Hotel Hviezdoslav: Malý hotel s veľkým srdcom a prestížnymi oceneniami

 Hotel Hviezdoslav: Malý hotel s veľkým srdcom a prestížnymi oceneniami

 

Malý hotel s veľkým srdcom – to je Hotel Hviezdoslav v Kežmarku. Štyri hviezdičky na fasáde decentného meštianskeho domu ukrývajú za vstupnou bránou rozprávkové a prekvapivo rozľahlé historické priestory. No najmä: pôžitky a pohostinnosť. Ak ste si náhodou spomenuli na dnes už legendárnu vetu „na východe nič nie je“, Kežmarok, kráľovské mesto, je skvelým dôkazom absurdnosti tohto výroku. Hotel Hviezdoslav je však dokonalou ukážkou, že okrem krásnych miest,  tu nájdete i miesta výnimočné. Nielen v Slovenskom meradle, ale aj európskom, či dokonca svetovom. Prečo je to tak?

Nielen veľké srdce, ale aj prestížne ocenenia

Až v štyroch prepojených meštianskych domoch zo 17. storočia sa sa ukrýva Hotel Hviezdoslav, prvý boutique hotel pod Vysokými Tatrami. Majitelia sa rozhodli využiť jeho potenciál – nielen historický – naplno, dôkazom sú mnohé ocenenia prichádzajúce pravidelne a dlhodobo. Naposledy sa kežmarský Hotel Hviezdoslav tešil v roku 2019 z dvoch prestížnych cien: prvou bolo víťazstvo v kategórii Heritage & Culture súťaže HERITAGE HOTELS OF EUROPE AWARDS vo Viedni. Slovenský zástupca uspel v konkurencii historických hotelov z 13 európskych krajín, ako Rakúsko, Nemecko, Portugalsko, Taliansko či Maďarsko.

hotel-hviezdoslav-kezmarok-22

V Aténach zase získal Pečať dokonalosti Signum Virtutis v kategórii historické butikové hotely na súťaži Seven Stars Luxury Hospitality and Lifestyle Awards, ktorá odhaľuje len tie najvýnimočnejšie miesta. Najlepších z najlepších. Čím si Hotel Hviezdoslav zaslúžil tieto ocenenia? „Hotel má ambíciu byť nielen ubytovacím a stravovacím zariadením, ale i centrom spoločenského a kultúrneho života. Organizujeme literárne večery s poprednými slovenskými autormi, podujatia zážitkovej gastronómie, ochutnávky nápojov, tematické večery inšpirované kultúrou rôznych krajín či historickými obdobiami alebo významnými osobnosťami. Teší nás, že hotel dlhoročne reprezentuje nielen seba , ale i slovenské hotelierstvo a slovenské historické hotely a dokazuje, že aj na Slovensku sú hotely schopné kvalitou služieb i profesionalitou konkurovať aj svetovej špičke,“ približuje riaditeľka hotela Silvia Holopová.

Hotel Hviezdoslav

Čím je Hotel Hviezdoslav výnimočný

Zaujíma vás, ako hotel dostal svoje meno? Úplne prozaicky – Pavol Országh Hviezdoslav v Kežmarku študoval vo svojich mladíckych rokoch na miestnom lýceu. Tým sa však tento príbeh nekončí: azda najväčší slovenský poet totiž v jednom z týchto štyroch domov nielen žil, ale aj tvoril. Okrem pohostinnosti a atmosféry je Hotel Hviezdoslav výnimočný tiež svojou polohou, nachádza sa na križovatke 3 národných parkov: TANAP, PIENAP a Slovenský raj – raj pre milovníkov prírody. Na lokalitu sa môžeme pozrieť aj v menšom meradle a nestratí nič zo svojej unikátnosti – v susedstve sa nachádzajú historické skvosty, ako Kežmarský hrad či gotická Bazilika Minor.

prestieranie Hotel Hviezdoslav

Zabúdať však nemôžeme ani na kuchyňu, ktorá si tiež zaslúži najvyšší punc kvality. Keď v menu nájdete jedlá ako domáce ravioli plnené lesnými kuriatkami podávané s bylinkovou omáčkou, čerstvými lístkami, hoblinami parmezánu a cviklovým prachom či jelenie ragout s červeným vínom a dubákmi podávané so žemľovými pníkmi so slaninkou, fritovanou cibuľkou, marinovaným jabĺčkom s bielym vínom a zlatými hrozienkami, ako keby ste našli poklad.

hotel-hviezdoslav-kezmarok-22

jedlá Hotel Hviezdoslav

Čo majú podľa riaditeľky Hviezdoslava hostia najradšej? „Hotel je skvelým príkladom ‘butikovosti’ v pravom slova zmysle – na rozdiel od rezortov a sieťových hotelov je útulný, plný zákutí, každá izba je iná, hostia oceňujú individuálny prístup, ústretovosť  a profesionalitu personálu, ktorého jediným cieľom je pripraviť pre každého hosťa zážitok z pobytu ‘u Básnika’.“

Izba Hotel Hviezdoslav Kežmarok

hotel-hviezdoslav-kezmarok-22

Ako si užijete leto v Kežmarku

Nezabudnuteľne. Ale ak by sme to mali rozmeniť na drobné – či ste pár hľadajúci romantiku, alebo rodina s deťmi, ktorá si potrpí na vysoké štandardy – hotel Hviezdoslav si pre vás pripravil letné pobytové balíčky. Tí, ktorí hľadajú únik z každodennej reality a romantiku, zažijú výnimočné chvíle s balíčkom Nocľah u Básnika, piknik u Impresionistu, kde si napríklad vychutnáte piknik v parku Kaštieľa v Strážkach či trojchodovú degustačnú večeru v hotelovej reštaurácii Poézia. Či už zbožňujete slovenskú prírodu, alebo históriu, rodinný pobyt Potulky kráľovským mestom so zvýhodnenou cenou pre dieťa do 12 rokov je presne pre vás.

hotel-hviezdoslav-kezmarok-12

Samozrejmosťou oboch balíčkov je možnosť zahrať si bowling v hoteli, vychutnať si rozmaznávanie vo wellness centre či polpenzia, ktorá bude zážitkom. Čo všetko sa dá robiť okolí? „Dominantou mesta je Kežmarský hrad s múzeom. Zážitkom je návšteva pamiatky UNESCO – artikulárneho dreveného evanjelického kostola či jubilujúceho nového evanjelického kostola s mauzóleom kniežaťa Imricha Thökölyho. Lákadlom je tiež najstaršia a najväčšia stredoveká školská knižnica v Kežmarskom lýceu s vyše 150 000 historickými knihami či oltár Ukrižovania v Bazilike minor, ktorý v roku 2010 vyhral  na výstave svetovej gotiky v Paríži zlatú medailu a je dielom Majstra Pavla z Levoče. Pár kilometrov od Kežmarku sa nachádza renesančný skvost Kaštieľ v Strážkach s galériou svetoznámeho impresionistu Ladislava Mednyánszkeho, či historické mesto Levoča s úžasnými pamiatkami, ďalej Spišská Sobota, Červený Kláštor alebo Spišský a Ľubovniansky hrad,“ prezrádza svoje tipy Silvia Holopová.

Bowling Hotel Hviezdoslav

Na svoje si však prídu i golfisti, dva golfové areály s výhľadom na tatranské štíty – Royal Valley (Veľký Slavkov) i Black stork sú od hotela vzdialené iba pár kilometrov. Stále málo? Je tu množstvo možností aj na adrenalín či už plavbou plťami cez najväčší prírodný stredoeurópsky kaňón na Dunajci alebo na rafting na tejto rieke, ako aj prechádzka po chodníku v Korunách stromov v Bachledovej doline v Ždiari. Ak sa Vám nechce do výšok, navštívte neďalekú Beliansku jaskyňu. Potešia i okolité vodné parky Aquacity a Thermal park Vrbov. Ako vám teraz znie dovolenka či relaxačný pobyt na východe Slovenska?

Hotel Hviezdoslav

Hotel Hviezdoslav nájdete aj na instagrame.

Text: Tomáš Turek

Foto: Ondrej Bobek, Marek Hajkovský, Zdenko Hanout

Tento článko vznikol v spolupráci s Hotelom Hviezdoslav.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *