Z lásky k mame alebo Betka’s Bakery

Z lásky k mame alebo Betka’s Bakery

 

Príbeh.  Všetci ho hľadáme. Pri pohľade do zrkadla; v novinách, ktoré čítame ráno ku káve; v tvárach iných, keď kráčame ulicou. A tie najkrajšie, čo píše sám život, máme častokrát doslova na dosah ruky. Napríklad na tanieri v Betka’s Bakery.

 

betkas bakery zakusok

 

„Piecť zákusky ma naučila moja mama,“ začína svoje rozprávanie Ján Rabiansky z Popradu. Spolu so svojím spoločníkom Tiborom Kolodzejom urobili zásadné rozhodnutie, ktoré krátko pred Vianocami nadobudlo reálnu podobu. V obchodnom centre Forum pripravili pre všetkých milovníkov sladkých dobrôt a kvalitnej talianskej kávy Bazzara jedinečný zážitok. Verili by ste, že medzi eskalátormi, umelým osvietením, zhonom a uponáhľanými ľuďmi sa môže ukrývať (a to čítate správne) – PERNÍKOVÁ CHALÚPKA? Ani jeden z majiteľov sa netají, čo bolo ich inšpiráciou pri zariaďovaní maličkého, zato útulného priestoru. Ľudová rozprávka.

 

betkas bakery poprad betkas bakery poprad

 

Červená Čiapočka, Janko a Marienka

Bar lemovaný šindlovou strechou z kvalitného smrekového dreva, vkusný nábytok a na stenách ilustrácie okeníc s obľúbenými rozprávkovými bytosťami. Intímne osvetlenie sviečok, príjemný personál v červených zásterách a všehochuť, ktorá sa derie z každého kúta.

 

betkas bakery kaviareň a cukráreň Poprad betkas bakery kaviareň a cukráreň Poprad betkas bakery kaviareň a cukráreň Poprad

 

Rovnako sa nedá presne ohraničiť, pre koho je kaviareň prioritne určená. Dobre sa tu cítia študenti po vyučovaní, dôchodcovia na poobedňajšej kávičke či mamičky na babskej jazde. K dispozícii je tiež detský kútik.

 

betkas bakery poprad

detský kútik kaviareň Poprad

 

Pečieme s láskou vlastné recepty

Zákusky. Vábivé, voňavé, ľahučké. Ich chuť na jazyku doznieva ešte niekoľko chvíľ a zrejme za to môžu aj vlastné, vylepšené recepty. „Mama sem chodí vždy poobede a spolu s cukrárkami pečie čerstvé koláče,“ s neskrývanou úctou a vďakou hovorí jeden z majiteľov. „Áno, kaviareň sme pomenovali po nej.“ Betkina pekáreň.

 

čerstvé koláče kaviareň poprad

 

Mrazený jogurt


Spýtajte sa na top špecialitu a v priebehu niekoľkých minút máte na stole mrazený jogurt, vyrobený z čerstvého mlieka. „Vynikajúci je nielen ako dezert, ale napríklad aj ako raňajky spolu s müsli a ovocím,“ zhodujú sa obaja majitelia, ktorí v kaviarničke trávia väčšinu dňa. Vybavujú, objednávajú, pečú, prihovárajú sa návštevníkom – a keď treba vezmú do rúk aj plató. Jednoducho ich život.

 

mrazený jogurt

Jednoduchý príbeh

„Poďte sa s nami pozrieť aj do výrobne.“ Drevené dvere sa odchýlia a my sa nachádzame v srdci pekárničky. Vyzerá celkom jednoducho. Niekoľko poznámok napísaných rukou je prišpendlených na nástenke, pult a stôl sa lesknú čistotou, hrnce a misky sú prehľadne zoradené v regáloch. Vyzerajú netrpezlivo. A rovnako sa cítime aj my. Hypnotizujeme kľučku a zo všetkého najviac si želáme, aby vošla Betka. Toto je jej príbeh.


betkas bakery zákusky

 

 

Betka’s Bakery nájdete aj  na  facebooku

Foto: Ondrej Bobek

Text: Aneta Shirley

 

 

 

Facebook Comments

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články