Manažérka Grand Hotela Kempinski High Tatras, Kathrin Noll: Pre zamestnancov je dôležité, že ma vidia tvrdo pracovať

 Manažérka Grand Hotela Kempinski High Tatras, Kathrin Noll: Pre zamestnancov je dôležité, že ma vidia tvrdo pracovať

Exotický Dubaj vymenila za Štrbské Pleso, kde tvorí svoj príbeh o úspešnom manažmente luxusného hotela. Aj tak by sa dal opísať život Kathrin Noll, uznávanej manažérky Grand Hotela Kempinski, ktorú len málokedy nájdete vo svojej kancelárii. Papierovačky totiž rada vymieňa za rozhovory s hosťami a zamestnancami. Keď hovorí Kathrin, znie to ako srdečný príhovor majiteľky drobného rodinného penziónu v údoli Tatier.

Vo svojom hoteli pozná každé zákutie a pomôže, kde je to práve potrebné. Hoci ide aj o spratávanie špinavých tanierov po hosťoch, či polievanie kvetov v lobby. V rozhovore nám prezradila aj to ako vyzerala jej kariérna cesta, čo robila s kolegami v prázdnom hoteli počas pandémie a kam by mal v Tatrách zájsť každý turista.

 

Pracovali ste v slnku zaliatom Dubaji, či v tropickej Tanzánii. Aký bol váš prvý pocit, keď sa vám pred dvanástimi rokmi naskytla pracovná príležitosť v našich krásnych horách?

 

V tom čase som pracovala v Dubaji. Pravdou je, že som bola z tejto ponuky nadšená, dlho som totiž snívala o tom, že sa vrátim späť do Európy. Lákala ma najmä východná Európa, keďže táto oblasť bola pre mňa kompletne cudzia. Keď mi povedali, že budem pracovať vo Vysokých Tatrách, úprimne, vôbec som netušila kde to je. (úsmev)

sefkuchar-miroslav-zamiska-kempinski

Gourmettalk: Vďaka šéfkuchárovi Grand Hotela Kempinski spoznali Slovinci chuť Tatier

Čítať viac >

 

Následne ma na dva dni pozvali, aby som si to tu trošku obzrela. Prišla som v januári, takže ma čakal veľký teplotný šok. Lenže moje srdce pookrialo, keď zbadalo aj nádherné zasnežené hory. Pochádzam z Čierneho lesa v Nemecku, hory sú mi teda bližšie, ako púšť. Zamilovala som si to tu od začiatku. Páčil sa mi samotný hotel aj to, ako prirodzene zapadal do prostredia.

 

Na takú krásu sa zvyká podstatne rýchlejšie, než na horúce počasie v Dubaji či Tanzánii. Keď som sa rozhodla prijať túto ponuku, tak mi mama musela posielať na Slovensko zimný páperový kabát, nakoľko som nič teplé na seba v Dubaji nemala. Môj kabát si konečne našiel uplatnenie, lebo predtým som ho vôbec nenosila, až tu, v naozajstných zimách. (smiech)

 

kathrin noll
Hory sú jej bližšie, ako púšť. „Zamilovala som si to tu od začiatku. Páčil sa mi samotný hotel aj to, ako prirodzene zapadal do prostredia“, tvrdí o prvom kontakte s Grand Hotelom Kempinski High Tatras, jeho manažérka, Kathrin Noll.

 

Hotelierstvo nebolo vaša prvá kariérna voľba. Prečo ste sa napokon rozhodli zakotviť v hospitality?

 

Venovala som sa hudbe a aj som z nej maturovala. Hrala som na klavír, na flautu a dokonca som spievala v zbore. Chcela som v tomto smere aj pokračovať a študovať muzikoterapiu, kde by som mohla spojiť svoju radosť z hudby s pomocou ľuďom. V tom čase to však nebolo práve populárne štúdium a existovalo len málo možností na zamestnanie sa v tomto odbore. Môj otec mi teda povedal, že síce môžem ísť študovať muzikoterapiu, no aj spôsob akým si neskôr budem zarábať na živobytie bude len na mne. Neodporúčal mi to, no rešpektoval by moje rozhodnutie. Jeho slová ma vážne ovplyvnili a napokon som vykročila na cestu hotelierstva.

 

Neoľutovali ste to niekedy?

 

Možno by to niekto aj očakával, ale nie. Nikdy som svoje rozhodnutie neoľutovala.

 

rozhovor-hotel-kathrin
Hoci sa pôvodne chcela venovať profesionálne hudbe, našla sa v hotelierstve. Na Slovensku patrí medzi veľmi rešpektovaných managerov a hoteliéri o nej hovoria s úctou.

 

 

Venujete sa hudbe vo voľnom čase?

 

Žiaľ, nemám už túto možnosť. Môj klavír má môj brat a cvičia na ňom jeho dcéry. Rovnako aj moja flauta teraz slúži mojej mladšej neteri. To ma veľmi teší.

To, že sa hudbe nevenujem však neznamená, že hudbu nepočúvam. Keď si potrebujem oddýchnuť často siaham po klasickej hudbe.

 

Vyštudovali ste gymnázium, čo je síce náročná, avšak veľmi všeobecná škola. Bolo náročné získať prácu bez odborného stredoškolského štúdia?

 

Keď som v tom čase zmaturovala v Nemecku, mohla som si vybrať, či budem pokračovať v štúdiu na vysokej škole alebo si spravím trojročnú nadstavbu v akomkoľvek odvetí. Mala som vzor vo sesternici, ktorá si vybrala tú druhú možnosť a neskôr si založila vlastné podnikanie v hotelierstve. Často mi vravela, že je to skvelé povolanie, najviac ma však presvedčili jej príhody z práce s ľuďmi.

Okrem hotelierstva som krátko uvažovala aj nad inou prácou v turizme, napríklad v turistickej agentúre. Uvedomila som si však, že hotelierstvo bude pre mňa vhodnejšie. Podala som si žiadosť na stáž v štvorhviezdičkovom hoteli v najbližšom väčšom meste a často hovorím, že by som to odporučila každému. Musíte si však dať pozor, táto práca sa dá robiť len s veľkou vášňou, musíte ju skutočne milovať. Ona sa vám za to neskôr odvďačí.

 

Kathrin Noll Kempinski
„Musíte si však dať pozor, táto práca sa dá robiť len s veľkou vášňou, musíte ju skutočne milovať. Ona sa vám za to neskôr odvďačí“, tvrdí Kathrin Noll.

Myslíte si, že by to naozaj mal skúsiť každý?

 

Skúsiť to môže ktokoľvek. To, či sa udrží, závisí aj od toho, či má oko pre detail, či dokáže byť vždy o krok napred, či má nadhľad a božskú trpezlivosť. Takže áno, skúsiť to môže hocikto, je však pravda, že z dlhodobého hľadiska to určite nie je práca pre každého.

 

Keď ste prišli do Vysokých Tatier, museli ste veľa pracovať na tom, aby sa Hotel Kempinski dostal tam, kde je v súčasnosti. Bolo niečo, čo vás nemilo prekvapilo?

 

Nemilo? To určite nie. Práve naopak, veľmi ma prekvapil prístup zamestnancov. Vôbec ma nepoznali, no od prvého momentu so mnou pracovali ako keby som bola súčasťou kolektívu už roky. Veľmi mi uľahčili pracovný štart. Myslím si, že mi veľmi pomohlo aj to, že jeden z kolegov mal tiež predošlú skúsenosť s prácou v Dubaji, vedel sa teda vcítiť do mojej situácie a poskytnúť mi cenné rady.

 

kempinski akthrin noll
Hoci ju slovenskí kolegovia nepoznali, od prvého momentu s ňou pracovali, ako keby bola už roky súčasťou ich kolektívu.

 

Sieť hotelov Kempinski si veľmi zakladá na internacionalite. Teraz sa už jeden cudzí jazyk berie za samozrejmosť, bolo tomu tak aj pri vašom príchode pred dvanástimi rokmi?

 

Bola to určite výzva, nebola som na to po mojom predošlom pôsobení v zahraničí zvyknutá. Vo svete bolo štandardom, že každý vedel po anglicky, bol to náš hlavný komunikačný jazyk. Keď som však prišla do Tatier, personál komunikoval prevažne v slovenčine. Našťastie sa nám toto podarilo zmeniť a momentálne väčšina nášho personálu hovorí aj po anglicky.

 

Počas posledných dvoch rokov segment gastronómie zakúsil veľkú ranu v podobe obmedzení kvôli pandémii covid-19. Ako sa s ňou vysporiadal Grand Hotel Kempinski?

 

Určite to bol veľký šok, vôbec sme to nečakali. Napokon kto by to aj čakal? O zatvorení hotelov sme sa dozvedeli len dva dni pred tým, ako sa tak malo stať. Panovali rôzne emócie, určite však dominovala neistota. Nikto netušil, koľko to bude trvať a ani to, ako veľmi nás to poznačí. Už vtedy sme však vyhlásili, že zachováme všetky naše pozície a neprepustíme ani jedného nášho zamestnanca. Toto obdobie sme využili na rekonštrukcie, vynovili sme napríklad novomanželský apartmán. Veríme, že keď sa prekážky v cestovaní pominú, naši hostia z celého sveta sa vrátia. Tešíme sa, že im budeme môcť znova ponúknuť krásnu slovenskú prírodu a kvalitný hotelový zážitok.

 

hotel-kempinski
V hoteli Kathrin Noll pozná každé zákutie a pomôže, kde je to práve potrebné. Hoci ide aj o spratávanie špinavých tanierov po hosťoch, či polievanie kvetov v lobby.

 

Hotel bez hostí nie je hotelom. Z rozprávania s majiteľmi ubytovacích zariadení na Slovensku vieme, že hostia a ich návyky sa pomenili.  Ako by ste vy porovnali hostí z obdobia pred pandémiou a tých súčasných?

 

Nejde o veľké rozdiely, no všimla som si, že sú vďačnejší a trpezlivejší. Boli príliš dlho zavretí doma a už v nich silnela potreba opäť zažívať krásy spojené s cestovaním a luxusom, ktorý ich u nás čaká. Rovnako milo ma prekvapilo, že klienti začali ďaleko viac oceňovať dobré jedlo a drinky. Všetky originálne recepty a nápoje, ktoré tu ponúkame, sa tešia veľkému úspechu. Ľudia si predsa len museli nejaký čas variť doma sami a preto sú teraz šťastní, že môžu ochutnať niečo nové, niečo z našej kreatívnej kuchyne.

 

Reštaurácia Grand Restaurant získala ocenenie za najlepšiu hotelovú reštaurácia World Cullinary Award 2021. Čím sa kuchyňa pod vedením šéfkuchára Miroslava Zamišku líši od iných?

 

Myslím si, že práve náš šéfkuchár Miroslav Zamiška je to, čo našu kuchyňu odlišuje od ostatných. Dávam mu takmer úplnú voľnosť pri zostavovaní menu a táto voľná ruka znamená, že naplno zapne svoje kreatívne myslenie. Jedlo, ktoré vykúzli ma vždy úplne ohúri. Je fascinujúce vidieť ho pracovať, celý tanier si najskôr nakreslí a následne dokreslí všetky ingrediencie. Z kresby potom vzniká skutočné jedlo.

 

Je fascinujúce vidieť pracova Miroslava Zamišku, šéfkuchára Grand Restaurant. „Celý tanier si najskôr nakreslí a následne dokreslí všetky ingrediencie“, približuje Kathrin Noll.

kathrin-noll

Ako vyzerá bežný pracovný deň riaditeľky Grand Hotela Kempinski High Tatras?

 

Dúfala som, že keď sa tu viac usadím, tak budú moje dni pokojnejšie. Realita je však odlišná, v práci trávim 12 až 14 hodín denne. Samozrejme dobrovoľne. (úsmev)

Na druhú stranu si však myslím, že práve toto je kľúč k úspechu. Myslím si, že je pre zamestnancov dôležité, že ma vidia tvrdo pracovať. Prospieva to ich morálke a tiež im takto môžem vždy pomôcť a pevne pri nich stáť. Keď však naozaj musím ísť do kancelárie, pracujem tam v noci, po 22:00.

 

chodby-katrhin-noll
Exotický Dubaj vymenila za Štrbské Pleso, kde tvorí svoj príbeh o úspešnom manažmente luxusného hotela. Aj tak by sa dal opísať život Kathrin Noll, uznávanej manažérky Grand Hotela Kempinski, ktorú len málokedy nájdete vo svojej kancelárii.

 

To znie ako dosť nabitý deň. Máte vôbec niekedy voľno?

 

Samozrejme, že aj ja mám voľný čas. Nie však na pravidelnej báze, tak ako je zvyknutá väčšina ľudí. Tým, že tu chcem byť pre hostí a zamestnancov nonstop, veľmi dôkladne si vyberám kedy odísť. Veľmi to závisí od vyťaženosti hotela. Mala som dokonca aj mesiace, kedy som nemala ani jeden deň voľno.

 

Keď sa však napokon naskytne aj nejaký voľný čas, rada si vyrazím na dlhú prechádzku do prírody, objavovať krásne miesta, ktoré tu máme. Veľa hostí sem prichádza z veľkých miest, aby zabudli na veľkomestský ruch. Ja paradoxne milujem oddychovať v mestách a zažívať ten rušný život. Jedna z vecí, ktorá nesmie chýbať pri návšteve mesta, je nakupovanie a môj ideálny deň končí na koncerte klasickej hudby.

 

Predpokladám, že Tatry sa vám za ten čas stihli poodkryť trošku viac. Aký je tip Kathrin Noll? Čo by mali turisti vo Vysokých Tatrách vidieť?

 

Ak by počasie prialo, tak by nepochybne mal každý investovať svoj čas do návštevy Lomnického štítu. Na tomto mieste pod vami leží skoro celé Slovensko, je to nezabudnuteľný zážitok. Ja som dokonca mala možnosť vidieť Lomnický štít v noci. Musím sa priznať, že išlo o najkrajší moment v mojom živote, to ticho a čistota boli proste ohromujúce.

 

Grand Hotel Kempinski
V slovenských veľhorách nielen pracuje, ale aj v rámci možností oddychuje.

 

Slovenské veľhory spoznávate i vďaka vašim prechádzkam, najviac času sa však „naprechádzate“ práve v hoteli. Ktoré jeho zákutie je vaše najobľúbenejšie?

 

Určite je to naša vyhliadková veža. Ten pocit, keď otvoríte okno a zavalí vás čerstvý horský vzduch je neopísateľný. Na tomto mieste sa cítim, že som vysoko nad všetkým a dodáva mi to ďalšiu vášeň do toho čo robím a silu ísť ďalej.

 

 

Grand Hotel Kempinski High Tatras nájdete aj na instagrame.

 

Text: Martin Papai

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Martin Papai

Večne spontánny a zapálený pre vec. Dobrovoľník, nadšenec pre média. Urobí vám aj skvelú kávu, keďže pracuje aj ako barista. Do svojej prenosnej šálky si vždy nechá spraviť kávu len z tých najlepších zŕn. Gastro má už v krvi od malička aj vďaka svojmu otcovi, ktorý sa v nej už dlhodobo pohybuje. Pri svojich článkoch môžte vidieť jeho pohľad na vec z iných perspektív a samozrejme aj štipku svojho svojského humoru.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články