Pražiareň 9 Grams Coffee: Stále ísť vpred, no ctiť si svoju tradíciu a gentlemanstvo

 Pražiareň 9 Grams Coffee: Stále ísť vpred, no ctiť si svoju tradíciu a gentlemanstvo

 

Jeho gastronomická púť sa na Slovensku začala v roku 2000. Po svojom návrate zo zahraničia sa v Žiline rozhodol otvoriť pub, kde bude sa bude čapovať kvalita – Velvet, Leffe či Stella Artois. V tom čase odvážny krok ho stál veľa času, práce a peňazí, podarilo sa mu však uspieť. Neskôr sa do gastra ponoril ešte viac, uberal sa však už trochu iným smerom: reštaurácie, kaviarne a najmä vlastná pražiareň. Mayo Galuška založil značku 9 Grams Coffee v roku 2012, ešte predtým sa však stihol stať majstrom Slovenska v príprave kávy či ako barista, tiež získal dva tituly Majster Slovenska Coffee In Good Spirit. Okrem toho založil Slovenskú kávovú asociáciu a zúčastnil sa viacerých majstrovstiev sveta ako súťažiaci a neskôr ako rozhodca na medzinárodných súťažiach v príprave kávy, ktoré mu otvorili oči a zmenili pohľad na svet kávy. My sme sa boli pozrieť, ako to u Maya v pražiarni 9 Grams Coffee vyzerá dnes.

9grams

Dnes už na pražičkách Giesen

Už je to 9 rokov, keď si Mayo Galuška priniesol do svojej kaviarne Grand Caffe Brasserie pražičku, na ktorej prenikal do sveta kávy ešte hlbšie. Inšpiroval sa západom, kde sa mu nápad, mať pražičku v podniku a dodať mu jedinečnú vôňu, zapáčil. Azda aj to pomohlo získať Grand Caffe titul najlepšej kaviarne na Slovensku od Slovak Bar Awards v roku 2011. Na malej pražičke sa však veľké veci robiť nedali a Mayo čoskoro narazil na jej limity.

9grams

Posúvať sa vpred má 9 Grams Coffee zrejme už zakódované v DNA. Keď sa pred nami otvorila brána prvej žilinskej pražiarne, priestoru dominovali dve majestátne pražičky Giesen W15 – jedna z nich prišla práve v deň našej návštevy. Špičková holandská technológia s dvojitým bubnom pomáha predchádzať spáleniu zŕn po okrajoch (tzv. scratching), rôzne spôsoby nastavení pražiaceho procesu zas ukazujú neskutočné možnosti tvorenia profilov kávy. Navyše, Giesen patrí k tomu najlepšiemu, čo si dokážete do pražiarne zaobstarať – na týchto strojoch sa konali tiež majstrovstvá sveta v pražení kávy.

9grams

9grams

 9 Grams Coffee a svet gentlemanov

Nelson Mandela, Andy Warhol, Milan Rastislav Štefánik, Gabriel Garcia Márquez, Mohammad Hatta. Aj tieto osobnosti nájdete na obaloch výberovej kávy 9 Grams Coffee. Ako sa tam dostali? Žilinská pražiareň verí hodnotám a myšlienkam gentlemanstva. Verí v úctu, poctivosť a váhu slova. Keď sa s potenciálnym klientom dohodnú a podajú si ruky, je to pre nich posvätnejšie ako zmluva. A práve osobnosti, ktoré sa objavili na balíčkoch kávy, sú pre 9 Grams Coffee stelesnením týchto hodnôt. Mimochodom, obaly sú momentálne 100 % recyklovateľné, keďže nemajú vnútornú hliníkovú fóliu, kvalita kávy však ostáva rovnako zachovaná.

Tu sa to však nekončí, aj ďalej pokračujú vo férovom prístupe. Dobre to vidieť tiež pri výbere pestovateľov, ktorí pražiarni dodávajú zrno. V 9 Grams Coffee poznajú celý rodokmeň kávy: jej pôvod, farmu, na ktorej bola vypestovaná – často aj mená konkrétnych ľudí –, spôsob spracovania a tiež prístup k životnému prostrediu tej-ktorej farmy.

9grams

Stále ísť vpred, no poznať svoju históriu

Hodnoty 9 Grams Coffee sú jasné, poznajú svoju históriu a na nej stavajú. Tiež však vedia, že neísť vpred, by bolo cestou do zabudnutia. Poslednou novinkou v ponuke žilinskej pražiarne je Barrel Age Coffee. Káva jedinečná tým, že zelené zrno sa infúzuje 21 dní v drevených sudoch od whisky, vďaka tomu espresso chutí ako rumová pralinka či vaječný likér s čokoládou. Samozrejmosťou sú výberové kávy z rôznych kontinentov – od Afriky cez Áziu až po Ameriku.

9grams

V 9 Grams Coffee sa hrajú tiež so zmesami. Na tom by nebolo nič špeciálne, ide však o 100 % zmes arabík. Káva Real Gentleman Blend je zmesou štyroch odrôd arabicy – tri pochádzajú z Ameriky, jedna z Afriky. A na zimné obdobie pripravujú svoj už štvrtý blend v poradí, ktorý ešte nemá názov. Pokojne naň môžete dať 9 grams coffee tip i vy.

9grams

9grams

O tom, že to Mayo Galuška a jeho tím s prípravou zmesí naozaj vedia, svedčí tiež pekné 14. miesto v miešaní blendov káv na prestížnom Roast Master Milano v roku 2019. V žilinskej pražiarni tiež prekračujú hranice samotného zrna, aktuálne budujú svoju vlastnú značku porcelánu (vlastný design), kanvíc či lyžičiek, ktorú si môžete pozrieť na www.coffeeart.sk. Ak sú vám blízke hodnoty gentlemanstva a máte nadšenie pre precízne inovácie, značka 9 Grams Coffee by nemala uniknúť vašej pozornosti.

9grams

9 Grams Coffee  nájdete aj na instagrame.

Text: Tomáš Turek

Foto: Tomáš Turek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články