Mareena café je kaviareň, ktorá v Bratislave nemá konkurenciu

 Mareena café je kaviareň, ktorá v Bratislave nemá konkurenciu

 

Máme radi podniky, ktoré majú dušu. A kaviareň Mareena ju skutočne má. Sociálne podniky, kaviarne i dokonca hotely dostávajú zelenú a učia Slovákov porozumeniu. Projektom sociálnej pop-up kaviarne Mareena sa (nielen) na nábrežie Bratislavy dostáva nielen vôňa kávy, ale aj témy nielen utečenectva, medzinárodnej ochrany, ale aj integrácie vzdelaných žien, cudziniek do našej spoločnosti.

 

kava

 

Ali Macsai Samay

 „Je to veľmi motivujúce, keď vidím, že reálne pomáhame meniť životy ľudí k lepšiemu“, tvrdí Ali Macsai z pražiarne Samay.

Čítať viac >

Po krátkej prestávke sa na bratislavské nábrežie počas februára vracia sociálna pop-up kaviareň, Mareena. Jej cieľom je ponúkať pracovné príležitosti pre ženy s udelenou medzinárodnou ochranou (azyl a doplnková ochrana) a cudzinky z tretích krajín. Jej zakladateľom je organizácia MAREENA, ktorá sa venuje integrácií utečencov a cudzincov na Slovensku. „Pri našej práci s týmito ľuďmi dlhodobo sledujeme sťažený prístup na trh práce, ktorí z rôznych dôvodov zažívajú. Komplikovaný proces uznávania vysokoškolského vzdelania z iných krajín, jazyková bariéra, zvýšená administratívna záťaž pre zamestnávateľa, pracovné vykorisťovanie alebo horšie pracovné podmienky, diskriminácia na základe vierovyznania či etnickej príslušnosti – to všetko a mnoho ďalších prekážok je dennou realitou pre ľudí, ktorí na Slovensku našli bezpečie a nový domov, no nevedia v ňom nájsť zamestnanie“, tvrdí Klára Tihláriková, koordinátorka komunitného programu a komunikácie OZ MAREENA.

 

mareena
Po krátkej prestávke sa na bratislavské nábrežie počas februára vracia sociálna pop-up kaviareň, Mareena.

 

V Mareene dlhodobo túto situáciu vnímajú a rozmýšľali nad možnosťami ako ju systematicky a efektívne riešiť. „Jednou z možností, ktoré sme zvažovali bolo vytvorenie sociálnej kaviarne, ktorá by ponúkala pracovné príležitosti pre jednu zo zraniteľných skupín, s ktorými pracujeme – ženy s udelenou medzinárodnou ochranou. Vďaka spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto sme mohli počas jesene 2021 koncept sociálnej kaviarne vyskúšať v priestoroch Café Propeller. Počas tohto času sa nám podarilo zamestnať 8 žien s udelenou medzinárodnou ochranou a cudziniek z krajín ako Somálsko, Afganistan, Kamerun, Irán či Ukrajina“, predstavuje koncept Klára Tihláriková.

 

kava

 

Overený koncept sa práve tieto dni vracia na nábrežie a vy tak môžete podporiť myšlienku s obrovským srdcom, ktorá sa zhmotnila do pop-up kaviarne.

 

Čo budete môcť ochutnať?

Špeciálne domáce čaje, kávy či koláče a jedlá z krajín odkiaľ ženy pochádzajú. Menu sa skladá z čajov a káv, ktoré v Bratislave zákazníci len ťažko nájdu niekde inde. Somálsky čaj s mliekom, afganský kardamomový čaj, iránsky šafránový čaj, káva z džezvy, palestínske palacinky či arabská baklava, sendviče s arabskou nátierkou Labneh a mnoho ďalších pochutín a nápojov. Sklamaní však nebudú ani bežní slovenskí kávičkári. „Všetky naše zamestnankyne sme vytrénovali v príprave bežných káv a nápojov. Tak dokážu pripravovať aj skvelé cappuccina, macchiata či domáce limonády. Cieľom Mareena café nie je len ponúknuť pracovné príležitosti, ale cudzinky aj pripraviť a vytrénovať pre ich ďalšie zamestnania“, dodáva Tihláriková.

 

kaviaren
Overený koncept sa práve tieto dni vracia na nábrežie a vy tak môžete podporiť myšlienku s obrovským srdcom, ktorá sa zhmotnila do pop-up kaviarne.

 

Mareena café je zatiaľ pop-up kaviarňou – teda nemá zatiaľ svoje stále priestory. Dočasne na jeseň 2021 sídlila v Café Propeller, kde sa počas mesiaca február vracia. V tomto čase zároveň stále hľadajú stále priestory, kde by Mareena café mohla fungovať bez obmedzení a rozvíjať myšlienku inklúzie cudziniek do našej spoločnosti.

 

Mareena café nájdete aj na instagrame.

 

 

Foto: archív prevádzky

 

 

Text: Simona Budinská

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Simona Budinská

Vášnivý gurmán, mama troch detí, dvoch kníh a niekoľkých bedekrov. Náhody sú jej osudom, a tak pred rokmi vznikol projekt Kávičkári.sk. S nadšením sa venuje najmä víziám, kreovaniu na portáli, ale aj new biznis. Srdcovkou je aj vzdelávanie v oblasti gastronómie v rámci projektu Gastrolove a tvorbe osobnostného PR.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *