Café Republika v Žiline: Najkrajšie je večer

 Café Republika v Žiline: Najkrajšie je večer

 

Cez presklený výklad prenikajú na ulicu tlmené svetlá a zvuky živej klavírnej hudby, na kreslách sedia hostia snáď všetkých vekových kategórií. Niektorí popíjajú kávu, iní diskutujú pri výberovom alkohole. Taká je Café Republika, jeden z najnovších žilinských kaviarenských prírastkov.

vstup

Kaviareň Café Republika prvýkrát privítala hostí len v septembri minulého roka. Pre majiteľov to však nebol prvý gastronomicko-kaviarenský počin. Jeden z nich, Lukáš Sládkovič, v Trenčíne rozbehol obľúbenú Café Sládkovič. V Žiline sú však noví.

Café Republika

Café Republika

Café Republika

Lukáš spolu so spoločníkom a kamarátom Jánom Bukovčákom mal pôvodne zálusk na úplne iný priestor. Oboch však očarila dispozícia staromestskej funkcionalistickej budovy z rúk architekta Michala Maximilána Sheera, v ktorej kaviareň nakoniec našla svoj domov. Interiér prerobili doslova od podlahy a vdýchli mu život s charizmou čias minulých. “Spolupracovali sme s architektom Marekom Pavlechom. Chceli sme zachovať prvorepublikový štýl, ktorý by korešpondoval s názvom, a čo najviac častí interiéru urobiť na mieru, aby odvšadial dýchala originalita. Drevenú podlahu na poschodí sme získali zo starého bytu v Bratislave, väčšinu nábytku v starožitníctvach alebo od pôvodných majiteľov, hoci to boli často zničené kúsky. Takmer všetky stoly, vrátane baru,  sú  z masívneho orechového dreva, ktoré sme ešte nedávno videli rásť v záhrade” začína rozprávanie o začiatkoch kaviarne Ján.

Café Republika

Café Republika

Café Republika

Každý stôl má svoj príbeh

Priestor je rozdelený na dve časti. Hneď pri vstupe vás privíta bar vyskladaný z tvárnic, ktoré vám pravdepodobne budú pripomínať staré oplotenia. “Tvárnice, ktoré ste kedysi videli na každom kroku, dnes vyrába už len jediná firma v celom Česku a Slovensku. Rovnako sme chceli zachovať aj dizajn radiátorov, aké bývali kedysi v podobných priestoroch. Dnes sú skutočne zaujímavou a krásnou investíciou.” Kaviareň dýcha atmosférou minulosti a zároveň je štýlovo moderná. Na oboch podlažiach Café Republika zdobia stoly vyryté citáty a zaujímavé udalosti z histórie prvej republiky, nad nimi sa vznáša dizajnové svietidlo inšpirované Štefánikovým lietadlom typu Caproni. “Zhotovili sme si ho svojpomocne, s pomocou priateľov. Práve im a zároveň ďalším nadšeným a pracovitým ľuďom, ktorí dopomohli ku vzniku tejto kaviarne, sme nesmierne vďační,” zdôrazňuje Ján.

Café Republika

Café Republika

Café Republika

Druhému poschodiu dominuje krásne klavírne krídlo. “Minimálne raz do týždňa si tu môžu zákazníci vychutnať živú hudbu. Tešia nás veľmi príjemné ohlasy. Dokonca nás navštevujú aj staršie ročníky len pre ten hudobný zážitok,” dodáva Lukáš. Majitelia si taktiež veľmi pochvaľujú spoluprácu so Štátnym komorným orchestrom, ktorý je správcom budovy: “Majú cit pre umenie a ľudskú spoluprácu.”

Café Republika

Café Republika

Umenie dýcha z každej strany. Celú zadnú stenu zdobí podsvietená drevená mozaika prvej Československej republiky. Majitelia ešte plánujú doplniť dizajnovým kúskom strop vedúci k toaletám a tiež bočnú stenu ozdobenú portrétmi významných osobností z histórie ich historickým odkazom.

Café Republika

Café Republika

Lokálne raňajky

Pri výbere kávy stavili na osvedčeného pražiara Petra Szaba zo Šiah. Stabilne majú na mlynčekoch tri kávy z jeho pražiarne Coffein, jedna zostáva a dve sa menia. Okrem kávy a domácich dezertov ponúkajú zákazníkom aj slovenské remeselné pivné špeciály či kvalitný alkohol. Len pred pár týždňami pribudli do ponuky raňajky – zákazníci môžu deň odštartovať vianočkou s džemom a kakaom z Kolumbie, ovsenými vločkami s ovocím a orechmi alebo chrumkavou bagetou s nátierkami a zeleninou. “Snažíme sa stále obohacovať sortiment a spolupracovať s lokálnymi dodávateľmi – napríklad nátierky k raňajkám nakupujeme u obľúbeného žilinského mäsiara Parížka, plánujeme spoluprácu tiež s miestnou pekárňou” dodáva Lukáš. Z ponukového lístka milovníkom sladkého určite odporúčame kávu s rovnomenným názvom Café Republika – café latte obohatené o horúcu čokoládu a slovenský med, či výborné poctivé koláče. V letných mesiacoch vás zase osviežia limonády zo sirupov Herbert či Ugo šťavy.

Café Republika

Café Republika

Café Republika

Café Republika

Café Republika vám pri každej návšteve rozpovie iný príbeh. Iná je ráno, keď sa cez sklo derú prvé slnečné lúče, iná v prítmí večera. Stretnete tu ľudí pracujúcich na notebookoch, partie kamarátov v každom veku, študentov, aj dvojice na romantickom rande. Spája ich však jedno, láska k dobrej káve a inšpiratívnej kráse minulosti.

koláč

Café Republika

Café Republika nájdete aj na facebooku.

Text: Zuzana Hlúchová

Foto: Tomás Turek

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *