KC Kláštor v Rožňave – miesto histórie, kultúry a pohostinnosti

 KC Kláštor v Rožňave – miesto histórie, kultúry a pohostinnosti

Gemer historicky patril medzi tie najkrajšie a najbohatšie časti Slovenska. Množstvo kultúrnych pamiatok, kaštieľov a sakrálnych stavieb, ktoré nájdete takmer v každej obci, dnes pripomína zašlú slávu regiónu. Našťastie v posledných rokoch pribúda čoraz väčšie množstvo ľudí so skvelými nápadmi a s energiou meniť veci k lepšiemu. Jednou z nich je aj partia z OZ Otvor dvor, ktorá z opusteného františkánskeho kláštora vybudovala nádherné kultúrno-kreatívne centrum KC Kláštor. Do Rožňavy aj okolia tak vyslali jasný signál, že s kultúrou a so životom v regióne to myslia vážne.

KC Kláštor

Túto kaviareň vám prinášame vďaka partnerovi – spoločnosti FIAT, ktorá nám zapožičala hybridné vozidlo Fiat Tipo RED Cross na účely prípravy tohto článku. Prinášame vám náš dolce vita pohľad a spoločne si predstavíme tie najzaujímavejšie kaviarne, ktoré sa nachádzajú na Slovensku. Poďte s nami na Fiat Dolce Výlet!

Takmer 300 rokov histórie

Príbeh kláštora sa začína v prvej polovici 18. storočia spolu s príchodom františkánov. Svojmu účelu slúžil až do socializmu, keď boli počas Barbarskej noci násilne vypratané mnohé mužské kláštory a mnísi deportovaní. Nakrátko tu bol zriadený domov dôchodcov a neskôr bola budova opustená. Budovu evidovanú ako kultúrnu pamiatku následne vrátili františkánom, od ktorých ju odkúpilo ministerstvo kultúry. Kľukatá cesta sa končí v kompetencii samosprávy, ktorá vymenila budovu vhodnú na štátny archív za tento kláštor, ktorý, žiaľ, následne chátral. Až v roku 2016 sa iniciatívy chopili rodení Rožňavčania z OZ Otvor dvor. Kláštor získali do nájmu na 20 rokov a pustili sa do náročnej rekonštrukcie, ktorej výsledkom je multifunkčný priestor KC Kláštor berúci dych.

KC Kláštor
Spoznávanie miest je s mild hybrid pohonom od Fiatu skutočná radosť. Tipo je vďaka elektromotoru ideálnym vozidlom do mesta, pretože produkuje výrazne menej emisií. Parkovací asistent s parkovacou kamerou a špeciálny mód CITY na presnejšie riadenie v meste si zamilujete. Variant Cross je navyše ideálny pri návšteve ťažšie dostupných lokácií a na cestách nižšej kategórie.

KC Kláštor má výnimočný genius loci

Odhalené steny, neskorobaroková architektúra, vysoké klenby. Veľa zelene, dreva, umenia a starožitného nábytku. K tomu ubytovanie v historických priestoroch. Celý priestor KC Kláštora je plný života, ale zároveň tajomný so skrytými zákutiami. Po chvíľke máte pocit, akoby sa tu zastavil čas a mnísi sú len na bohoslužbe vo vedľajšom chráme a každú chvíľu sa majú vrátiť. Tak autenticky sa podarilo celý kláštor zrevitalizovať a vytvoriť jedinečné komunitné miesto s atmosférou, ktorá vyráža dych.

KC Kláštor
Odhalené steny, neskorobaroková architektúra, vysoké klenby – to je genius loci KC Kláštor v Rožňave.

Dve písmená KC Kláštor skrývajúce nekonečno možností

Kultúrno-kreatívne centrum Kláštor, v skratke KC Kláštor, po citlivej rekonštrukcii otvorilo svoje brány v roku 2020 a odvtedy sa teší priazni desiatok tisíc návštevníkov. Jeden zo zakladateľov OZ Otvor dvor, Tomáš Székely, je reštaurátor, preto samotná transformácia objektu do dnešnej podoby prebehla s veľkým citom pre detail a históriu. A prečo kultúrno-kreatívne centrum? Pretože v nádherných priestoroch s vysokými stropmi a oblúkmi sa nachádza priestor pre koncerty, divadlá, čítania, výstavy a množstvo ďalších kultúrnych aktivít. KC Kláštor poskytuje priestor pre kreatívne dielne a je domovom kníhkupectva Artforum. Kníhkupectvo v tomto prostredí má nezameniteľnú atmosféru, ktorú treba zažiť. Okrem toho funguje ako coworkingový priestor, poskytuje netradičné ubytovanie v pôvodných mníšskych celách a je domovom kaviarne Rajský dvor.

KC Kláštor
KC Kláštor je aj domovom kníhkupectva Artforum a pre hostí ponúka aj ubytovanie v pôvodných mníšskych celách.
Gemer

Jaroslav Hric z OOCR Gemer: „Postupne dokážeme nakopnúť tento náš krásny kúsok kraja“

Čítať viac >

KC Kláštor

Rajský dvor

Viridarium či rajská záhrada je vnútorný dvor nachádzajúci sa kláštorných stavbách od 6. storočia. Kaviareň Rajský dvor v KC Kláštor odkazuje svojím názvom práve na túto históriu. Vnútri ponúka veľkorysý priestor rozdelený do viacerých častí. Môžete sa rozhodnúť stráviť čas pri šachu v bývalom refektári s veľkou freskou poslednej večere. Alebo vás zláka privátnejší „English corner“, kde si vychutnáte dobrú knihu pri čaji o piatej. Všade vás privítajú vysoké stropy, v lete príjemný chlad hrubých stien a kopa starožitného nábytku. Ak máte radi históriu, je len málo zaujímavejších priestorov, kde sa môžete kochať pohľadom desiatky až stovky rokov späť a zároveň si užívať výdobytky modernej doby.

KC Kláštor
Interiér kaviarne Rajský dvor v KC Kláštor ozvláštňujú barokové klenby a sakrálne fresky na stenách.

KC Kláštor

Kaviareň v KC Kláštor, kde to žije

Starobaroková architektúra kaviarne v KC Kláštor má svoje čaro a posedenie pod jej klenbami necháva množstvo priestoru na premýšľanie. Miesto, ktoré si zamilovali nielen domáci, ale i turisti a s radosťou sa sem znova vracajú. Je za to zodpovedná nielen kvalitná kaviarenská zložka, ale aj množstvo kultúrneho programu, ktorý uspokojí aj tých najnáročnejších divákov a poslucháčov. Na veľkom nádvorí v obklopení brečtanu, kde sú nohy stolov vyrobené zo starých šijacích strojov, si vychutnáte kávu August Roy, ktorej filantropický príbeh je rovnako zaujímavý ako príbeh kláštora. Okrem toho ponúkajú skvelé miešané drinky či remeselné pivo nielen z rožňavského pivovaru Kaltenecker. Posaďte sa a vychutnávajte si magickú atmosféru, ktorú poskytuje toto miesto nabité históriou. Detský kútik ako bonus rozhodne poteší všetkých rodičov.

KC Kláštor
Veľké nádvorie kaviarne v KC Kláštor je zaliate svetlom a dýcha históriou. A všimnite si netradičné nohy stolov – sú vyrobené zo starých šijacích strojov.

Spoznávajte Slovensko

Turistický ruch na Slovensku je v posledných rokoch na vzostupe a, paradoxne, môže za to aj kovid. Znížená mobilita v rámci Európy aj regiónov prinútila ľudí spoznávať svoje okolie. A Slovensko je nádherné, stačí sa len dobre pozerať. Rožňava má viac ako 700-ročnú banícku históriu, podobne ako celá gemerská oblasť. KC Kláštor je vďaka svojim možnostiam ideálnou základňou na spoznávanie kraja. Poskytuje ubytovanie v štyroch historických izbách hostelového typu a vo dvoch plne vybavených apartmánoch spolu s dostupným parkovaním. K tomu prirátajme kaviareň, bohatý kultúrny program a perfektnú polohu na námestí. Navštívte ich web a zarezervujte si ubytovanie čím skôr, pretože jeho atraktívnosť z neho robí nedostatkový tovar. Len vďaka vám sa môže turistický ruch na Slovensku dostať na svetovú úroveň.

KC Kláštor
KC Kláštor je vďaka svojim možnostiam ideálnym miestom na spoznávania regiónu Gemer.

KC Kláštor

KC Kláštor nájdete aj na Facebooku a Instagrame.

 

Text a fotografie: Rudolf Sladkovský

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články