Odlišnosť si uvedomujeme, no inakosť podporujeme…

 Odlišnosť si uvedomujeme, no inakosť podporujeme…

 

Dnes 21.3. si pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu. Ľudia s Downovým syndrómom majú dôležitú úlohu v našich životoch a komunitách. Medzi ne patrí aj gastronómia. V centre BIVIO sa usilujú o zlepšenie vzdelávania, odbornej prípravy a začleňovanie aj ľudí s Downovým syndrómom do spoločnosti.

„Ahoj, ako sa máš?“ pristaví sa pri mne Sonička a prisadne si. Ja jej opätujem úsmev a odpijem si z kávičky, ktorá ma prenesie do slnečného Talianska. Výhľad na vinohrady, pokoj ako na vidieku a pritom som v bratislavskej Rači. Také je centrum BIVIO a jeho rodinná atmosféra.

Nikto sa nemračí. Úsmev na perách je tu, aj napriek tomu, že nie je všetko ideálne, súčasťou „rovnošaty“. Zelené tričko a na ňom logo – kruh, symbol rozvoja, podobnosť s púpavou na znak prekonávania prekážok, radosti a splnenia prianí a šípka ako odkaz na smerovanie a  križovatku, keďže práve toto znamená BIVIO v taliančine. Zelená je farba nádeje, kedysi som niekde počula, a sem prichádzajú s nádejou ľudia s mentálnym postihnutím, ktorí sa ocitnú na rázcestí. Skončia odbornú školu a nie sú dostatočne pripravení pre trh práce, to je bohužiaľ častý scenár bežných dní človeka, ktorý je iný. Áno, sú iní,  nie horší!

Segment HoReCa sa javí ako priestor, kde môžu byť ľudia s mentálnym postihnutím úspešní

Čítať viac >

 

bivio

Len idea nestačí

Pred šiestimi rokmi sa dvaja zapálení ľudia Iveta Mišová, riaditeľka Republikovej centrály Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR a Marián Horanič, projektový manažér a špeciálny pedagóg s bohatými skúsenosťami s pomocou tým, ktorí to potrebujú, rozhodli hľadať spôsoby, ako zlepšiť zamestnávanie osôb s mentálnym postihnutím. A navrhli koncept integračného sociálneho podniku a vzdelávaco-rehabilitačného centra. Tri prevádzky – hotel, reštaurácia a práčovňa. Rozmanité možnosti zaučenia sa na pomocné profesie v HoReCa segmente. Tu to ale všetko iba začalo! Ako už na Slovensku býva „dobrým“ zvykom, obrovským problémom bolo získať dostatok financií. A práve v tom čase prišli na Slovensko dánske nadácie VELUX. Áno, dobre čítate, tomu, aby sa mohli zaúčať a zamestnať Slováci s mentálnym postihnutím,  pomohli aj Dáni. Bez nich by tu dnes BIVIO nebolo. No aj napriek ich podpore, si však Združenie muselo zobrať na realizáciu projektu ďalšie úvery v banke.

A začalo hľadanie vhodného priestoru. Združenie roky sídlilo v centre Bratislavy na Štúrovej ulici. Nájsť vhodný objekt, do ktorého by sa „zmestili“ všetky plánované prevádzky, bolo nesmierne zložité. Z centra sa dostali až do malebnej, vinicami popretkávanej Rače.

 

bivio

4 ročná rekonštrukcia

Stará škola, ktorá kedysi patrila miestnemu evanjelickému cirkevnému zboru, už roky chátrala. Bola síce v hroznom stave, no spĺňala všetky podmienky budúceho centra. Združenie, budovu odkúpilo a pustilo sa do rozsiahlej rekonštrukcie. Zostali len pôvodné obvodové múry. Pristavené boli priestory pre kuchyňu, dobudovali výťah a hotelová i reštauračná časť sú plne bezbariérové.  Vo veľmi zanedbanom stave bola i záhrada. Z tej sa podarilo vytvoriť príjemný, verejne prístupný priestor s lavičkami a detským ihriskom. Po úspešnom získaní posledných povolení, Centrum BIVIO slávnostne otvorili v októbri 2018.

 

bivio
Dnes 21.3 si pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu. Ľudia s Downovým syndrómom majú dôležitú úlohu v našich životoch a komunitách.

Nenormálna pohoda

Dušou Centra je úžasný tím, ktorý sa ochotne venuje edukácii a odbornej pomoci pre všetkých klientov. V BIVIO našlo zamestnanie aj 11 ľudí s rôznymi druhmi postihnutia  a ďalších 7 sa zaúča na svoju budúcu profesiu. Počas jedného roka si vyskúšajú prácu na viacerých pozíciách, vo všetkých troch prevádzkach – v hoteli ako chyžné, pomocná sila v záhrade či práčovni alebo ako pomocný kuchár a čašník v reštaurácii. Všetky prevádzky fungujú úplne plnohodnotne a poskytujú prvotriedne služby. Dôkazom je aj hodnotenie 9,1 pre hotel od booking.com.  Hotel má 10 dvojlôžkových izieb, dve sú plne bezbariérové, podobne ako všetky priestory hotela. Klimatizovaná konferenčná sála pre 60 ľudí ponúka rôzne možnosti set – upu a má k dispozícii ozvučenie aj projekciu. Priestor vyhľadávajú firmy ale aj verejnosť na súkromné oslavy.

 

bivio
Segment HoReCa sa javí ako priestor, kde môžu byť ľudia s mentálnym postihnutím úspešní.

Nenormálna reštaurácia

Útulná reštaurácia ponúka 40 miest na sedenie vo vnútri a dve vonkajšie terasy, je tu aj čitateľský a detský kútik. V záhrade opäť mysleli aj na deti – majú krásne ihrisko s pieskoviskom a vysadené nielen okresné kríky ale aj bobuľové plody a bylinky, ktoré využívajú v kuchyni. Kreatívny šéfkuchár Matúš Fríbert, ktorý tím posilnil ešte pred začiatkom pandémie, priniesol nový, no stále tradičný jedálny lístok. Nájdete v ňom Staroračanský guláš, či sviečkovú alebo kačicu s lokšami, ale aj ľahké jedlá zo zubáča, syru halloumi a bulguru. No aj pečené slivky v slaninke ako predjedlo a na raňajky domáce műsli. Smutní neodídu ani milovníci dobrého mäsa – v ponuke sú steaky aj tatarák. Jedlá pripravujú výhradne z čerstvých surovín. Okrem A la Carte podávajú aj denné menu výberom zo 4 jedál, 3 polievok a 2 šalátov. Jedálny lístok je rôznorodý a spája na prvý pohľad klasické suroviny a netradičnú prílohu, či využitie zaujímavej bylinky. Po celý rok tu nájdete napríklad aj medvedí cesnak v kombinácii s lososom. Ak budete mať po obede chuť na niečo sladké, tak odporúčame neuveriteľný nugát. Mňam! A keďže je Rača vychýrená vinárska oblasť, nechýbajú lokálne vína.

 

bivio

Umelci s veľkým srdcom

Zaujímavosťou je, že celý interiér  BIVIA je zdobený umeleckými dielami, ktoré vytvorili klienti a členovia Združenia, v rámci každoročného Výtvarného salóna ZPMP, ktorý sa tento rok konal už jubilejný 25-ty krát. Nájdete tu obrazy, ale aj plastiky. Priestor zútulňuje aj množstvo živých kvetov. Hotel síce nemá wellness, no priamo za bezplatným parkoviskom,  na vás čaká známe račianske kúpalisko a na svoje si prídu aj milovníci aktívneho oddychu. Okolo vedie cyklotrasa a čo by kameňom dohodil, sú nádherné vinohrady, ktoré majú svoje čaro v každom ročnom období. Celý areál je prístupný z dvoch strán a nenájdete tu plot a ani bránu. „Chceme tu byť pre všetkých, snažíme sa budovať aj komunitný život v Rači a byť otvorení pre širokú verejnosť,“ približuje spoluautor projektu Marián Horanič.

 

Bivio
Odlišnoť si uvedomuje, no inakosť popdorujeme…

Podporte inakosť!

„Žijú medzi nami, s nami i vedľa nás. Rozdávajú nám radosť i lásku. Učia nás trpezlivosti a tolerancii. Vďaka nim vidíme svet v jeho jednoduchosti, ale aj zložitosti. Ľudia s Downovým syndrómom sú napriek istej podobnosti krásne rozmanití. Mnohí sú talentovaní umelci, športovci a mnohí len takí obyčajní ľudia. Tak to na svete chodí a tak to má byť. Naozaj nie je dôvod ich vyčleňovať, práve naopak. Ľudskosť je to, čo nás všetkých spája. Rozhliadnite sa okolo seba, nečaká niekto blízko vás na to, aby ste mu otvorili dvere a prijali ho medzi seba?“ pýta sa Iveta Mišová zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike, r. s. p.

Pripojte sa virtuálne do medzinárodnej iniciatívy LOTS of SOCKS. Obujte si dnes ponožky rôznych farieb či veľkostí a podporte tak povedomie o Downovom syndróme. Aj v tomto roku je kampaň #WDSD21 podporená slovenskou kampaňou #PonozkovaVyzva. Stačí keď svoju fotku zazdieľate na sociálnych sieťach s týmto hashtagom.

Text: Mária Baláž Gyuránová

 

Foto: Šimon Ľupták, archív BIVIO

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Mária Baláž - Gyuranová

http://www.kavickari.sk

Vyzná sa v zákonoch, je rýchla ako blesk a zároveň si rada dopraje chvíľku pôžitku. Mária je redaktorkou portálu Kávičkári.sk, ktorá má pod palcom rozhovory, eventy, ale najmä novinky s vyhláškami týkajúce sa gastra.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články