Kaviareň, ktorá rozžiarila Petržalku

 Kaviareň, ktorá rozžiarila Petržalku

Kávičkovanie nemáme radi výhradne kvôli dobrej káve. Za spokojným kávičkárom totiž vždy stojí skutočná alchýmia, ktorú poznajú len tí najlepší z najlepších. Posvieťte si na chuť do života v štýlovej kaviarni Lampy v Petržalke.

kaviaren

 

Bratislavská Petržalka tradične nie je miestom, ktoré by nás lákalo dobrými podnikmi, akciami či kvalitnou kávou. Tú si častejšie vychutnáme v historickom centre či pri tajomnom Dunaji. Na južnom brehu rieky to však ožíva stále viac, a tak aj majiteľka novej krásnej kaviarne Lampy na začiatku Petržalky cítila, že na kaviarenskej scéne tu predsa len niečo chýba.

Lampy

Život, nadšenie, energia, radosť… Všetko z toho dnes nájdete v na prvý pohľad nenápadnej kaviarni, ktorá si užíva veľkorysý moderný priestor v jednom z novších biznis centier. Obchodníkov, bankárov, ale i miestnych kávičkárov a rodinky láka na výbornú kávu Caffe Caffe, ktorej garantom je známy talentovaný barista Stano Cibuľa.

Caffe_Caffe

Pri príchode ku kaviarni sa mi naozaj nechcelo veriť, že celý veľký priestor na prvom poschodí modernej budovy môže patriť jedinej kaviarni. Hneď pri dverách a výklade, ktorý zdobili povešané šálky na espresso som však vedela, že som na dobrom mieste. “Lampa pre mňa evokuje niečo, čo žiari. Lampy by mali byť miestom, ktoré rozžiari spoločenský život v Petržalke,” hovorí majiteľka kaviarne Andrea Reichová, ktorá sa na bohémsky život v gastronómii dala po intuitívnom ukončení skvelej kariéry v poisťovníctve a verejnej správe.

kaviaren

Keď vyjdem hore schodiskom, ktoré zdobia nielen živé kvety, ale i veľká fotografia Bratislavy ako pripomienka miestnych koreňov, pomaly začínam chápať, čo tým usmievavá majiteľka myslela. Po pravej ruke nachádzam priestrannú miestnosť, v ktorej si môžete zatancovať salsu i zorganizovať zaujímavé prednášky či workshopy, po ľavej zas vchádzaj do kráľovstva oddychu a kávy. Nábytok vo odtieňoch čokolády dopĺňajú štýlové metalické steny v bronzovej farbe, z okna vidieť pracovný ruch mesta a z reproduktorov nás upokojuje jemná hudba. Najkrajšia je však vôňa čerstvo pomletej kávy.

kaviaren

Pani Reichová nazýva Lampy “kaviarňou s produkciou”, mne však ešte viac pripomínajú akési improvizované moderné komunitné centrum, ktoré na jednom mieste spája bohémsky svet kávičkárov, umenie, kultúru, rôzne aktivity a podujatia i biznis. Na stenách visia originálne portréty mladej fotografky Nikoletty Fuska, ktorá tu nedávno mala vernisáž, parapetu zdobia rôzne umelecké predmety a kvety, na každom stole nájdete aktuálny program plný zaujímavých podujatí, ktoré tu majiteľka organizuje a vo vedľajšej miestnosti (elegantnom a tichom VIP salóniku) rokujú páni z neďalekej banky.

kaviaren

detail

“Je to len o ľuďoch a pre ľudí,” vysvetľuje nadšená majiteľka, ktorá sa prihovorí každému hosťovi a vie o všetkom, čo sa v jej podniku deje. Vo svojej kaviarni sa snažila spraviť všetko lepšie, ako by sa možno očakávalo a vyhnúť sa všetkému, čo jej kedy vadilo v iných podnikoch. Vo VIP salóniku tak nenájdete klasický projektor a rozťahovacie plátno, ale obrovský moderný televízor, ktorý poslúži na pozeranie obchodných správ i na prezentácie. Prázdne steny zas každý mesiac hostia iného umelca, ktorý tu môže vystavovať svoje diela.

menu

Keď sa usadím do pohodlného kresla k oknu a objednám si ľahké cappuccino, o pár minút ma milá čašníčka prekvapí okrem kávy aj zákuskom. Vraj je dnes “Sladký utorok”, a tak všetci hostia dostanú koláčik ako pozornosť podniku. Čo vám poviem, vedia ako na mňa. Medzi ochutnávaním jablkového koláča a čerstvej kávy si teda čítam program najbližších dní a už teraz viem, že v o týždeň si prídem vyskúšať latino s trénerom Máriom Lopézom. Toľká exotika v srdci Petržalky…

majitelka

umenie

Text: Miroslava Germanová

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *