Kaviareň Kafiarnička v Poprade. Splnený sen kávičkára.

 Kaviareň Kafiarnička v Poprade. Splnený sen kávičkára.

Káva je pre mnohých z nás nesmierne veľkou vášňou. Veď čo si budeme hovoriť. Ale len pár percentám z nás aj dokázala zmeniť život a obrátiť ho naruby. Taký je aj príbeh novinky na popradskej gastronomickej scéne, kaviarne Kafiarnička. Drobný podnik s výberovou kávou je splneným snom svojho mladého majiteľa, Richarda Kordu.

Richard Korda Kafiarnička Poprad
Hoci Richard Korda vyštudoval právo a obchod, zlákala ho gastronómia. Robí v nej od skončenia školy a teraz si otvoril svoju vlastnú, dizajnovú kaviareň Kafiarnička.

Kaviareň prišla medzi koronavlnami

Pri počúvaní príbehu Richarda Kordu, o zrode svojej vlastnej kaviarne, mám totiž ten pocit. Napriek tomu, že pôvodne vyštudoval právo a podnikanie, naplno prepadol gastronómii a pracoval v nej hneď po vyjdení zo školy. Počas svojej kariéry si prešiel rôznymi pozíciami až sa napokon vypracoval na poradcu investora, pri ktorom mohol riešiť podnik snov na mieru. Z plánov nakoniec nič nebolo a spolupráca sa skončila. A ako to už v živote býva, kde sa niečo končí, tam sa iné začína. A pre Richarda to znamenalo konečne sa odhodlať k vlastnému podniku.

Príbeh kaviarne zrodil na prelome dvoch vĺn prísnych koronaopatrení. “Samozrejme, v tom čase sme si mysleli, že už žiadna ďalšia vlna nepríde a i preto sme sa pustili do príprav podniku”, s humorom konštatuje Richard. Jeho pracovné nasadenie a príjemný prejav len zvyšuje pozitívny zážitok z návštevy tohto drobného podniku. Zanietenie pre kávu je tu totiž neodškriepiteľné. To totiž za celým konceptom Kafiarničky stálo.

Richard Korda Kafiarnička Poprad
Pôvodne kávu nepil, ale dostala ho. Až tak, že na výberovej káve postavil celý podnik.

“Ja som vlastne nikdy nebol kávičkár. Káva mi nechutila. Až kým som sa nedostal k výberovým kávam, trošku acidnejším a ovocným. Tam som pochopil, že káva je úplne iný svet, než ten, ktorý som dovtedy poznal”, približuje svoje začiatky Richard.

Keď niečo robiť, tak na 100%

Menšia kaviareň na sídlisku ponúka presne to, po čom vaše srdce piští. Dokonca by som povedala, že aj omnoho viac. Do bodky premyslený dizajn, s ktorým mladému majiteľovi pomáhala skúsená architektka Alexandra Petrenčík, na ktorej konte nájdete napríklad aj nový Boutique hotel Kalix**** v Poprade.

priprava-coldbrew-mlsnacava-2

Alternatívna príprava kávy doma: Cold Brew - trendová záležitosť, na ktorú čoskoro zabudneme?

Čítať viac >

Kafiarnička Poprad

O originálny dizajn kaviarne sa postarala renomovaná architektka Alexandra Petrenčík. V kombinácii s drobnými nuansami vznikol do detailov vyladený koncept.

Takto to máme radi, tatko sa nám to páči. Názov, k nemu ladiace logo, ale i také detaily ako ručne urobené tácky na kávičku, či ručne šité vankúše. Apropo, káva. Akoby sme ju mohli nespomenúť, keď vlastne vďaka nej sa zrodil celý koncept podniku?

Podnik je postavený na single origin káve, teda káve s jedným a ľahko dostupným pôvodom. Po návštevách pár slovenských pražiarní sa rozhodol pre kávu od mlsna cava, z Banskej Bystrice. “Pôvodne som tam síce šiel len podebatovať o prístrojoch, ale skvelý servis, ktorý mi ponúkli, ma oslovil a rovnako aj krásna káva”, opisuje Richard. Dva mlynčeky na ktorých sa striedajú vždy nové a zaujímavé kávy z celého sveta, ponúkajú možnosti klasickej, ale i alternatívnej prípravy kávičky.

káva Kafiarnička

Kafiarnička
Na prístrojoch značky Nuova Simonelli nájdete kávy od mlsna cava. Richard prešiel niekoľko pražiarní, kým “náhodou” nenašiel tú svoju.

Kaviareň Kafiarnička v Poprade je pre všetkých

“Chceme byť kaviareň pre všetkých. Pre mladých, starších, mamičky na materskej”, tvrdí Richard s nadšením. Lokalita sídliska tomu skvelo nahráva. Ale, povedzme si úprimne, rovnako ako aj zapálenie a povaha mladého majiteľa. Ako sme sa už mnohokrát presvedčili, práve osobnosti, ktoré v podniku pracujú, sú hlavným lákadlom návštev.

Kávový grunt gratis v Kafiarničke Poprad
V Poprade sa myslí aj na záhradkárov, či gazdinky. Kafiarnička takto pekne ponúka kávový grunt so sebou, ktorý hostia vedia následne rôzne využiť.

Ráno je viac kávové, s večerom sa blížime aj k nejakým alkoholickým nápojom. Sortiment má Richard veľmi pestrý, časom ho možno okreše a upraví. Domáce limonády, slovenské i zahraničné vína, obľúbený rum Zacapa, ale aj pivá z menších remeselných pivárni. Chýbať nemôže ani momentálne trendy ružový gin.

ružový gin kafiarnička

Kafiarnička gin
Kafiarnička sleduje trendy, a preto tam nesmie chýbať ani obľúbený ružový gin.

A ak vás náhodou obchádza choroba, v kaviarni Kafiarnička nájdete aj silné shoty od Vlčie sirupy, ale aj zmesi čajov, vhodné na boľavé hrdlo.

Kafiarnička čaj
Ak vás obchádza choroba, vhodným receptom môže byť čaj, alebo ginger shot. Kafiarnička v meste Poprad ponúka mixy od Vlčích sirupov.

Sladká bodka na záver

Samozrejme. Veď aká by to bola kaviareň bez dezertov? Keďže my sme veru riadne mlsní, potešili sme sa širokej ponuke od cukrára Matúša Reľovského, ktorý sa preslávil tvorbou pre ikonický Hotel Lomnica. Matúš má dnes svoju vlastnú cukrárenskú výrobu a dodáva aj do kaviarne Kafiarnička.

dezert od Matúša Reľovského

Kafiarnička dezerty od Matúša Reľovského
Dezerty známeho cukrára Matúša Reľovského dostali podnik Kafiarnička hneď na vyššiu úroveň. Hostia si dezerty pochvaľujú.

“Mohol som si vybrať niečo tradičnejšie, avšak Matúšové dezerty nás hneď dostali na inú úroveň,” tvrdí Richard. Hostia si veru pochvaľujú. Pretože koláče nielen zaujímavo vyzerajú, ale najmä chutia. “Dokonca čoskoro predstavíme novinku, ktorá bude niesť výrazný podpis nášho podniku”, približuje mladý majiteľ.

Kafiarnička Poprad

Kafiarnička ponuka
Dobrá kaviareň v Poprade, tak to je Kafiarnička. Potešia sa starší i mladší, výberom kvalitnej kávy i dezertov. Poteší i kompletný servis.

Kafiarnička má dobre našliapnuté. Kvalitná káva, prístroje, servis, extrémne milý majiteľ, skvelá ponuka. Držíme jej palce, nech si nájde svojich štamgastov, ale aj tých, ktorí radi chodia na výlety za dobrou kávou. Pretože tu ju skutočne nájdete.

 

Kaviareň Kafiarnička nájdete aj na instagrame.

 

Text: Simona Budinská

Foto: Rudolf Sládkovský

 

 

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Simona Budinská

Vášnivý gurmán, mama troch detí, dvoch kníh a niekoľkých bedekrov. Náhody sú jej osudom, a tak pred rokmi vznikol projekt Kávičkári.sk. S nadšením sa venuje najmä víziám, kreovaniu na portáli, ale aj new biznis. Srdcovkou je aj vzdelávanie v oblasti gastronómie v rámci projektu Gastrolove a tvorbe osobnostného PR.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *