Ľudia stoja kvôli káve na pumpe pri automatoch, ale kvalitné podniky vám ju nemôžu predať. Aká je situácia na Slovensku?

 Ľudia stoja kvôli káve na pumpe pri automatoch, ale kvalitné podniky vám ju nemôžu predať. Aká je situácia na Slovensku?

 

Bratislavskí hygienici zakázali prevádzku viacerým foodtruckom a tiež predaj zeleniny a ovocia trhovníkom v najznámejšej farmárskej tržnici. Sprísnené opatrenia, nad rámec celoslovenských, zasiahli aj gastropodniky v prievidzkom a žilinskom okrese.

Už viac ako mesiac platí na Slovensku Covid automat, ktorý na celoslovenskej a regionálnej úrovni sleduje vývoj epidemiologickej situácie. Každý utorok s očakávaním sledujeme správy o tom, v ktorom stupni varovania sa náš okres bude od nasledujúceho pondelka nachádzať a na aké sprísnenie alebo uvoľnenie opatrení sa máme pripraviť. Regionálny úrad verejného zdravotníctva však môže na základe zlej pandemickej situácie opatrenia i sprísniť, nad rámec tých celoslovenských, a práve to sa stalo začiatkom marca v Bojniciach a Prievidzi, minulý týždeň v Bratislave a tento týždeň aj Žiline. V Prievidzi a Bojniciach bol zakázaný okienkový predaj alkoholických a nealkoholických nápojov od 1. marca. Po troch týždňoch však prišli dobré správy a okres sa dostal do lepších čísel. A tak od 22. 3. môžu kaviarne opäť predávať cez okienko aj nápoje. Štafetu sprísnených opatrení však prebrala Žilina. Ivan Bošňák, dátový analytik a spoluzakladateľ projektu Dáta bez pátosu, v rozhovore pre Žilinský večerník upozornil, že Žilina si môže prejsť rovnakým scenárom ako pred časom Nitra. Už dnes je najpostihnutejším krajským mestom a v rebríčku okresov je na 4. mieste. Opatrenia a obmedzenia je nutné vnímať regionálne a kým v Bratislave si podľa, Ivana Bošňáka, ľudia budú dávať kávičku na terase možno už koncom apríla, v Žiline najskôr v druhej polovici mája. Komplikáciou je aj prichádzajúca Veľká noc, ktorá môže čísla, „vďaka“ návštevám ešte viac zvýšiť.

enjoy-kolacik-kavickarisk-kavickari-bratislava
V Prievidzi a Bojniciach bol zakázaný okienkový predaj alkoholických a nealkoholických nápojov od 1. marca.

Najhoršie je nerobiť nič, ale…

Mnohé podniky v regiónoch zatvorili ešte koncom roka 2020 a doteraz neotvorili. Veľmi záleží, na lokalite, v ktorej sa prevádzka nachádza a čo všetko ponúka. Či je teda pre ňu predaj z okienka alebo rozvoz reálnou možnosťou preklenutia tragickej situácie v gastre, alebo nie. Ako povedal v online diskusii iniciatívy Rozbaľte to na tému: „Ako ďalej v gastrobiznise po prvom roku pandémie“ Radúz Dula z Ministerstva dopravy a výstavby SR, príjmy z rozvozu a okienkového predaja tvoria cca 10 – 30% príjmov prevádzok

Gro prevádzok na Slovensku tvoria práve malé, miestne podniky, do ktorých sme si chodili vychutnať kvalitnú kávu či malé raňajky alebo dezert. Z čašníkov sa stávajú baliči jedla a rozvozci, v tom lepšom v prípade. V horšom sedia doma alebo sa práce v gastre vzdali úplne a išli robiť do skladov či automobiliek, aby uživili svoje rodiny. Ak sa aj opäť objaví svetielko na konci tunela, otváranie bude postupné a práve objednávkou jedla či nákupom pri okienku, pomôžeme svojmu obľúbeného podniku aby vydržal a prežil.

Do platnosti prichádza Covid automat. Čo to znamená pre gastronómiu?

Čítať viac >

 

Cafe Republika-35_K
Z čašníkov sa stávajú baliči jedla a rozvozci, v tom lepšom v prípade.


My sme sa viacerých prevádzok v zasiahnutých regiónoch spýtali, ako sa so vzniknutou situáciou vyrovnali:


Ivana Karaková, Alej, Bojnice

U nás zakázali predaj nápojov od 1.3. Samozrejme, že to malo vplyv na tržby a veľký. Nakoľko jedlá išli najmä v čase obeda a poobede väčšinou sa ľudia zastavili na prechádzke po kávičku so sebou alebo pre deti horúcu čokoládu, pripadne niečo teplé na zahriatie. Keďže sme priamo na námestí Bojníc, cez víkendy sa zvyklo stále dosť ľudí prechádzať a zastavili sa na nejaký teplý nápoj so sebou. Momentálne vlastne musíme odmietať našich zákazníkov, ktorí by nás radi podporili aj formou kúpy nápojov. Určite to malo veľký vplyv aj na čašníkov, z ktorých momentálne máme vlastne len predavačov baleného jedla, čo im vôbec nepridáva na nálade. Určite veľmi trpí psychika zamestnancov, keď vidia, že to vonku vôbec “nežije”. Druhá vec je nedomyslené nariadenie hygieny, kedy my kávu predať nesmieme, ale o pár metrov ďalej si hocikto kávu kúpiť môže v automate, ktorý nikto za cely deň nedezinfikuje a pritom sú tam dotykové plochy, ktoré za deň chytí xy ľudí.

Čo sa týka opatrení všeobecne, rešpektujeme a dodržiavame ich od začiatku pandémie, aj keď niektoré možno nie sú logické a veľakrát ma aj hnevajú. Ale zdravie ľudí a našich blízkych je prvoradé a tomu sa aj prispôsobujeme. Snažíme sa celú dobu pandémie držať náš štandard a kvalitu jedla. Nepoľavili sme ani v tom, že od začiatku našej existencie používame eko obaly, ktoré sú značne drahšie, ale pri predstave, koľko sa momentálne produkuje plastového odpadu si nevieme predstaviť v rámci “šetrenia” voliť inú variantu.  U nás prvoradé je, aby mali naši zamestnanci prácu a nejakú istotu do budúcna a aby zákazník dostal stále tu kvalitu, na ktorú je zvyknutý.

Fungujeme v obmedzenom režime, vydávame jedlo so sebou plus rozvoz obedov, ale tak nie je to ono a ľudí už tiež nebaví si dať každý deň obed z krabičky. Preto každý deň píšeme zákazníkom nejaké vtipné citáty na obaly od jedla, aby nebol každý deň rovnaký stereotypný. Každý si už túži posedieť v spoločnosti svojich blízkych na dobrej večeri alebo len tak pri pohári vína. A my sa už tiež nevieme dočkať keď to bude možné.

 

alej-bojnice
Čo sa týka opatrení všeobecne, rešpektujeme a dodržiavame ich od začiatku pandémie, aj keď niektoré možno nie sú logické a veľakrát ma aj hnevajú.

Ondrej Vážny, Caffettino, Prievidza

Vzhľadom na to že sme kaviareň a jedla predávame minimum, tak nás táto vyhláška ovplyvnila veľmi. Dokonca sme na jeden deň zatvorili lebo nám prišlo zbytočné mať otvorené…Avšak otvorili sme hneď na druhy deň, pretože všetky automaty a pumpy fungujú bez problémov ďalej čiže hneď ako kaviarne zatvorili, začali sa tvoriť fronty na pumpách, v Lidli pred automatom a aj napríklad v Bojniciach je jeden chúďatko 100 ročný automat na “kávu” pred ktorým bolo cez víkend 50 ľudí v rade, ktorí špinavými rukami všetci pekne po sebe postláčali a pochytali celý automat. To iste na pumpách. Čiže logika tohto nariadenia neexistuje. V podstate ako skoro u všetkých nariadení, keďže gastro nefunguje už rok a situácia je stále horšia a horšia. O logike by to bolo nadlho, napr. také kaderníctva, v čistom prostredí fungovať nemôžu ale zato môžu chodiť do domov a bytov medzi ostatných ľudí, nehovoriac o tom že bez bločkov, čiže vláda ide sama proti sebe…My sme našu situáciu vyriešili tak, že kávu nepredávame ale rozdávame. Čiže stačí si kúpiť  čokoľvek na jedenie a kávu máte zadarmo. Lebo je zákaz predávať. Napríklad stačí si kúpiť jabĺčko za 1,4€ a my vám k nemu spravíme espresso…Rozhodli sme sa tak preto, lebo podľa nás je toto narodenie absolútne proti zdravému rozumu, nesystémové, nič nerieši keďže ľudí len naženie na pumpy a do reťazcov pred automaty. V normálnej krajine by to bolo na žalobu keďže znova len diskriminuje malých podnikateľov a zahraničné reťazce si môžu predávať všetko ďalej ako doteraz.

 

Stačí si kúpiť jabĺčko za 1,4€ a my Vám k nemu spravíme espresso.

Na Slovensku bohužiaľ len musíme vymýšľať ako prežiť lebo štát namiesto pomocí len ďalej vymýšľa ako nás zničiť. Zatvoriť sa dobrovoľne určite nechystáme. Ja by som aj kľudne zatvoril keby mi štát dal peniaze na živobytie. Ja osobne som napríklad nedostal za rok nič. Dostali moji zamestnanci a nájomca, ale ja nič, a rok je veľmi dlhá doba… Čiže štát robí všetko preto aby som to položil a išiel robiť do fabriky asi, lebo tam chýba kopec otrokov. Iné my z toho nevychádza. Nech skúsia ľudia z RUVZ alebo iných úradov prežiť rok bez príjmov. Veľmi rad by som videl ako by to dokázali.

Lukáš Sládkovič, Café Republika, Žilina a kaviareň Sládkovič, Trenčín

Nemôžeme urobiť nič iné ako prijať situáciu ako to je a od 18.3. sme v Žiline zavretí. Nádeje vkladáme do toho, nech to v blízkej, bližšie neurčenej dobe už všetko skončí. Situáciu už možno vidieť v bazároch s gastro zariadením, kedy to už viacerí podnikatelia vzdali a niet sa im čo čudovať. Gastro je vo viacerých prípadoch postavené na nadšení a láske majiteľov, ktorí aj sami v prevádzke pracujú, často obaja manželia. A to je momentálne najväčší problém, kedy súčasným stavom trpí celá rodina.  Napriek podpore zo strany štátu už viacerí cítia, že to takto ďalej nepôjde. Tak ako vždy väčšina gastroprevádzok čaká na letnú sezónu, ktorá, ak vôbec príde, zaručene nebude v takej intenzite „ako kedysi“. Boli sme už svedkami rôznych špekulácií, obchádzania zákona a vypovedania nájmov aj napriek ochrane.

Aj my zvažujeme čo ďalej. Prevádzku v Trenčíne máme otvorenú ako okienkový predaj, čerpáme dotácie a prenajímateľ je otvorený konštruktívnej diskusii. V Žiline sme nútení platiť 50% nájom bez dotácie. Momentálne sa nachádzame v štádiu zvažovania možností a uvidíme ako sa k momentálne absolútnemu zákazu predaja nápojov v Žiline postaví aj prenajímateľ, resp. správca štátneho majetku – Štátny komorný orchester. Uvidíme, zvážime, počas prevádzky si zažijete viacero ťažkých situácií, ale tak dlho trvajúce obmedzenia vám berú vietor z plachiet.Už sa nechce nikomu pozerať niekde do budúcna, keď je koniec tunela niekde v neurčite. Hovorilo sa o mesiacoch, termínoch a keď sme svedkami dlhotrvajúcej nervozity v súvislosti s vakcináciou, neochotou sa zaočkovať a rôznymi pochybnosťami o účinnosti vakcinácie pri nových mutáciách. Oproti minulému roku už neplánujeme, že otvoríme o mesiac, či dva ale prežívame z mesiaca na mesiac a hľadáme motiváciu v takomto stave ešte vydržať.

 

kava-cafe-republika-zilina
Mnohé prevádzky prežívajú z mesiaca na mesiac a hľadajú motiváciu v takomto stave ešte vydržať.

Marián Galuška, Grand Caffe, La Cultura, Žilina a Food Station La Cultura, Trenčín

Zatiaľ nevieme po pár hodinách nič povedať. Sme otvorení od 11tej do 15tej a ponúkame obedy, takže v tom sa pre nás nič nemení. Otázka znie však inak: Keď si kúpim kávičku cez okienko v kelímku a keď si kúpim minerálku v obchode, či sa jej môžem napiť vonku. Alebo vystláčate kávovar na pumpe, ktorý sa nedezinfikuje po každom… To sú tie paradoxy doby. Spoločnosť je rozbitá, rozhádaná, udavačská, ťažko sa mi to definuje, každý si chráni to svoje. Polovica ľudí zmeny už ani nevníma a nesleduje ich. Nevieme čo bude, či to bude platiť týždeň alebo aj po Veľkej noci, kedy by mal byť ten dlho očakávaný reopen.

Trenčín už máme pol roka zatvorený a v Žiline fungujeme na pár hodín a cez víkendy máme zatvorené.  Je to skôr len o tom, aby zamestnanci neboli takí frustrovaní ako sú v Trenčíne, tam už je to katastrofa. Príjem nejaký majú, ale čo majú robiť, pol roka pozerať na televíziu alebo sa prechádzať okolo chalupy? Iný zmysel otvorenia nemáme, okienko je pre nás cca 10% z tržieb, ak by sme sa dali k Boltu alebo Bistru, tak by sme síce percento mali vyššie ale vznikol by nám náklad na províziu pre nich.

 

9grams

 

Text: Mária Baláž Gyuránová

 

Foto: Ondrej Bobek, Tomáš Turek a archív podnikov

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články