu v roku 2022 podarilo otvoriť tento priestor, ktorý má jedinečnú atmosféru.

Z vonkajšieho posedenia kaviarne Profile majú návštevníci výhľad na celé nádvorie, ktoré je pastvou pre oči.

V Profile nájdete lokálne produkty aj výnimočnú atmosféru

V historickom priestore južného krídla kaštieľa vo Svätom Antone sa nachádza kaviareň, ktorá si vás v momente získa nielen svojou polohou a atmosférou, ale predovšetkým svojím kvalitným produktom. Podobne ako v Krupine, aj Profile tu v Antone stavil na kvalitu, poctivosť a lokálnosť. Poteší výberová káva z bystrickej pražiarne MlsnaCava, ktorú baristi a baristky pripravia v tej najchutnejšej a najkrajšej podobe. Capuccino, flat white či filter alebo cold brew cez leto sú v Profile samozrejmosťou a určite uspokoja aj tých najnáročnejších kávičkárov. Pre tých menej kofeínových je v ponuke sezónne drink menu plné sviežich a aktuálne aj jesenných chutí ako chai latté či pumpkin latté. Nechýbajú studené, ale aj teplé limonády alebo skvelá horúca čokoláda od ďalších šikovných Slovákov z Lyra Chocolate.

Podobne ako v kaviarni Provile v Krupine, aj vo Svätom Antone majiteľ Peter stavil na kvalitu, poctivosť a lokálnosť.
Zákazníkov určite zaujme aj nápaditá podložka na kávu či čaj, ktorú nájdete v kaviarni Profile, s umeleckým vyobrazením kaštieľa.

Keď hovoríme o lokálnosti, nesmieme zabudnúť ani na skvelé pivo z pivovaru Huncút, ktoré v Profile nájdete a oceníte hlavne počas teplejších mesiacov. Celá ponuka Profilu je prispôsobená miestu, takže svoju kávičku si môžete vychutnať vnútri, na terase, ale aj vziať so sebou a ísť objavovať krásy parku či celého regiónu s vlastnou dávkou kofeínu.

Kaviareň prináša aj bublinkové osvieženie v podobe piva z remeselnej pivárne Huncút.

Myslite na darčeky pre blízkych

Profile myslí aj na tých, ktorí nemôžu prísť. Na pultíku v pasáži sa nachádza malý darčekový obchod, kde si môžete vybrať zo selekcie kvalitných slovenských produktov. V ponuke je napríklad ručne zbieraný bylinkový čaj z Telgártu, domáca lieskovcová nátierka, ktorú vyrábajú špeciálne pre Profile, či skvelé balené oriešky, ktoré potešia ako chutný darček. A milovníkov kávy môžete obdarovať balíčkom kávy – na pultíku sa vždy nájde nejaký zaujímavý kúsok. A pre tých, ktorí by si v kaštieli chceli povedať svoje „áno“, vie Peter pripraviť perfektný kávový katering, aby únava nezahatala cestu zábave.

Darčekový pultík v kaviarni Profile sa pýši lokálnymi slovenskými produktmi.
Lieskovcová nátierka je vyrobená špeciálne pre kaviareň Profile.

Instagramové momentky

Počas tejto jesene a zimy určite odporúčame vyskúšať Petrove horúce limonády alebo horúcu čokoládu. Alebo ste viac fanúšikmi hitu posledného obdobia – pumpkin latté? K tomu si dajte skvelý koláč a víkend hneď vyzerá krajšie. A na cestu si zabaľte aj orieškovú nátierku na nedeľné raňajky. Garantujeme vám, že káva v kaštieli má svoje čaro. A hlavne fotky, ktoré sa vám tu podaria, sa určite hodia na Instagram. PS: Nezabudnite označiť kaviareň Profile 🙂

Aj takúto čarovnú jesennú instagramovú momentku si môžete spraviť v areáli kaviarne Profile vo Svätom Antone. Určite sa potešia, keď ich označíte na Instagrame 😉

Kaviareň Profile ako priekopníčka nového formátu služieb

Historický priestor, vysoké oblúkové klenby, zakonzervované pôvodné múry pod plexisklom v interiéri kaviarne a výberová káva. Profile prináša nový formát kvality služieb do našich krásnych historických pamiatok, ktorý tu veľmi dlho chýbal. Už vo svojej prvej turistickej sezóne ukázal, že historická expozícia sa dá spojiť aj s niečím iným než len s bufetom s pivom v tégliku a hotdogom. Profile ukazuje, že z prehliadky trvajúcej takmer dve hodiny sa dá spraviť aj príjemné strávené dopoludnie či popoludnie. Pri káve, s priateľmi či rodinou. A to je len začiatok rozvoja cestovného ruchu v Honte.

Nový koncept umiestnenia kaviarne či inej gastroprevádzky do priestorov historickej pamiatky je zmysluplný s pridanou hodnotou, akú mu vtláča krása prostredia.

Smelé plány do budúcnosti

Peter už na budúci rok chystá prepojenie svojho projektu požičovne e-bajkov v Krupine so svojou druhou prevádzkou vo Svätom Antone. Takže ak si budete chcieť požičať bicykel, budúci rok to bude možné už aj tu. Stačí si ho objednať na bare ako kávu a o chvíľku vás bude čakať pred bránami kaštieľa. A z ďalších noviniek, ktoré Peter chystá, určite musíme zdôrazniť jeho zámer absolvovať cukrársky kurz. Po ňom plánuje vlastnú produkciu koláčikov pre svoju kaviareň, čím posunie level ponúkaného produktu ešte o niečo vyššie.

Peter si plánuje dokončiť cukrársky kurz, aby mohol zákazníkom priniesť ešte kvalitnejšie služby.

Podnikanie v menej rušných regiónoch Slovenska má svoje špecifiká. Hostia primárne prichádzajú za kultúrou a až potom za kávou. Chodia z rôznych regiónov, takže prvý dojem musí byť o to lepší a produkt kvalitnejší. Aby sa ďalej šírili len pozitívne ohlasy. Aj preto kaviareň Profile nefunguje ako bežná kaviareň. Počas turistickej sezóny je otvorená denne, mimo sezóny je to hlavne cez víkendy, sviatky a počas kultúrnych podujatí. Ale netreba zúfať, pretože hneď „cez kopec“ je Krupina a v nej Profile, ktorý je otvorený každý deň 🙂

Po zaujímavej prehliadke kaštieľa určite zájdite o pár krokov ďalej do kaviarne Profile, v ktorej vám chutnú kávu (a o rok možno už aj koláčik) pripraví usmievavý majiteľ Peter Ruman.

Môže ísť príkladom

My sa už veľmi tešíme na budúcoročnú návštevu, pretože Peter a jeho Profile sú príkladom, z ktorého určite môžu čerpať kaviarne a projekty v menších mestách. Nielenže prináša svetovú kvalitu do regiónov, ale podporuje aj cestovný ruch a zamestnanosť. A to je v časoch, keď ideme z jednej krízy do druhej, extrémne dôležité a zároveň veľmi náročné.


Kaviareň Profile
nájdete aj na Facebooku a Instagrame.

Text a fotografie: Rudolf Sladkovský

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Prihlásiť sa na odber
Upozornenie na
guest
0 Komentárov
Vložené komentovanie
Zobraziť všetky komentáre
0
Budeme radi za vaše názory, prosím zanechajte nám komentár.x