Raňajky, ktoré si dáte aj na obed

 Raňajky, ktoré si dáte aj na obed

 

Postaviť sa k barovému pultu, na 15 minút zaboriť nos do La repubblica, kopnúť šot espressa a namrviť kúsky croissantu do novín. Približne tak vyzerajú raňajky bežného Taliana, máloktorý z nich si túto pohodičku dopraje doma. A ako sme na tom my, Slováci? Dáme si radšej doma rožok s maslom a džemom, ktorý zapijeme turkom? Alebo sme sa už naučili vychutnať si raňajky a espresso v podniku s obsluhou? Či sme niekde na polceste?

Čáry Máry raňajky

V Žiline sa raňajky pokúšalo ponúkať už niekoľko podnikov – väčšinou nesmelo, na skúšku, ako doplnok, lebo si to niektorí hostia pýtali. Nikto nebuchol päsťou do stola a nepovedal: „Tak ja tých Žilinčanov naučím, ako si vychutnať raňajky.“ Až kým sem z neďalekého Martina neprišlo Čáry-Máry. Tí si povedali, že ľudí rovno naučia vychutnať si brunch aj raňajky o dvanástej na obed – veď noc môže byť i náročná a vstávanie ešte náročnejšie.

Čáry Máry raňajky

Čáry Máry raňajky

Práve tu vidieť, že majitelia podniku svojmu nápadu absolútne veria, sú o ňom presvedčení a uvedomujú si, že ľudí nenaučia raňajkovať v podniku zo dňa na deň. Ani sa o to nesnažia, chce to čas. Okrem času však nesmie chýbať skvelé jedlo, ktoré je ešte aj sexi naservírované, v atraktívnom priestore s historickými klenbami a atmosféru dotvárajúcími zrkadlami od žilinského sklenára.

Čáry Máry raňajky

Čáry Máry raňajky

Z podnikov sme väčšinou zvyknutí, že raňajkové menu predstavuje 4, 5 jedál a koniec. V Čáry-Máry to robia odvážnejšie, so sebavedomím im vlastným: dostanete zošit, hneď niekoľkostranový, plný jedál, ktoré už na papieri veštia nezabudnuteľný gurmánsky zážitok, vy listujete a trochu bezradne pozeráte na tú kráľovskú ponuku: „Veď ja by som si dal všetko.“  Môžete to skúsiť, alebo tu je drobný tip.

Čáry Máry raňajky

Čáry Máry raňajky

Špecialitou podniku sú vajcia Benedikt s holandskou omáčkou, ktorú hlavný majster chutí, Michal Knoško ladil týždeň. Práve z nich vychádza aj obľúbená pochúťka jedákov, X-factor: vajíčko Benedikt so spišskými párkami prekríženými do X – lebo prečo deliť to, čo sa tak krásne dopĺňa.

Čáry Máry raňajky

Čáry Máry raňajky

S dlhým nosom neodídu ani vegetariáni, tých do vytrženia privedie zapečený chlieb s chrumkavou kôrkou, grilovanou zeleninou a tahini humusom. Vravíte, že raňajky musia byť sladké? Po okrajoch dokonale chrumkavé a uprostred rozkošne vláčne lievance s jahodovovým džemom a jablkovou remuládou budú vaším Svätým grálom.

raňajky

Čáry Máry raňajky

Čáry Máry raňajky

Udobrenie si manželky po prehýrenej noci, prázdna chladnička, potešiť toho, na kom vám záleží, neporiadok doma, opica s rozmermi King-Konga, pohodlnosť, nezabudnuteľný zážitok, túžba nechať sa vystreliť harmóniou chutí na obežnú dráhu. Dôvodov, prečo si vychutnať raňajky v Čáry-Máry môže byť nekonečno. Isté je však iba jedno – nech je váš dôvod akýkoľvek, zážitok bude kráľovský.

Čáry Máry raňajky

Čáry Máry raňajky

Čáry-Máry nájdete aj na facebooku.

Text: Tomás Turek

Foto: Tomáš Turek

 

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *