Madame Patisserie v Trenčíne: Rozprávkový domček plný sladkostí

 Madame Patisserie v Trenčíne: Rozprávkový domček plný sladkostí

 

Uprostred hustej zástavby plnej inštitúcií a firiem stojí na neveľkom zelenom ostrove biely tehličkový domček. Nenápadný, no s o to väčšou charizmou – ako z rozprávky. Na verande sú poukladané vyrezané tekvice, dvere zdobí veniec zo sušených kvetov, na oknách kvitnú červené muškáty a pri zvončeku je napísané: „Týmto čarovným zvončekom si nás privoláte.“ Naozaj nie sme v rozprávke? Nie, sme na návšteve u Madame Patisserie v Trenčíne. To však neznamená, že realita nemôže byť sladšia ako rozprávka. Zvoníme.

madame-patisserie-trencin-domcek-

Z „obchoďáčky“ cukrárkou

Otvorí nám sympatická madam v čiernych šatoch a perlovým náhrdelníkom, ktorý je však v tieni jej žiariacich očí. Celý tento obrázok zase viac pripomína scénu z rozprávkovej knihy ako skutočnosť – nehovoriac o tom, že sme cestou do tohto domčeka s kolegyňou zablúdili. Realita je však taká, že Ivana Šinkovičová si tu plní sen: vyštudovaná ekonómka, ktorá roky pracovala ako obchodná zástupkyňa, si urobila cukrársky kurz a pečie koláčiky do kaviarní, na rodinné oslavy, torty na svadby, alebo len tak pre krajší deň.

madame-patisserie-trencin-vyber

madame-patisserie-trencin-priprava

Priznáva, že sa k získaniu živnosti dostala tak trochu náhodou: „Keby táto možnosť neprišla, nerozmýšľala by som nad tým mať cukrárske vzdelanie – potrebné minimum, vtedy, pred tromi rokmi mi ešte ani nenapadlo mať svoju výrobu.“ Ako však býva často zvykom, náhody majú na svedomí tie najlepšie veci. O cupcakoch od Madame Patisserie z perníkového cesta a mascarponovým krémom rozhodne môžeme hovoriť v superlatívoch. A to sme vtedy ešte nemali za sebou jej povestné veterníčky, ktoré sa v Trenčíne stali legendou opradenou povesťami.

madame-patisserie-trencin-postup-pri-zdobeni-kavickari-kaviaren-slovensko

madame-patisserie-trencin-veternik-kavickari-kavickarisk

Ľudskosť, náročnosť, nebojácnosť

Ivana sa do podnikania nevrhla bezhlavo, začínala postupne – jeden koláčik, dva koláčiky denne – a dnes dodáva do viacerých kaviarní v Trenčíne a okolí. Verí však v rovnocenný obchodný vzťah, a tak si podniky vyberá podľa vzájomných sympatií. Práve tento ľudský rozmer cítiť v Madame Patisserie na každom kroku: pri zariadení domčeka, pri rozhovoroch s Ivanou a jej kamarátkou a kolegyňou Martinou, no najmä pri práci.

madame-patisserie-trencin-zakusky-kolace

Zaujímavé je, že hoci vo výrobni pripravia denne množstvo koláčov, Ivana pečie sama. Prečo? Je náročná – nielen sama na seba -, ale aj na tých, ktorým do rúk zverí svoju povesť, svoje know-how a svoju filozofiu. Na druhej strane, práve vďaka náročnosti a chuti posúvať sa vpred nájdeme dnes Madame Patisserie v tomto domčeku a so skvelým renomé.

madame-patisserie-trencin-kolace

Obdivuhodná je aj Ivanina nebojácnosť, začínala od nuly, bez skúseností v cukrárskej výrobe, no neúspech si nepripúšťala. Napiekla koláče, zabalila do krabice a išla do jej srdcu blízkych podnikov: vyskúšajte, ochutnajte, ak bude chutiť, ozvite sa. A väčšina z nich sa ozvala, postupne sa ozývali čoraz častejšie a neskôr sa pridávali aj takí, ktorí sa ozvali sami.

madame-patisserie-trencin-kavickari-slovensko

madame-patisserie-trencin-kolac-zakusok-trencin

 Madame Patisserie sníva ďalej 

Byť hrdý na to, čo ste svojím úsilím a veľkou drinou dokázali, je prirodzené. Pre Ivanu je však ešte prirodzenejšie posúvať sa vpred, nezaspať na vavrínoch. Nie kvôli tomu, aby ju nepredbehla konkurencia, ale najmä preto, aby potešila výsledkami seba, svojich zákazníkov a blízkych. Aj to je dôvod, prečo už dnes sníva o vlastnej cukrárni vo francúzskom štýle. Veľké vitríny plné krásnych koláčikov, nezameniteľná atmosféra a hlavne: radosť z dokonalého pôžitku.

madame-patisserie-trencin-makova-kavickarisk

madame-patisserie-trencin-vyber-kaviaren-kolace-zakusky

My môžeme len dodať, že Ivana si základy na túto svoju ďalšiu víziu vybudovala skutočne pevné. Chuť aj vzhľad koláčov, jej prístup, nadšenie a nebojácnosť ju predurčujú k tomu, aby sa jej splnil ďalší sen. Ak si chcete zasnívať aj vy a vyskúšať, ako chutí rozprávka, dezerty od Madame Patisserie vám s tým pomôžu. Na záver sa natíska len otázka: „Ivanka, kedy môžeme prísť do tvojej francúzskej patisserie na krémový veterník z odpaľovaného cesta?“

madame-patisserie-trencin-veternik

madame-patisserie-trencin-vyber-kavickarisk

Madame Patisserie nájdete na facebooku aj instagrame.

Text: Tomáš Turek

Foto: Tomáš Turek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *