Muránske buchty – regionálna špecialita starých mám, ktorú zachránila obec

 Muránske buchty – regionálna špecialita starých mám, ktorú zachránila obec

Pod pojmom Muráň si ľudia vybavia mnohé symboly tohto regiónu. Okrem lúky plnej sysľov sú to nepochybne muránske buchty. Práve tie sa stali ikonickou pochúťkou a regionálnou špecialitou obce Muráň, ktorá disponuje svojou vlastnou, obecnou výrobňou. Stáva sa tak príkladom pre mnohých podnikateľov a ukazuje, že v krásnom regióne sa dá vytvoriť aj vskutku originálna gastroturistika.

Spomienky na detstvo s muránskymi buchtami

Návštevníci sa zbiehajú od skorých ranných hodín, len aby si uchmatli nadýchaný kúsok kysnutého cesta s bohatou plnkou uprostred. Muránske buchty však nie sú výmyslom posledných rokov, práve naopak. Nesú v sebe hlbokú tradíciu a receptúru starých mám. Aj samotní miestni spomínajú na svoje detstvo, ku ktorému muránske buchty nepochybne patria.

 

Muránske buchty kysnutie
Kysnuté muránske buchty nie sú výmyslom posledných rokov. Nesú v sebe hlbokú tradíciu a receptúru starých mám.

Muránske buchty sa vypekajú už od skorého rána

Predajňa nachádzajúca sa na križovatke ciest v centre obce Muráň otvára svoje dvere o siedmej hodine ráno, avšak buchty treba pripraviť s predstihom niekoľkých hodín. Keďže buchty chutia, prirodzene, najlepšie čerstvé, päť usilovných pekárok začína s ich prípravou už v skorých ranných hodinách. Každá jedna buchta si prejde poctivou, ručnou prácou. V pekárni muránskych buchiet len ťažko budete hľadať polotovary, cesto je vyrobené z kvalitných lokálnych surovín. A v čom spočíva výnimočnosť originálnych muránskych buchiet? V príkladnom kysnutom ceste, štedrej plnke a tradičnej receptúre, ktorá v sebe skrýva kus lásky a firemné tajomstvo. 

 

obchod-muran-buchty
Obecná predajňa nachádzajúca sa na križovatke ciest v centre obce Muráň otvára svoje dvere o siedmej hodine ráno.
Apartmány Planina

Apartmány Planina na Gemeri. Miesto, kde je stále vidno hviezdy.

Čítať viac >

 

buchty
Pod pojmom Muráň si ľudia vybavia mnohé symboly tohto regiónu. Okrem lúky plnej sysľov sú to nepochybne muránske buchty. Práve tie sa stali ikonickou pochúťkou a regionálnou špecialitou obce Muráň.

 

Obec obnovila výrobu tradičných muránskych buchiet

Muránske buchty sa pýšia viac ako 50-ročnou tradíciou. Do roku 2014 sa buchty piekli nepretržite a tešili sa veľkému úspechu nielen u domácich, ale aj u zahraničných turistov.  Ich výroba však bola zo strany súkromného majiteľa ukončená a buchty sa z trhu na tri roky vytratili. Starosta obce Muráň, Roman Goldschmidt, sa nevedel vyrovnať s tým, že by sa malo na túto pochúťku z Muráni zabudnúť. Práve preto sa v roku 2017 rozhodla obec zasiahnuť, vziať úver a odkúpiť nehnuteľnosť v centre obce. Po odkúpení, prestavbe a zariadení nových priestorov sa mohla výroba buchiet obnoviť. Aj vďaka tomuto, do istej miery odvážnemu kroku, tradícia muránskych buchiet pokračuje ďalej. Tie dokonca v súčasnosti vlastnia ochrannú známku regionálneho produktu. Týmto krokom je zaistená a uchovaná ich originalita. Produkty iných podnikateľov tak nebudú môcť využívať toto pomenovanie s hlbokou tradíciou. Pretože originálne muránske buchty sú len jedny. 

 

buchty-muranskebuchty-gemer

 

buchty-muran-cerstve
Obec prevzala tvorbu muránskych buchiet na seba. Vytvorila tak pracovné miesta a udržala úspešný podnik.

Zákazník si má z čoho vybrať

Nejeden človek, ktorý muránske buchty nepozná, by povedal, že ak sa držia tradícií, v ponuke nájdete iba typické plnky, akými sú tvaroh, lekvár alebo mak. Tu vás však vyvedieme z omylu. Keďže vedia, že koľko ľudí, toľko chutí, vybrať si môžete až z 12 plniek. Nugátové, vanilkové, čučoriedkové či orechové? Či už ste zástancom zaužívanej trojice plniek, alebo chcete experimentovať s novými chuťami, na svoje si príde skutočne každý. Buchty však nie sú jedinou pochutinou, s ktorou môžete z tejto predajne odchádzať. Za pozornosť určite stoja aj mliečne výrobky z lokálneho salaša. Syry, alebo žinčica skvelo dotvoria váš gemerský výlet.

 

team
Nejeden človek, ktorý muránske buchty nepozná, by povedal, že ak sa držia tradícií, v ponuke nájdete iba typické plnky, akými sú tvaroh, lekvár alebo mak. Tu vás však vyvedieme z omylu. Keďže vedia, že koľko ľudí, toľko chutí, vybrať si môžete až z 12 plniek.

 

obchod

 

 

Text: Martin Papai

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Martin Papai

Večne spontánny a zapálený pre vec. Dobrovoľník, nadšenec pre média. Urobí vám aj skvelú kávu, keďže pracuje aj ako barista. Do svojej prenosnej šálky si vždy nechá spraviť kávu len z tých najlepších zŕn. Gastro má už v krvi od malička aj vďaka svojmu otcovi, ktorý sa v nej už dlhodobo pohybuje. Pri svojich článkoch môžte vidieť jeho pohľad na vec z iných perspektív a samozrejme aj štipku svojho svojského humoru.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články