Aký bol kávový festival Two Coffee Champs 2024? Boli sme pri tom!

 Aký bol kávový festival Two Coffee Champs 2024? Boli sme pri tom!

Posledné obdobie jednoznačne praje všetkým milovníkom kávy. Pred pár dňami sa priestormi Novej Cvernovky v Bratislave šírili neodolateľná vôňa kávy i dobrá nálada. Konal sa tam totiž česko-slovenský kávový festival Two Coffee Champs 2024, ktorý spojil nielen všetkých odborníkov na kávu, pražiarov a farmárov zo sveta, ale aj všetkých milovníkov výberovej kávy. Samozrejme, nechýbali sme ani my. Prijmite pozvanie a zažite atmosféru festivalu prostredníctvom nášho fotoreportu.

10. a 11. mája 2024 sa v bratislavskej Novej Cvernovke konal kávový festival zameraný na výberovú kávu. Priniesol však omnoho viac. Poďte sa spolu s nami pozrieť na atmosféru tohto podujatia.

Two Coffee Champs 2024 – slovenské i zahraničné pražiarne

Podujatie Two Coffee Champs predstavilo množstvo pražiarní z celého Slovenska i zo zahraničia. Každá pražiareň prišla predstaviť svoj štýl praženia a priniesla to najlepšie, čo vo svojej ponuke skrýva. Ochutnávky káv sprevádzal odborný výklad a úsmevy vystavovateľov. Chodiť od pražiara k pražiarovi bolo skutočne potešením, a to nielen pre chuťové bunky.

Two Coffee Champs priniesol ochutnávku káv z rôznych pražiarní. Na nadšených kávičkárov boli pripravení aj chlapci z Diamond’s Roastery.
Kávoholik predstavil bohatú ponuku, vrátane coffee negroni či novinky Edwin Noreña, kávu spracovanú v melónovej alebo jahodovej šťave, aj ako nitro cold brew.
Atmosféra bola v priateľskom duchu, a to aj medzi pražiarňami navzájom. Vzájomne si pomáhali, diskutovali, ochutnávali a vymieňali si svoje skúsenosti a vedomosti.
Okrem slovenských prišli aj aj zahraničné pražiarne, napríklad aj česká pražiareň Beansmith’s. Ako povedal jeden z rakúskych pražiarov, na Slovensku máme najlepšie kávové eventy, s čím môžeme len súhlasiť.
Kaffa, ktorá patrí do portfólia spoločnosti Gastrovia group, zaujala nielen svojou ponukou, ale aj stánkom, ktorý jednoznačne pritiahol pozornosť.
A k tej ponuke – okrem ochutnávky výberovej kávy si Kaffa pripravila aj rôzne kávové nápoje. Kávová limonáda či ľadové espresso martini? Ochutnali sme a jednohlasne odporúčame.

Spojenie kávy, hudby a milých stretnutí

Aby bola atmosféra čo najviac uvoľnená, tento rok nechýbal ani hudobný program. OST BLOCK STAGE priniesol množstvo DJ-ov, ktorí zahrali na nôtu milovníkom rôznych žánrov. Koniec koncov, lahodná káva či iný nápoj v sprievode dobrej hudby a príjemnej spoločnosti prináša znásobený zážitok.

O hudobný sprievod počas celého podujatia sa postaral OST BLOCK STAGE. Pretože s dobrou hudbou je tá atmosféra ešte o čosi príjemnejšia, súhlasíte?
Priestory Novej Cvernovky sa organizátorom osvedčili, preto boli i tento rok miestom konania Two Coffee Champs 2024.

Apropo, ak ide o dobrú spoločnosť, nemožno nespomenúť to, že festival nepriniesol iba výberovú kávu, ale postaral sa aj o množstvo milých stretnutí. Nejedno také stretnutie sme zažili aj my.

Okrem výberovej kávy bol však celý festival aj o stretnutiach. Milých, priateľských i pracovných. A niekedy aj všetko naraz. My sme sa tak stretli napríklad aj s Richardom Kordom, majiteľom popradskej prevádzky Kafiarnička, ktorú sme tiež navštívili.
Na Two Coffee Champs sme stretli aj Lukáša Tótha z pražiarne Verticcio, s ktorým sme pred nejakým časom robili rozhovor.

Workshopy, cuppingy, prednášky

Two Coffee Champs je miestom, na ktorom sa stretne každý, kto má pozitívny vzťah ku káve. K dobrej, kvalitnej káve. Práve preto okrem ochutnávok prebiehalo aj množstvo prednášok, cuppingov či workshopov v témach, ktoré mali niečo spoločné s kávou.

Pražiareň Coffeein okrem skvelej kávy ponúkla aj nápaditý merch či milú aktivitu a súťaž o vzorku ich káv. Stačilo uhádnuť a správne priradiť ochutnávku káv.

Kávičkárifest x Tržnica Nivy 2024 opäť spojil milovníkov kávy. A nielen ich!

Čítať viac >

Jedna z prednášok bola pod taktovkou zakladateľky nášho portálu, Simony Budinskej. Téma „Aké sú najčastejšie chyby v prevádzkach“, ktoré zhodnotila z pohľadu recenzentov a, predovšetkým, z vlastných skúseností, zaplnila publikum a vyslúžila si nejedno súhlasné pritakávanie hlavou, pohľad do zeme či úsmev.

„Keď sa ma chlapci z Roast Different pýtali, akú tému prezentácie budem na ich Two Coffee Champs mať, tak som vedela presne, o čom budem hovoriť,“ vysvetľuje zakladateľka Kávičkári.sk, Simona Budinská, ktorá sa rozrozprávala na tému najčastejšie chyby v prevádzkach z pohľadu hodnotiteľa.
Ignorovanie hendikepov, hlučnosť personálu s vyberaným slovníkom, kilometrové nechty, ale aj to, že ryba smrdí od hlavy. Prednáška Simony Budinskej si vyslúžila z publika nejedno súhlasné pritakávanie hlavou, úsmev, ale i pohľad do zeme.

Súťaže Crush the Rush a Brewer’s Showdown

Podstatnou súčasťou Two Coffee Champs 2024 boli aj súťaže, v ktorých sa proti sebe postavili skúsení baristi a kávoví nadšenci. Súťažná sála, ktorá bola premenená na improvizovanú kaviareň, bola miestom konania dvoch súťaží, Crush the Rush a Brewer’s Showdown.

V súťaži Brewer’s Showdown súťažili baristi v príprave filtrovanej kávy a v identifikácii rozdielov medzi vzorkami a v súťaži Crush the Rush od spoločnosti La Marzocco proti sebe súťažili trojčlenné tímy v príprave espresso nápojov.

Two Coffee Champs 2024 –  všetko okolo kávy i niečo navyše

Okrem kávy ste si však mohli vychutnať aj niečo dobré pod zub z gastro zóny. Nechýbali však ani čajoví odborníci z Barovňa Čarovňa, keramika Javorsky Ateliér či rôzne produkty spojené so svetom kávy. Ak ste po ochutnávke kávy dostali chuť na niečo osviežujúce, čakal na vás stánok Vlčie a ich sirupy, drinky či nealkoholický likér Nochino.

Trochu barmanskej scény do tej kávovej priniesli Vlčie sirupy. Ich portfólio remeselných sirupov vyrobených na Slovensku zahŕňa aj kávové sirupy, ktoré ocenia kávičkári vyhľadávajúci spestrenie chutí.
Nochino, slovenský nealkoholický aperitív, z ktorého vám v stánku Vlčie pripravili osviežujúce nápoje, potešil všetkých šoférov a ľudí, ktorí si radi vychutnajú dobrý drink, no vyhýbajú sa alkoholu.
Two Coffee Champs 2024 sa zúčastnila aj bystrická Barovňa Čarovňa, ktorá je veľkým hráčom vo svete čaju.

Two Coffee Champs 2024 a jeho organizátor Roast Different pripravili program, ktorý si mohli vychutnať naozaj všetci milovníci kávy. A sme skutočne radi, že sme mohli zažiť túto atmosféru, načerpať nové inšpirácie a stretnúť množstvo skvelých ľudí. Ďakujeme a veríme, že sa najbližšie vidíme zase na našom evente, (ne)konferencii Gastrolove, ktorá sa koná už 26. septembra v Piešťanoch.

Jungle Roastery z Bratislavy pomohla tento rok aj s výzdobou a spoločne vytvorili divočinu priamo v priestoroch improvizovanej kaviarne.

Two Coffee Champs nájdete aj na Facebooku Instagrame.

Text a foto: Dominika Noskovičová

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články