Bezobalový obchod U Vážky: Chceme inšpirovať ľudí k udržateľnejšiemu a vedomému nakupovaniu

 Bezobalový obchod U Vážky: Chceme inšpirovať ľudí k udržateľnejšiemu a vedomému nakupovaniu

Pri potulkách po Tržnici Nivy v Bratislave vám určite odporúčame navštíviť bezobalový obchod U Vážky. Prečo? Okrem milého a ústretového personálu vás tu čaká obrovský výber lokálnych základných potravín, ale aj raňajkových dobrôt, prísad na pečenie či maškrtenie a veľký výber čapovanej ekodrogérie a kozmetiky. A ešte oveľa viac 😊. O celom projekte tejto ekologickej predajne nám porozprávali majiteľky Zuzana Cseriová a Silvia Miháliková.

Bezobalovú predajňu U Vážky nájdete v rámci Tržnice Nivy blízko kaviarne a vinotéky Cuveé, o ktorej sme už v minulosti písali.

Na úvod ma zaujíma názov bezobalového obchodu U Vážky – je za ním nejaké posolstvo?

Od začiatku sme chceli vytvoriť značku, odlíšiť sa, a preto bol výber názvu dôležitý. U Vážky je ekologická predajňa, kde si zákazník nakupuje tovar bez obalu a na váhu. A váha je v názve dôležitá, lebo tovar vážime na váhe a zároveň si ho aj osobne vážime. Silným posolstvom je aj fakt, že vážka ako druh hmyzu je zároveň symbolom transformácie. Cítime, že my osobne, ale aj celé ľudstvo a planéta prechádzajú transformáciou.

Dnes je už názov bezobalového obchodu U Vážky pomerne známym pojmom.  Zero waste koncepty sú čoraz populárnejšie.  Čo konkrétne vás inšpirovalo k otvoreniu konceptu bez obalu?

V prvom rade to bola túžba po zmene a nájdení hlbšieho zmyslu v tom, čo robíme. Tešiť sa z každého dňa, pracovať s radosťou a pre potešenie. Zároveň svojou prácou prispievať k zdravšiemu a radostnejšiemu životu na Zemi. Prvú predajňu sme otvorili vo Freshmarkete a tá bola signálom, že o bezobalové nakupovanie je v Bratislave veľký záujem.

U Vážky
Názov bezobalovej predajne U Vážky súvisí aj so skutočnými váhami, ktoré vám odvážia vaše potraviny, a v predajni ich nájdete hneď niekoľko. Ak si s nimi nebudete vedieť dať rady, ochotný personál vám rád pomôže.

Úspech vo Freshmarkete vás motivoval k otvoreniu ďalšej predajne?

Koncept Tržnice Nivy, ktorý ašpiruje na bratislavskú gastro a potravinovú destináciu, nás veľmi oslovil a vidíme v ňom veľký potenciál. Tržnicu vnímame ako projekt v projekte. Je súčasťou nákupného centra, no zároveň je to vlastný svet plný kvalitných potravín a dobrého jedla. Veríme, že postupne, keď pribudne viac menších farmárov s pestrou ponukou zeleniny a ovocia, to bude dokonalé 😊

Čo je pre vás prioritou pri výbere sortimentu U Vážky?

Kvalita a krajina pôvodu, lokálnosť, minimalizácia uhlíkovej stopy a, samozrejme, želania zákazníkov. Snažíme sa ponuku v obchode formovať tak, aby u nás zákazník našiel všetko, čo v domácnosti potrebuje. Preto máme okrem násypníkov na trvanlivé potraviny aj čapovacie nádoby na oleje či octy, chladené farmárske potraviny aj vegánske alternatívy k mliečnym produktom, ale aj čapovanú drogériu.

U Vážky
Skôr ako sa rozhodnete ísť na nákup U Vážky, pripravte si doma prázdne nádobky a nákupný zoznam. Nech je vaše nakupovanie čo najviac ekologické a premyslené. Verte či nie, nájdete tu všetky základné potraviny, ktoré vám uľahčia varenie. Na svoje sú prídu aj ľudia s intoleranciami.
Bistro Groof

Bistro Groof: Ochutnali sme jedlo priamo z ohňa na zelenej streche Nív

Čítať viac >

 

V čom je nakupovanie v bezobalovom obchode U Vážky iné, respektíve čo by ste poradili zákazníkovi, ktorý k vám plánuje prísť prvýkrát?

Bezobalové nakupovanie je vedomé nakupovanie. Na nákup U Vážky je potrebné pripraviť sa. Zamyslieť sa, čo skutočne potrebujeme a koľko, následne si pripraviť potrebné obaly či nádobky. Minimalizuje sa impulzívne nakupovanie nepotrebných potravín.

U Vážky
Do vlastných nádob si môžete nakúpiť všetko – od raňajkových cereálií cez rôzne maškrty, korenia, čaje až po orieškové maslá, ktoré sú veľmi chutné a obľúbené.

Zároveň si myslíme, že bližším kontaktom a prácou s potravinami sa k jedlu vo všeobecnosti vytvára úplne iný vzťah. Ponúkame skutočné, jednoduché potraviny s minimálnym spracovaním a tiež balením. Veríme, že návrat k jednoduchému a čo najlokálnejšiemu spôsobu stravovania a nakupovania bude prínosom nielen pre naše zdravie, ale aj pre celú planétu.

Čo všetko zákazník nájde U Vážky a môže si nakúpiť do vlastných nádob? 

Ponúkame základné potraviny, ako je ryža, strukoviny, múka, cukor, cestoviny – to všetko v zdravšej verzii. Celozrnné, nerafinované, bezlepkové… s dôrazom na lokálnosť. Tiež máme obľúbené vločky, granoly, raňajkové kaše, veľké množstvo orechov, sušeného ovocia, kvalitné čaje a koreniny. U Vážky máme niečo aj na maškrtenie – kvalitné čokolády, orechy, ovocie v čokoláde, sušienky a hlavne bezkonkurenčne najlepší a pravý nugát, sezónne aj marcipán.

U Vážky
My z redakcie tu radi nakupujeme výbornú slovenskú šošovicu, zdravú vegetku, chrumkavé čokokokosky a lyofilizované ovocie, ktoré najčastejšie používame na ozdobovanie vianočného pečiva. A favoritov máme oveľa viac 😊.

Zákazník si u nás môže sám namlieť čerstvé orechové maslá alebo môže použiť mlynček na múku.

V chladničkách zase máme farmárske produkty ako ovčie syry z farmy na Orave, maslo na váhu či domáce vajíčka. Nechýba široký výber produktov pre vegánov a ľudí s rôznymi potravinovými intoleranciami. Okrem potravín nám dobre funguje aj oddelenie s čapovanou drogériou. Máme pestrý výber pracích a čistiacich prostriedkov a prírodnej kozmetiky.

U Vážky
Ekologický aspekt predajne odzrkadľuje aj široký výber čapovanej drogérie, ktorá je veľmi obľúbená u zákazníkov.

Veľa našich zákazníkov je už naučených, že na nákup chodia s vlastnými nádobkami. Samozrejme, ak príde niekto bez svojho obalu alebo sa spontánne rozhodne pre tovar, na ktorý nie je nachystaný s vlastným obalom, u nás si môže vybrať papierové a kompostovateľné vrecúška v rôznych veľkostiach alebo aj rôzne obaly na drogériu.

Aké produkty patria medzi najobľúbenejšie a napredávanejšie medzi zákazníkmi?

Najviac sa nám predávajú raňajkové cereálie, orechy a sušené ovocie, čaje a ekologické pracie gély a aviváže. Našou pýchou je najmä nugát od nemeckého výrobcu Lubeca, ktorý je preslávený výrobou toho najkvalitnejšieho nugátu na svete. Základ nugátu tvoria čerstvo opražené lieskovce alebo mandle. Pri vybraných druhoch je oriešková chuť ešte zvýraznená pridaním kakaovej hmoty. Mávame mandľový, lieskovoorieškový, vrstvený a s pridanými lieskovcami. Určite stoja za hriech – vyskúšajte 😊

U Vážky
Pýchou bezobalovej predajne U Vážky a zároveň jednou z najpredávanejších maškŕt je nugát na váhu.

Na čo ste pri podnikaní doteraz najviac hrdé, že sa vám podarilo?

Vytvorili sme miesto, kde sa zákazníci cítia dobre a vítaní. Nechodia k nám len kvôli ekologickému nakupovaniu, ale tiež kvôli atmosfére a pozornosti, ktorú im venujeme. Veľká vďaka našim dievčatám v predajniach, ktoré spolu s nami vytvárajú tento priateľský priestor. Vedia dobre poradiť s výberom, sú nápomocné pri vážení a s trpezlivosťou sa venujú aj novým zákazníkom, ktorý sa zaujímajú o bezobalové nakupovanie a potrebujú vysvetliť celý proces nakupovania.

Ako správnych kávičkárov nás zaujíma – máte v sortimente U Vážky aj kávu? Ak áno, akú? 😊

Káva je veľmi špecifická komodita. Potrebuje špeciálne zaobchádzanie, aby nestratila na čerstvosti a kvalite. Momentálne máme v ponuke kávu zo slovenských pražiarní Ebenica a Nomád. Je to 100 % arabika Brazília, India a Kolumbia. Kávy sú stredne alebo jemne pražené a, samozrejme, máme aj bezkofeínovú kávu.

U Vážky
Okrem širokého výberu čajov nájdete v bezobalovej predajni aj kávu zo slovenských pražiarní.

Aké sú vaše vízie s konceptom U Vážky do budúcna?

Vydali sme sa na dlhú cestu, na ktorej chceme ľudí inšpirovať k udržateľnejšiemu, respektíve vedomému nakupovaniu. Trvalo sa budeme venovať zlepšovaniu a dopĺňaniu nových produktov do našej ponuky. Všetky ponuky, ako i novinky si zákazník naďalej bude môcť kúpiť nielen v Bratislave, ale i na celom Slovensku, keďže U Vážky funguje aj online.

 

Bezobalový obchod U Vážky nájdete aj na Instagrame a Facebooku.

 

Text: Katarína Kántorová
Fotografie: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Katka Kántorová

Zanietená jazyková redaktorka, ktorej hlavnou pracovnou náplňou je mať oči na stopkách, len čo sa na obzore objaví nejaká chybička. Od štúdia na vysokej škole až dodnes prešla rôznymi redakčnými profesiami, no s určitosťou vie, že okrem korigovania sa v živote nezaobíde ani bez písania. A, samozrejme, bez dobrej kávy a milej mačacej spoločníčky Ellie.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články