KC Kláštor v Rožňave: Od františkánskeho rádu cez starobinec až ku kreatívno-kultúrnemu centru s kaviarňou

 KC Kláštor v Rožňave: Od františkánskeho rádu cez starobinec až ku kreatívno-kultúrnemu centru s kaviarňou

 

Takmer 20 rokov chátral. Za komunizmu to bol starobinec, po zmene režimu tu Ministerstvo vnútro plánovalo zriadiť archív. Priestory však boli na tento účel nevyhovujúce, a tak sa stal vďaka výmene nehnuteľností majetkom mesta Rožňava. To je krátky prierez posledných desaťročí života neskorobarokového františkánskeho kláštora v centre mesta. Pre Rožňavčanov akoby zmizol z mapy i zo životov. Až do leta roku 2020, keď kláštor opäť verejnosti otvorilo OZ Otvor dvor ako kultúrno-kreatívne centrum. Čo v KC Kláštor nájdete?

 

KC Kláštor
Takmer 20 rokov terajší KC Kláštor chátral. Za komunizmu to bol starobinec, po zmene režimu tu Ministerstvo vnútro plánovalo zriadiť archív. Priestory však boli na tento účel nevyhovujúce, a tak sa stal vďaka výmene nehnuteľností majetkom mesta Rožňava.

 

Z františkánskeho kláštora ku kreatívno-kultúrnemu centru KC Kláštor Rožňava

Základný kameň kláštora bol položený v roku 1745, odvtedy si prešiel mnohými funkciami – od pôvodného účelu cez starobinec až po prázdnotu. OZ Otvor dvor organizovalo v Rožňave viaceré podujatia – premietania, farmársky trh, Malý gemerský trh, či výstavy súčasného umenia v miestnom banskom múzeu. Čoskoro im však začal chýbať vlastný priestor, ktorý potrebovali, aby mohli svoje aktivity posunúť ďalej. Po viacerých neúspešných snahách dohodnúť sa na možnostiach prenájmu s mestom sa podarilo OZ Otvor dvor získať od Rožňavy kláštor do svojej správy na 20 rokov.

chocolate-patrik-roznava-36

Patrik Hronec: Keď sa vám čokoládová pralinka nepáči, roztopíte ju a skúsite znova. Môžete to robiť donekonečna

Čítať viac >

 

kc-klastor-roznava-19

 

KC Kláštor Rožňava interiér
Z františkánskeho kláštora ku kreatívno-kultúrnemu centru KC Kláštor Rožňava.

 

Bývalý františkánsky kláštor prešiel citlivou rekonštrukciou – nemalý podiel má na tom aj fakt, že predseda občianskeho združenia, Tomáš Székely (ďalší členovia sú Rado Kovács a Štefan Černák, pozn.red.), je reštaurátorom. Cítiť tu zachovaného pôvodného ducha, ale aj teplo: okrem odhalenia fresky Poslednej večere v kaviarni Rajský dvor rekonštrukcia priniesla nové sociálne zariadenia, elektrické rozvody či kúrenie. Podarilo sa to vďaka nezlomnej snahe komunity, zbierkam a najmä dotáciám, či už z Európskych fondov, alebo od štátu.

 

kc-klastor-roznava

 

kc-klastor-roznava-40
Bývalý františkánsky kláštor prešiel citlivou rekonštrukciou – nemalý podiel má na tom aj fakt, že predseda občianskeho združenia, Tomáš Székely (ďalší členovia sú Rado Kovács a Štefan Černák, pozn.red.), je reštaurátorom. Cítiť tu zachovaného pôvodného ducha, ale aj teplo.

 

Káva, pivo, knihy, kultúra aj ubytovanie v centre Rožňavy.

Svoje útočisku tu okrem kaviarne našlo kníhkupectvo Artforum, hostel, coworkingový priestor, ateliéry, tvorivé dielne (napríklad krajčírska) či English Corner. Všetky tieto miesta sa nachádzajú v miestnostiach so starobarokovými klenbami. Pijete kávu? Nad hlavou máte takmer 300-ročné klenby. Spíte v hosteli? Tak isto. Prišli ste na koncert? To záleží. Koncerty sa totiž odohrávajú aj vnútri kaviarne Rajský dvor, ale i na otvorenom nádvorí kláštora.

 

kc-klastor-roznava-31

 

kc-klastor-roznava-46

KC Kláštor dnes hostí aj utečencov z Ukrajiny. Podporiť ich môžete aj vy.

Práve v čase našej návštevy (koniec februára 2022, pozn. red.) finišovali práce na izbách hostela. Dnes tam útočisko našli aj neplánovaní hostia – mamičky a ich deti, ktoré utiekli pred vojnou z neďalekej Ukrajiny. Prevádzkovatelia sa im snažili vyjsť v ústrety, dokončiť nedokončené a v unikátnom priestore vytvoriť priam domácku atmosféru. Ak by ste chceli tento projekt priamo podporiť, urobiť tak môžete priamo cez ubytovací portál airbnb, kde vytvorili symbolický prenájom svojich izieb.

Svetovo na Rožňave.

Očistené steny až na pôvodné maľby, krásne lustre z druhej polovice 20. storočia, rovnako masívny nábytok a majestátne klenby vytvárajú z kláštora výnimočné miesto. Trochu mníšsky skromné, trochu tajomné, no najmä neuveriteľné. Pocit neuveriteľnosti vás však sprevádza medzi múrmi KC Kláštor takmer na každom kroku. Naozaj tento miestami až svetový projekt mohol vzniknúť na Gemeri, v Rožňave?

 

KC Kláštor

 

kc-klastor-roznava-16

 

Kaviareň Rajský dvor

Miestom, kde to žije v Kláštore denne, je kaviareň Rajský dvor. Prečo tento názov? Práve takto sa zvyčajne nazýva nádvorie v kláštoroch, kde mnísi sústredia svoj bežný život. A toto nádvorie je súčasťou kaviarne – odohrali sa tu už koncerty, ale tiež prednášky či stand up vystúpenia. Svedkami koncertov bývajú okrem hostí aj všetci zúčastnení na maľbe poslednej večere, ktorá dominuje interiéru kaviarne.

 

KC Kláštor Rožňava
Maľba poslednej večere, ktorá dominuje interiéru kaviarne v KC Kláštor.

 

kc-klastor-roznava-18
Svoje útočisku tu okrem kaviarne našlo kníhkupectvo Artforum, hostel, coworkingový priestor, ateliéry, tvorivé dielne (napríklad krajčírska) či English Corner. Svoj dočasný domov tu našli aj .

Nábytok v kaviarni pochádza zväčša z darov, alebo ako reproduktory, ktoré našiel prevádzkar „Nano“ počas svojho pôsobenia v kodanskej kaviarni odhodené na ulici. Na mlynčeku tu nájdete kávu August Roy z prešovskej pražiarne, kaviareň Rajský dvor sa však pýši skvelým výberom čapovaného i fľaškového piva. Od miestneho rožňavského pivovaru Kaltenecker cez Brewdog až po Nachmelenú opicu. Gemer, konkrétne Rožňava vďaka OZ Otvor dvor a podpore dobrovoľníkov i samosprávy či Európskej únie vytvorila jedinečné miesto. Miesto, za ktorým sa oplatí vycestovať. Užiť si noc v hosteli, koncert v kaviarni či na nádvorí a potom len nasávať energiu z múrov starých viac ako dve storočia.

 

kc-klastor-roznava-24

 

kc-klastor-roznava-34

 

Otvor Dvor nájdete aj na instagrame.

 

Text: Tomáš Turek

 

Foto:  Tomáš Turek

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *