Sladká bodka je prevádzka s výborným jedlom a ešte lepšou myšlienkou

 Sladká bodka je prevádzka s výborným jedlom a ešte lepšou myšlienkou

Jej keramické výrobky poznajú za oceánom, dokonca sa „zúčastnili“ aj na dvoch olympijských hrách – v čínskom Pekingu a v japonskom Nagane. Teraz si Renáta Hermysová, majiteľka firmy Majolika R z Pezinka, ktorú má už vyše 30 rokov, splnila aj svoj sen z mladosti – mať reštauráciu alebo aspoň gastronomickú prevádzku. Hovorí, že ju držal odvtedy, ako voľakedy brigádovala v reštaurácii v Taliansku. Teraz si ho splnila v podobe Sladkej bodky. Tak sa volá prevádzka rýchleho občerstvenia, ktorú pred niekoľkými týždňami otvorila v bratislavskej Tržnici Nivy.

Sladká bodka je miesto, kde sa výborne najete z poctivých domácich surovín. Veď jedlá našich starých mám sú najlepšie.

Za čo môže korona

Za to, že sa okrem keramiky presunula aj do gastra, paradoxne môže koronakríza, ktorá bola ku gastrobiznisu všetko iné, len nie priaznivá. Renáta Hermysová totiž v keramickej výrobe, ktorú má v Pezinku, už 18 rokov zamestnáva ľudí s rôznymi hendikepmi, pretože je presvedčená, že každý, kto chce pracovať, má túto šancu dostať. Majolika R má od roku 2011 štatút chránenej dielne a je sociálnym podnikom.

V Sladkej bodke nájdete aj krásnu keramiku z chránenej dielne Majolika R, ktorú pani Hermysová prevádzkuje už 18 rokov a zamestnáva hendikepovaných ľudí. A dáva im šancu uplatniť sa aj v Sladkej bodke.

Pred koronou sa firme darilo, okrem klasickej výroby robili aj rôzne akcie, worshopy, skupiny záujemcov si u nich doslova podávali kľučky. Lenže prišli lockdowny a všetky tieto aktivity sa skončili. „Ľudia v dielni však chceli robiť ďalej, tak som rozmýšľala, ako to urobiť. Rada vymýšľam a robím nové projekty, a tak vznikla myšlienka postaviť pri ceste na Kamzík mobilný stánok, kde sme predávali bubble vafle, corndogy, ale aj naše keramické výrobky,“ hovorí R. Hermysová.

Bubble vafle sú obľúbená sladká pochúťka, s ktorou už zožali úspech aj v predošlých gastroprevádzkach v bratislavskej zoo či v stánku na Kamzíku. V novej prevádzke Sladká bodka teda nemôžu chýbať.

Keď sa úspech neodpúšťa

Ich slané a sladké produkty mali úspech a pomohli im v ťažkých časoch, iné príjmy veľmi nemali. Úspech novej prevádzky na Kamzíku sa však niektorým stal tŕňom v oku, takže po niekoľkých mesiacoch museli nechať miesto iným záujemcom a presunuli sa inde – do bratislavskej zoologickej záhrady. Príbeh úspechu sa zopakoval, niekedy stávali na ich vafle až 20-metrové rady. Lenže zopakovalo sa aj to, že úspech sa neodpúšťa…

Tržnicu Nivy sme vždy videli ako priestor pre veľkých aj malých bez rozdielu

Čítať viac >

Možnože inšpirovaná úspechom stánku Majoliky R si neďaleko zriadila prevádzku známa tvár slovenského šoubiznisu. Po nejakom čase musela R. Hermysová svoj stánok najprv posunúť o 2 metre a potom prišiel šok – vedenie ZOO im prenájom miesta zrušilo. „Prosila som, aby sme tam mohli zostať, ale nepomohlo. A nepomohol nám ani fakt, že sme chránená dielňa a dávame prácu hendikepovaným ľudom. Tak sme sa znovu sťahovali, tentoraz pri Kuchajdu,“ spomína na nedobrú skúsenosť R. Hermysová.

 „My chceme ponúkať hosťom chutné domáce jedlá a zároveň je Sladká bodka o myšlienke pomáhať. Pomáhať ľuďom, ku ktorým život a okolnosti neboli také milosrdné ako k väčšine,“ vysvetľuje svoj zámer majiteľka Renáta Hermysová.

Sladká bodka je splnený sen – od piky

Myšlienky na vlastnú gastroprevádzku sa však nevzdala. Svoju keramiku vtedy chodili ponúkať do nového projektu – Tržnice Nivy, a tak vznikla myšlienka urobiť ju tam. Už nielen ako mobilný stánok s vafľami, ale ponúkať „normálne“ jedlo, ktoré sčasti pripravujú priamo tam. Tak vznikla Sladká bodka. R. Hermysová hovorí, že začínala znova od piky, prevádzku piplala niekoľko mesiacov, od projektovej dokumentácie až po zostavenie menu. Pochvaľuje si, že jej veľa pomohli a pomáhajú autori celého konceptu Tržnice Nivy, manželia Zelenayovci. A to najmä s vecami, v ktorých ona nie je doma.

Kávička v ručne maľovanej šálke chutí oveľa lepšie. Príďte sa presvedčiť do Sladkej bodky 😉

Teraz v prevádzke ponúkajú denné menu v podobe krémovej polievky, ktoré si návštevníci veľmi chvália, jedného mäsitého jedla a okrem toho pirohy nasladko a naslano, šúľance, palacinky a bubble vafle. Sladká bodka ponúka aj výbornú kávu v krásnych šáločkách od Majoliky R. Za tých pár týždňov, čo otvorili, si už vypočuli množstvo chvály a návštevníci sa k nim opakovane vracajú.

Sladká bodka – podnik s myšlienkou

„Aj v Sladkej bodke zamestnávame ľudí s hendikepmi, len s ľahšími ako v keramickej dielni. Teší ma, že aj tu našli uplatnenie. Pracuje pre nás napríklad Katka, pre ktorú je to prvé stále zamestnanie v živote, alebo Lucia, ktorá má diagnostikovanú sklerózu,“ vymenúva majiteľka prevádzky.

Sladká bodka je malý podnik s veľkým srdcom. Milý personál pripravuje jedlá s úsmevom a radosťou a rovnako príjemný je aj ich prístup k zákazníkovi. Vďaka tomu si Sladká bodka vyslúžila veľa pozitívnych recenzií od návštevníkov, ktorí sa radi opakovane vracajú.

A hneď pokračuje, že u nich hostí možno neobslúžia takisto rýchlo ako v iných okolitých prevádzkach, Sladká bodka to však nahrádza prístupom k zákazníkom. „My chceme ponúkať hosťom chutné domáce jedlá a zároveň je Sladká bodka o myšlienke pomáhať. Pomáhať ľuďom, ku ktorým život a okolnosti neboli také milosrdné ako k väčšine. Preto dúfam a želám si, že sa bude našej prevádzke dariť, aby mohli aj títo ľudia naďalej pracovať a mali uplatnenie,“ uzatvára majiteľka Sladkej bodky a Majoliky R.


Sladká bodka
je aj na Facebooku a Instagrame.

Text: Natália Horváthová

Fotografie: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Natalia Horváthová

Milovníčka gastronómie, ktorá ráno nezačne inak, než so šálkou kávy. Roky sa venuje sledovaniu trendov a hodnoteniu podnikov. Vždy v obraze, so skvelým prehľadom.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *