Čáry-Máry v Martine

 Čáry-Máry v Martine

 

V tomto podniku vám vyčarujú dobrú kávu, originálne raňajky, koktaily plné fantázie a úsmev na tvári.

Čáry Máry Martin

Málokto by pri pohľade na škaredú budovu bývalého obchodného domu v srdci Martina tipoval, že v jeho útrobách sa dejú čáry-máry. To, že ste sa ocitli na mieste celkom neobyčajnom, prezradia už na úvod drevené hojdačky pred vchodom. Pričarujú vás do bezstarostných chvíľ detstva. A pri pohľade na interiér pochopíte, že vytvoriť ho bola skutočná výzva. A to výzva spojiť surový, sivý betón, holé žiarovky či obnažené potrubie s vrúcnosťou, ktorá jednoducho musí na podobnom mieste dýchať z každého centimetra. Pretože toto je miesto, kde sa chodí vychutnávať, hodiť za hlavu starosti a potešiť zmysly. Je to miesto, kde sa pri dobrej káve či pohári kvalitného vína rodia priateľstvá a lásky, šepkajú tajomstvá a skladajú komplimenty. A kde skrehnuté prsty roztopíte pri šálke niečoho horúceho a lahodného, realitu všedných dní zasa utopíte v koktailoch plných fantázie. Miesto, kde sa odohrávajú nezabudnuteľné zážitky – Vianoce v lete, horúca latino noc plná tanca a Kuby, džezové pohladenie či akcia s exkluzívnymi pivnými špecialitami. A volá sa naozaj trefne – Čáry-Máry.

Čáry Máry

Čáry Máry Martin

Čáry Máry Martin

Ťažko povedať, či je to kaviareň alebo bar. Nedá sa škatuľkovať. Podobá sa na chameleóna, nie je ani jedným a zároveň je oboje.

Čáry Máry Martin bar a kaviareň

Drink

káva Čáry Máry

Rozhodne sem zamierte už ráno. Okrem milého pozdravu (áno, personál si naozaj pamätá, čo máte radi) a šálky kávy značky Piazza d’oro estremo vás na nohy postavia unikátne raňajky. Zabudnite na to, čo si môžete pripraviť aj doma. V Čáry-Máry vám na stôl pristanú raňajkové kulinárske špeciality. Šampióni môžu odštartovať deň naozaj štýlovo – grilovaným lososom s pošírovaným vajíčkom, blanžírovaným špenátom, dochuteným domácou holandskou omáčkou a posypaným slaninkovým prachom. A k tomu pohár prosecca. Takmer všetky suroviny v ich raňajkových špecialitách sú lokálne – mäso od miestnych mäsiarov, mliečne výrobky zasa z okolitých fariem. A chlieb si v Čáry-Máry každý deň pečú vlastný.

príprava kávy

Raňajky

raňajky

Očaruje vás nielen menu (a jeho forma, všimnite si tie školské písanky s machuľami namiesto raňajkového menu a vínnej karty!), ale aj atmosféra. Takto zrána priam cítite to pulzovanie života, príjemné bzučanie energického zhonu a neodolateľnú arómu čerstvo pomletej kávy. Nad stolíkmi sa vznášajú útržky rozhovorov a šuštia stránky ranných novín. Pri dobrých raňajkách sa riešia pracovné záležitosti a počuť tiché ťukanie do klávesnice laptopov. V Čáry-Máry kope múza a tak sa cez deň stáva obľúbeným visunutým pracoviskom mnohých freelancerov, podnikateľov a umeleckých dušičiek. Okolo poludnia ich vystriedajú tí, ktorí chcú obed korunovať sladkou bodkou v spojení s dobrou kávou či domácou limonádou. Keď sme pri tých dezeroch – našim favoritom je cheesecake. A nie sme sami. Nečakajte koláč podobný ničomu, čo ste už niekedy jedli. Ťažko ho opísať, treba ochutnať. Hádam však postačí povedať, že jeho autorom je mladý cukrár z Púchova, ktorý má otvorenú, kreatívnu myseľ, chodí po svete, vyrába božské koláče a vyhráva s nimi súťaže.

Čáry Máry menu

Čáry Máry práca

káva

cheescake

Popoludnie v Čáry-Máry po pár lenivých hodinách náhle ožije kakofóniou rôznych jazykov, keď sa sem nahrnú zahraniční študenti, Nóri či Novozélanďania. Väčšina v metropole Turca študuje medicínu a do Čáry-Máry sa chodia učiť alebo zrelaxovať po vyučovaní. Priestory tak dostanú nevídaný „multi-kulti” náboj a človeku sa až nechce veriť, že je stále na Slovensku. Dokonca takmer v jeho srdci. Pribúdajú páriky, pre ktoré je Čáry-Máry ideálnou kulisou na rande. Vo vínnej karte, ktorú zostavoval someliér Michal Knoško, nájdete 80 zaujímavých druhov vín z celého sveta.

atmosféra

víno

Ani sa nenazdáte a priestor prezlečie prevlek, rušná kaviareň plynulo prejde do večerného baru. A nie len tak hocijakého. Len teraz nastúpia tie pravé čary a vy zistíte, že alkohol sa dá aj vychutnávať, dokonca s ním môžete cestovať po celom svete. Viete ako chutí Japonsko alebo Írsko? Karibik či škótska vysočina? Zavedie vás tam výnimočne široká ponuka whisky, rumov, ginov či vodiek.  Ak sa chcete niečo podučiť o alkohole, ktorý sa chystáte piť, ste na správnom mieste. Objednajte si špeciálne degustačné menu so štyrmi degustačnými pohármi a popismi jednotlivých druhov a môžete hádať, ktorý druh odkiaľ pochádza. Ani koktaily vás nenechajú chladnými. Nie je náhoda, že tu niektorý večer hosťuje barman zvučného mena. Ak chcete preniknúť do sveta mixológie, tu máte jedinečnú šancu.

bar

Čáry Máry Martin

miešané nápoje

V tomto podniku sa nudiť rozhodne nebudete. Každým dňom vás prekvapí – novým drinkom či jedlom v ponuke alebo akciou. Počuli ste o tom, že v Martine sa konali Vianoce v lete, slovenský Oktoberfest alebo ožili zlaté 30.roky? Stalo sa to pre to, že v Čáry-Máry sa čarovalo. Je ťažké nepodľahnúť toľkej mágii, no nie?

Menu Čáry Máry

ponuka Čáry Máry

Čáry Máry

Čáry-Máry nájdete na facebooku.

Text: redakcia kavickari.sk

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články

0
Budeme radi za vaše názory, prosím zanechajte nám komentár.x