Zaujímavý nápoj menom Chai Latte: Ako vzniká a prečo by ste ho mali ochutnať?

 Zaujímavý nápoj menom Chai Latte: Ako vzniká a prečo by ste ho mali ochutnať?
Advertioriál

Chai Latte je lahodný nápoj, ktorý sa aj na Slovensku začína tešiť veľkej obľube. Napriek tomu ho však mnohí stále nepoznajú. Z čoho sa vlastne skladá, ako sa pripravuje a kde ho môžete vyskúšať?

 

Predchodca nápoja Chai Latte pochádza z Indie, pričom jeho história siaha viac ako 5000 rokov do minulosti. Nesie názov „masala chai“ a u domácich sa teší veľkej obľube. Na európsky kontinent sa dostal až začiatkom 90. rokov, keď ho do Anglicka priniesla cestovateľka Amanda Hamilton. Tá zmiešala tradičné ingrediencie používané v Indii s mliekom a vznikol tak jedinečný nápoj, ktorý pomenovala Chai Latte.

 

chail latte
Predchodca nápoja Chai Latte pochádza z Indie, pričom jeho história siaha viac ako 5000 rokov do minulosti. Nesie názov „masala chai“.

 

Z čoho sa skladá Chai Latte?

Bakery Castel Mierovo: Miesto pre sladké snívanie

Čítať viac >

Základom Chai Latte je zmes tradičných indických korenín (zázvoru, čierneho korenia, klinčekov, kardamónu a viacerých ďalších) a čierneho čaju. Po zmiešaní jednotlivých zložiek v správnom pomere, zaliatí vodou a napeneným mliekom, vzniká lahodný aromatický nápoj Chai Latte, ktorý si aj na Slovensku našiel veľké množstvo priaznivcov.

 

Bez lepku a kávy

Možno chcete len vynechať kávu, ale nájsť náhradu za čaj. Ideálnou voľbou je niečo iné, voňavé a netradičné. Čo zahreje a prinesie i potešenie. Veľkým benefitom nápoja Chai Latte je skutočnosť, že pozostáva výhradne z prírodných surovín a je vhodný pre vegetariánov. Neobsahuje lepok a nájdete v ňom len zanedbateľné množstvo kofeínu, ktorý sa prirodzene nachádza v jednotlivých koreninách. Teda, napriek tomu, že Chai Latte má vo svojom názve slovíčko „latte“, v skutočnosti s kávou nemá nič spoločné.

 

chail latte
Chai Latte je lahodný nápoj, ktorý sa aj na Slovensku začína tešiť veľkej obľube. Napriek tomu ho však mnohí stále nepoznajú.

 

Pozitívne účinky na zdravie

Keďže Chai Latte pozostáva z množstva korenín, obsahuje aj látky, ktoré môžu priaznivo vplývať na ľudské telo. Nevyvoláva pocit nabudenia organizmu ako káva, no po jeho vypití sa budete aj tak cítiť sviežo a zdravo.

 

Príprava Chai Latte

Samozrejme, pokiaľ by ste Chai Latte pripravovali ručne, mixovaním jednotlivých ingrediencií, zabralo by vám to veľmi veľa času. Našťastie, zakúpiť sa dá už hotová zmes. Tú do slovenských kaviarní dodáva Chailatte, pričom ide o produkt renomovaného britského výrobcu Drink me.

Samotná príprava je skutočne jednoduchá – 3 čajové lyžičky prášku Chai Latte zalejete malým množstvom horúcej vody, poriadne premiešate a pridáte 200 ml horúceho speneného mlieka. A lahodné Chai Latte je na svete! Počas letných mesiacov je hitom studená verzia. Tá sa pripravuje zmiešaním 250 ml studeného mlieka, ľadu a 4 čajových lyžičiek zmesi Chai Latte v mixéri.

 

Viacero príchutí

Okrem tradičného korenistého Chai Latte je k dispozícii aj vanilková či špeciálna vegánska verzia zmesi. Jednotlivé kaviarne do nápoja často pridávajú aj ďalšie prísady, čím vytvárajú rozličné zaujímavé príchute.

 

Kde môžete vyskúšať Chai Latte?

Originálne Chai Latte si môžete vychutnať vo viacerých kaviarňach po celom Slovensku. Či už v Bratislave, Žiline, Nitre, Lučenci, Martine, Liptovskom Mikuláši, Poprade, Prešove či Michalovciach.

 

kavickari

 

 

Foto:  Archiv Chai Latte a Kávičkári

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Simona Budinská

Vášnivý gurmán, mama troch detí, dvoch kníh a niekoľkých bedekrov. Náhody sú jej osudom, a tak pred rokmi vznikol projekt Kávičkári.sk. S nadšením sa venuje najmä víziám, kreovaniu na portáli, ale aj new biznis. Srdcovkou je aj vzdelávanie v oblasti gastronómie v rámci projektu Gastrolove a tvorbe osobnostného PR.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články