Talianska reštaurácia Vapiano v Bratislave pripravuje čerstvé jedlá priamo pred očami zákazníkov

 Talianska reštaurácia Vapiano v Bratislave pripravuje čerstvé jedlá priamo pred očami zákazníkov

Poznávacím znamením reštaurácie Vapiano, ktorú nájdete v rámci Tržnice Nivy v Bratislave, je čerstvosť surovín. Od cestovín cez cestá na pizzu, polievky, šaláty až po dezerty – všetko pripravujú denne, a to dokonca pred zrakmi zákazníkov. Jedinečný koncept zaujal aj nás, tak sme si ho boli pozrieť a „ochutnať“ zblízka. Viac nám o celom koncepte porozprával manažér Vapiana Pavol Benčík.

Vapiano
Otvorená kuchyňa reštaurácie Vapiano prináša zážitok navyše – zákazník je doslova súčasťou prípravy jedla, ktorá sa odohráva priamo pred ním. Výhodou je, že si každé jedlo môžete personalizovať podľa svojej chuti.

Čím Bencik Culinary Group oslovil práve koncept Vapiana a prečo ste doň išli?

Franšízovú zmluvu sme podpísali v roku 2015, v čase, keď bol koncept Vapiano nesmierne populárny v okolitých krajinách, ako je Rakúsko, Maďarsko a Nemecko. Verili sme, že má svoje miesto aj v Prahe, čo bol náš primárny cieľ. Otvorenie v Bratislave prišlo s oneskorením spôsobeným pandémiou.

Vapiano
Výhľad z reštaurácie Vapiano má tiež niečo do seba. Priamo pred očami máte ako na dlani rušný život okolia bratislavskej autobusovej stanice Nivy.

Aký význam sa skrýva za názvom reštaurácie Vapiano?

Názov Vapiano je odvodený z talianskeho: „Chi va piano, va sano e va lontano“, čo v preklade znamená: Tí, ktorí majú pohodový a uvoľnený prístup k životu, žijú zdravšie a dlhšie. Inak povedané VA (ísť) PIANO (pomaly).

Poznávacím znamením Vapiana je otvorená kuchyňa. Čím je ešte výnimočný koncept talianskej reštaurácie Vapiano a čím je odlišný v porovnaní s inými talianskymi reštauráciami?

Hlavným atribútom je čerstvosť. Pasta, cesto na pizzu, polievky, šaláty a typické talianske dezerty pripravujeme vo Vapiane každý deň absolútne čerstvé. Bezvaječné cestoviny sú z kvalitnej semolinovej alebo celozrnnej špaldovej múky. Ich maximálna čerstvosť je zaručená tým, že sa pripravujú každý deň priamo na mieste pred zrakmi zákazníkov.

Vapiano
Vapiano sa riadi heslom – čerstvosť je na prvom mieste. Každý deň si pripravujú napríklad čerstvé cestoviny.

Vapiano

Bezobalový obchod U Vážky: Chceme inšpirovať ľudí k udržateľnejšiemu a vedomému nakupovaniu

Čítať viac >

 

Čo z talianskej kuchyne môže zákazník ochutnať v reštaurácii Vapiano? Aké suroviny používate?

Vo Vapiane môžete ochutnať domáce cestoviny, pizzu, šaláty, dezerty, ale aj limonády a výbornú kávu. Používame výhradne čerstvé suroviny a všetko si od základov pripravujeme sami. Taktiež sa snažíme dbať na lokálne chute a sezónnosť, preto pravidelne pripravujeme sezónne menu.

Vapiano
Máte skôr chuť na cestoviny alebo šalát? 🙂

Ktoré jedlá patria medzi najobľúbenejšie?

Medzi najobľúbenejšie jedlá patria cestoviny Gamberetti e Spinachi, šalát Reef´n Beef a pizza Prosciutto e Funghi. Samozrejme, klasiky ako Pasta Carbonara a Bolognese.

Vapiano
Jedným z obľúbených jedál sú cestoviny Gamberetti e Spinachi, ktoré nám v reštaurácii Vapiano pripravili na ochutnávku. Mňam!

Máte v ponuke aj jedlá pre ľudí s intoleranciami či pre deti?

Samozrejme. Vapiano myslí na vegetariánov, vegánov, ako aj na ľudí s potravinovými intoleranciami. Zákazníkov určite zaujmú napríklad cuketové cestoviny, tzv. zoodles, ktoré sú 100-percentne zeleninové a vychutnať si ich môžete s akoukoľvek omáčkou.
V detskom menu nájdete detské cestovinky v tvare lietadielok alebo detskú pizzu, ktorú vieme spraviť v tvare zvieratiek ako napríklad zajko, rybka alebo macko.

Vapiano
Na svoje si tu prídu aj deti, vegáni, vegetariáni či ľudia s rôznymi intoleranciami. Vo Vapiane myslia na každého.

Vapiano je unikátne aj objednávaním jedál cez mobilný telefón, takže hľadať čašníkov je márne. Ako to funguje?

Náš systém objednávania jedál je možno zatiaľ trochu netradičný, nie však ojedinelý. Zákazník si môže objednať cez QR kód umiestnený na stoloch. Po načítaní QR kódu sa zákazníkovi objaví web stránka s naším objednávkovým systémom, kde si pohodlne objedná, na čo má chuť. Výhodou je aj možnosť upraviť, čo si zákazník želá navyše alebo čo si, naopak, neželá. Po zadaní čísla stola mu jedlo aj nápoje budú prinesené priamo na stôl bez toho, aby musel čakať v rade, ako bolo doteraz zvykom. Samozrejme v prípade, že by mal zákazník problém s online objednávkou alebo by chcel platiť v hotovosti, máme pri vstupe do reštaurácie aj pokladňu, kde mu personál ochotne vytvorí objednávku.

Vapiano
Zaujímavosťou reštaurácie je objednávanie jedál cez QR kód umiestnený na stoloch.

Ako na tento spôsob objednávania reagujú zákazníci?

Zo začiatku bolo pre zákazníkov trochu náročné zvyknúť si na tento systém, keďže väčšina hostí v iných reštauráciách objednáva jedlo priamo od čašníka. Rovnako vnímame, že systémy ako ten náš sú budúcnosť istej časti gastronómie.

V reštaurácii Vapiano stretnete našich vapianistov, ktorí vám jedlo aj nápoje prinesú na stôl, odnesú špinavý riad. V prípade akýchkoľvek otázok alebo žiadostí sa na nich môžete obrátiť.

Ako je zariadený interiér a terasa reštaurácie Vapiano? Sú inšpirované Talianskom?

Živá, uvoľnená atmosféra, veľkorysé drevené stoly s čerstvými bylinkami a pohodlné sedenie okolo živého olivovníka, ktorý je symbolom reštaurácie Vapiano a evokuje taliansku Piazzu – to všetko dotvára jedinečné DNA značky.

Vapiano
Atmosféru Talianska dotvárajú aj živé olivovníky v strede stolov.

V interiéri nájdete 128 miest na sedenie plus 24 miest v Café louge. Na vonkajšej terase s rozlohou 170 m2 sa pohodlne usadí 112 ľudí.

Vapiano
V reštaurácii Vapiano nechýba ani kaviarenská časť či priestranná terasa s veľkou kapacitou až pre 112 hostí.

Vapiano

Na čo ste doteraz najviac hrdí, že sa vám podarilo dosiahnuť v bratislavskej pobočke Vapiano? A aké máte plány do budúcna?

V prvom rade sme hrdí na to, že sa nám tento koncept podarilo priniesť aj na Slovensko a vybudovať komunitu Vapiano, ako majú mnohé iné krajiny po svete. Za veľmi krátky čas sme si vytvorili základňu stálych zákazníkov, ktorá stále rastie. A my sa tešíme, že im môžeme robiť radosť a byť tu pre nich. Vapiano reprezentuje tzv. systémovú gastronómiu, kde je nevyhnutné dodržiavať pravidlá, receptúry, DNA značky podľa prísnych franšízových predpisov.

Vapiano
Vo vitrínach na zákazníkov čakajú aj typické sladké talianske dezerty. Samozrejme, vždy čerstvé.

Taliansku reštauráciu Vapiano nájdete aj na Instagrame a Facebooku.

Text: Katarína Kántorová
Fotografie: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Katka Kántorová

Zanietená jazyková redaktorka, ktorej hlavnou pracovnou náplňou je mať oči na stopkách, len čo sa na obzore objaví nejaká chybička. Od štúdia na vysokej škole až dodnes prešla rôznymi redakčnými profesiami, no s určitosťou vie, že okrem korigovania sa v živote nezaobíde ani bez písania. A, samozrejme, bez dobrej kávy a milej mačacej spoločníčky Ellie.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články