Instagramové kaviarne

 Instagramové kaviarne

 

Pôžitkári si svoje obľúbené miesta vyberajú vďaka peknej fotke, kladnej recenzii, skúsenosti a odporúčaní od priateľov. Obľúbeným je aj virtuálny radca: Instagram. My sme dnes vybrali miesta, ktoré sú nielen vďaka svojmu obsahu na Instagrame úspešné. Ale vďaka lahodnej ponuke, skvelej káve si z nich „odnesiete“ peknú fotku do „feedu“ aj vy. 

Nico, Košice a Prešov

Neplač nad rozľatim mľikom, mohla to bic kavej. Nápis na „áčku“, ktorý vás privíta na len nedávno otvorenej bistro-kaviarni na Kuzmányho v Košiciach. Zdá sa vám, že ste už niečo podobné niekde videli? Prešovský podnik NICO takýmito hláškami pravidelne zabáva hostí, okoloidúcich i slovenské internety. Nejde však o žiadnu vykrádačku úspešného konceptu, to sa „len“ NICO CAFFÉ rozhodlo potešiť milovníkov kávy a dobrého jedla aj v Košiciach. NICO CAFFÉ sa v Košiciach, rovnako ako v Prešove, vyhýba centru mesta, radšej hľadá (a nachádza) unikátny priestor len kúsok od hlavných turistických ťahov. Hostia vďaka tomu dostávajú exkluzívne vysoké stropy funkcionalistickej budovy, veľkú letnú terasu oddelenú od zvyšku sveta kvetináčmi, iný pohľad na mesto, pomalšie plynutie času a pocit, že tu si niekto dal obzvlášť záležať na vzhľade a atmosfére podniku.

Fotka na tvoj instagram: Nezabudni na nápisy.

nico-v-kosiciach-kam-na-kavu

nico-kosice-kam-na-kavu

Paddock, Trenčín

Hoci oficiálny názov – Paddock Café – prezrádza, že ide hlavne o kaviareň, ponuka je oveľa pestrejšia: nechýba kuchyňa, kúpiť si tu môžete vlastné produkty podniku, ako levanduľová limonáda, Pink Tonic, teda jahodový gin tonic, či Cold Brew Coffee v sklených fľašiach, k večeru sa vďaka ambientnému podsvieteniu dokáže kaviareň premeniť na moodový koktail bar. Predĺženému priestoru Paddock Café s renesančnými klenbami dominuje drevený, čierny bar na jednej a modrá zamatová lavica s podsvietím a svetelnými trubicami na strane druhej. Betónová podlaha a odkrytá časť tiež betónovej steny kontrastujú s jemnými materiálmi a výraznými farbami a robia z neho priestor, pri ktorom sa obmedzíte iba na: „Wau.“ Miestom, ktoré niektorí môžu považovať za optický klam, iní za dokonalé miesto na selfie, je dámska toalete v jednej – oranžovo-lososovej – farbe. Čo sa týka kávy, na mlynci nájdete tri druhy: rotujúci špeciál od Mlsnacava, 100 % arabicu tiež od Mlsnej a zmesku značky Bazzara. A z čoho si môžete vybrať? Z klasickej prípravy – od espressa cez flat white až po macchiato. Kávu si sladkožrúti spríjemnia ponukou koláčov z miestnej cukrárne Madame Patisserie. Tie určite za fotku stoja! A tá chuť….

Fotka na tvoj Instagram: Dámska toaleta.

paddock-café-trencin

toalety-paddock-cafe-trencin

Eg Café, Topoľčany

Keď sa vášeň prepojí s prácou, vznikajú dokonalé koncepty.  Rovnako ako aj nezvyčajná bicyklová kaviareň v Topoľčanoch. Inšpiráciu si jej majiteľ a konštruktér bicyklov Paľo Adamkovič, ktorý si necháva hovoriť „Ewžen“ priniesol z brehov Temže, priamo z Londýna. Niektoré miesta ponúkajú ukryté príbehy na každom kroku. Presne tak je to aj s touto kaviarňou. V Eg Café je vidieť, že bicykle a káva idú dokopy. Bicykle sú totiž všade –nad barom ako svietidlá, ako kostry stolov, či len ako dekorácie. Alebo na stene, kde nájdete presne 31 kolies, z čoho 29 je bielych a dva sú čierne. Zaujímavostí je tu ukrytých viac, treba sa vybrať na návštevu, či príjemný pokec s nonšalantným personálom.

Fotka na tvoj instagram: Jednoznačne s bicyklom.

Eg Café

Eg Café

Espressobar, Poprad

Spišská Sobota je mestskou časťou Popradu, zachované stredoveké meštianske domy, gotický kostol s oltárom od Majstra Pavla Levoče a pokojná atmosféra robia z neho azda najkrajšiu časť mesta pod Tatrami. Od roku 1950 je toto miesto vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Práve tu, v čerstvo zrekonštruovanom historickom dome s okrovou fasádou približne pred rokom otvorili dvaja bratia s pomocou kamaráta, barmana pracujúceho v Dubaji, Espressobar. Špičková káva, dobrý koláč, jedinečné miešané nápoje, naturálne vína, remeselné pivo, kvalita. A bonus: výhľad z okna na kostol.

Fotka na tvoj Instagram: S výhľadom na námestie.

espressobar-kavickari-vyhlad

espressobar-kavickari-gajdosovci-prisalkekavy

 

Konditorei Kormúth, Bratislava

Spoznáte ju jednoducho. Napriek tomu, že má pomerne nenápadný výklad a ľahko by sa mohlo stať, že ju v spleti ďalších podnikov miniete, vždy pred ňou stojí hlúčik turistov. Tí paradoxne vedia viac, než my, že sa na Bratislavskom korze nachádza prevádzka, ktorú sa oplatí navštíviť. Aby sme boli aj fér, rad zvedavých kávičkárov je tam aj preto, lebo do cukrárne vás musí uviesť priamo čašník. Nezvyčajné na Slovensku, zvyčajné vo svete. A plne pochopiteľné, keď sa dozviete, že celá cukráreň je vlastne umeleckým dielom na ktorom sa robilo vyše 10 rokov. Fascinujúce sú najmä fresky na stenách. Nábytok a vlastne všetko čo sa tam nachádza, má na sebe patinu histórie. Vášeň pre umenie majiteľa sa podpísala na celkovom výzore prevádzky. Pokojne sa môže stať, že jete za stolom z 18. storočia a za vami je vitrína z talianskeho kláštora. A koláčik, vytvorený podľa tradičných prešporských receptov, si naberáte lyžičkou a jete na tanieriku z čias Františka Jozefa.

Fotka na tvoj Instagram: Kompozícia s kúskom histórie.

Konditorei Kormúth Bratislava bar

 

Text: Kávičkári

Foto: Ondrej Bobek, Tomáš Turek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články