Európske kolo súťaže Bocuse d’Or už zajtra. Slovenský šéfkuchár Marek Minarič je pripravený.

 Európske kolo súťaže Bocuse d’Or už zajtra. Slovenský šéfkuchár Marek Minarič je pripravený.

Hlavným mestom gastronómie, kde sa zíde celá európska kulinárska špička, je tento rok nórsky Trondheim, ktorý bude hostiť víťazov národných kôl prestížnej súťaže Bocuse d’OR a ich tímy už 19. a 20. marca. Slovensko reprezentuje šéfkuchár Marek Minarič.

Bocuse d’Or
Prémiová súťaž Bocuse d’Or sa bežne prirovnáva k Oscarom pre šéfkuchárov. Náročné podmienky a prísne pravidlá zvyšujú exkluzivitu tejto exibície.

Slovenský víťaz Bocuse d’Or  šéfkuchár Marek Minarič

Ak sme v minulosti čakali na účasť našich kuchárov na najprestížnejšej kuchárskej súťaži viac ako 10 rokov, tentokrát pokračujeme bez prestávky. V minulom roku sa uskutočnilo národné kolo Bocuse súťaže Bocuse d’Or  v Bratislave, ktorého víťazom sa stal Marek Minarič, asistent Márk Janák a tréner Peter Vajgel. Mark Janák sa ako asistent ocitol vo víťaznom tíme už po druhýkrát, rovnako i Peter Vajgel sa zúčasťňuje po druhýkrát.

Marek Minarič a jeho team
Slovensko bude na súťaži v nórskom Trodheim reprezentovať: (zľava) tréner Peter Vajgel, šéfkuchár Marek Minarič, prezident súťaže slovenského bocuse d’Or Peter Duranský a asistent Márk Janák. Prezident Peter Duranský, ktorý je zároveň prvým Slovákom, ktorého reštaurácia získala (obhájila) Michelinskú hviezdu, bude mať zastúpenie v porote.

Témy jedla na európskom kole súťaže Bocuse d’Or

Témy jedla sú výsostne regionálne, s mnohými surovinami sa súťažiaci stretli vôbec po prvýkrát. Témou pre rybu je treska Skrei, špecialita, ktorá je dostupná len od januára do apríla, kedy sa z hlbín Barentsovho mora tresky vracajú k pobrežiu severného Nórska. Pri svojom putovaní prekonajú takmer 1000 km a vďaka tomu má ich mäso výnimočnú konzistenciu. Ďalšími surovinami sú sušená treska Stockfish a nórske hrebenatky.

„Ryby sú pre Nórov typické, rovnako aj ich úpravy, takže vôbec som sa nečudoval, keď organizačný tím vybral práve tresku a jej sušenú verziu. Aj my sme sa s ňou stretli po prvýkrát, bolo to náročné, ale zároveň aj výzva, ako sa s ňou popasovať“ vysvetľuje Peter Duranský, víťaz národného kola Bocuse súťaže Bocuse d’Or 2021 a aktuálne prezident súťaže Bocuse d’Or Slovakia.

golden-garden-x-bionic-servirovanie-kavickarisk-kavickari
Treska Skrei býva zaradená na degustáciách aj v prestížnych podnikoch na Slovensku. Skúsený gurmán sa vie s ňou stretnuť aj v našich končinách, ako tomu bolo napríklad v roku 2021, kedy si tresku Skrei vychutnal náš kolega Tomáš Turek v reštaurácii Golden Garden.

Tréner zo severu a sobie mäso

Druhou témou je mäso, opäť nič, čo by ostatných nechalo na pochybách, kde sa bude súťaž konať. Súťažiaci si svoje prezentácie na tanier pripravia zo soba (jazyk, nožina, stehno) a pri príprave musia použiť aquavit (alkohol zo zemiakov a obilia), ktorý má v Škandinávii tradíciu výroby už od 15. storočia. „Sob je veľmi podobný našej divine, štruktúru mäsa a jeho vlastnosti nám boli známe. Viac času, štúdia a práce sme však venovali téme ryba. Rozhodilo nám to trochu plán tréningov, keďže sme pracovali so surovinou, ktorú nikto z nás nepoznal. Mali sme trénera zo Švédska, čo nám veľmi pomohlo“ dopĺňa Marek Minarič.

Tím Mareka Minariča je už v nórskom Trondheime, kde sa ich čaká súťažný deň Bocuse d’Or v stredu, 20. marca.

 

Kto je Marek Minarič?

Šéfkuchár Marek Minarič sa narodil a vyštudoval na Slovensku. Jeho otec pracoval ako šéfkuchár v Senci a hoci sa on sám chcel vydať inou cestou, nakoniec namiesto gymnázia zvolil odbornú školu. Niekoľko rokov pracuje v zahraničí. Momentálne v reštaurácii Marv & Ben v Kodani. je slovenským víťazom súťaže Bocuse d’Or Slovakia.

 

Držíme palce!

 

Text: Simona Budinská

Foto: archív súťaže a Kavickari.sk

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Simona Budinská

Vášnivý gurmán, mama troch detí, dvoch kníh a niekoľkých bedekrov. Náhody sú jej osudom, a tak pred rokmi vznikol projekt Kávičkári.sk. S nadšením sa venuje najmä víziám, kreovaniu na portáli, ale aj new biznis. Srdcovkou je aj vzdelávanie v oblasti gastronómie v rámci projektu Gastrolove a tvorbe osobnostného PR.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články