Kávičkárifest x Tržnica Nivy 2024 opäť spojil milovníkov kávy. A nielen ich!

 Kávičkárifest x Tržnica Nivy 2024 opäť spojil milovníkov kávy. A nielen ich!

Obľúbené bratislavské centrum sa v sobotu ráno, 27.4.2024, stalo už po druhýkrát miestom, kam smerovali kroky všetkých kávových nadšencov a gurmánov, ktorí radi prepadnú výborným chutiam, vôňam, poctivej práci aj zaujímavým príbehom. Kávičkárifest x Tržnica Nivy je totiž oslava pôžitku vo veľkom štýle!

Kávičkárifest-2024
Kávičkárifest x Tržnica Nivy 2024 – ak ste milovníkom kávy, určite ste na tomto podujatí nechýbali. Ak áno, máme pre vás zhrnutie všetkého, čo sme počas tohto intenzívneho dňa prežili.

Prevoňané kávové ráno s tými najlepšími

Ráno robí deň – presne tak ako káva, ktorá najlepšie chutí v dobrej spoločnosti. Mlynčeky vyladené, kávovary pripravené, a tak sa spolu so zahájením podujatia začalo ochutnávať to, čo slovenská kávová scéna ponúka. V kávovom mestečku sa aj tento rok stretla smotánka medzi pražiarňami. Káva od Barista Roasters z Lučenca pošteklila nielen chuťové poháriky, ale zaujala aj nápaditým vizuálom balenia káv. Miroslav Boltvan, ktorý svoju kávovú cestu začínal v kaviarni ako barista a jeho vášeň prerástla až do praženia vlastnej kávy, prezradil aj to, že pri tvorbe obalov káv mu pomáha umelá inteligencia. Tá, zdá sa, dokonalo zhmotňuje jeho predstavy.

O kvalitné slovenské pražiarne rozhodne nebola núdza. Tento ročník ste mohli stretnúť nielen pražiarne z predošlého ročníka, ale aj nováčikov, ako napríklad pražiareň Čierna Perla z Kostolnej pri Dunaji.

Nechýbali ani pražiarne kávy MOKA, Kávoholik, stálica na slovenskom trhu Zlaté zrnko, Čierna Perla či pražiareň z Považskej Bystrice Kaffa, ktorá patrí do portfólia spoločnosti Gastrovia group. Silným hráčom je bez pochýb 9 GRAMS COFFEE, pražiareň, ktorá už viac ako 20 rokov udáva trendy na slovenskej kávovej scéne. Rovnako ako pražiareň Casa del Caffé, ktorá ako prvá začala na Slovensku skloňovať pojem výberová káva.

Kávičkárifest-2024
Casa del Caffé z Bratislavy je na slovenskej kávovej scéne legendou a my sme radi, že boli opäť súčasťou.
Kávičkárifest-2024
Gastrovia group z Považskej Bystrice má v ponuke skutočne široký sortiment, vďaka čomu oslovili veľkú časť návštevníkov.

Káva sa iba nepije, o káve sa hovorí

Kávičkárifest bez diskusie o káve? Bol by doslova hriech nevyužiť účasť pražiarov a neporozprávať sa nielen o tom, čo ich spája, ale aj odlišuje. Prvá diskusia, ktorú zvedavo moderoval náš kolega Rudolf Sladkovský, priniesla rozmanité názory pražiarov na tému „Čo je vlastne dobrá káva?“ V tej druhej sa rozprávali hostia o tom, že kyslá káva nemusí byť hipsterčina. A tak ako každému chutí iná káva, je zaujímavé na ňu sledovať a počúvať názory odborníkov, pretože rozmanitosť vlastne nemá jasne určené hranice.

Kávičkárifest-2024
Neodmysliteľnou súčasťou Kávičkárifestu sú aj diskusie s pražiarmi, ktoré sa vždy tešia záujmu návštevníkov. Nečudo, veď svet kávy je čarovný a ponúka množstvo zaujímavých tém.

Kde nestačí káva, prichádza na rad ďalší hráč

Čo by to bolo za vychutnávanie si kávy bez dezertu? O ten sa postarala Martina KravcováPlain Power so svojimi čokoládovými pralinkami a Ivet.sk z Trenčína, ktorá v rámci dvoch exkluzívnych workshopov naučila všetkých milovníkov zdravších maškŕt, ako si pripraviť aj dezerty bez lepku či mlieka. O obecenstvo a degustátorov, ktorí hltali každé jej slovo, naozaj nebola núdza. Monk Nutrition zo Spišskej Starej Vsi ponúkal unikátne výživové doplnky ovenčené oceneniami – a my musíme len súhlasiť. Ich „čokoláda s benefitmi“ chutila famózne. Naozaj dokonalý spôsob, ako bojovať proti stresu.

Kávičkárifest-2024
Nebolo to však iba o káve. Mohli ste si pochutiť napríklad aj na vegánskych pralinkách Plain Power, ktoré sa do kávového sveta hodia dokonale.
Kávičkárifest-2024
Toison, unikátny a oceňovaný slovenský gin, priťahoval návštevníkov ako magnet. Šikovní barmani miešali jeden drink za druhým.

Krátka prestávka a medzi netrpezlivých nadšencov matche a japonského čaju prišla Idka Topinková z bystrickej Barovňa Čarovňa, ktorá aj toho najväčšieho znalca čajov dokáže stále prekvapiť niečím novým. Naozaj vydarený a interaktívny workshop sa tešil veľkému záujmu, a tak niet divu, že po jeho skončení ich stánok „praskal vo švíkoch“. Pozvánka na lahodnú matchu či matcha tonic, osviežujúci nápoj s kockou ľadu, sa nedal odmietnuť.

Kávičkárifest-2024
Idka Topinková z Barovňa Čarovňa sa o svoje vedomosti o čaji či matche podelila na workshope, ktorý pritiahol pozornosť okoloidúcich.
Kávičkárifest-2024
Workshop alternatívneho pečenia s Ivet.sk bol zaujímavým vstupom, ktorý zaujal všetkých milovníkov zdravších maškŕt a dezertov bez lepku či mlieka.

Ochutnávka z Vietnamu

Kým definitívne stíchli mlynčeky kávovarov, štrngot pohárov a priateľské rozhovory, slovo si vzala Monika Matúšová z pražiarne Zlaté zrnko, ktoré si pre nadšencov kávy a cestovateľov, nielen za kávou, pripravila zaujímavú prezentáciu o kávových plantážach vo Vietname. Prezradila veľa zaujímavostí a na záver s dobrovoľníčkou z publika ukázala, ako sa pripravuje pravá vietnamská káva, ktorá sa servíruje s kondenzovaným mliekom.

Kávičkárifest-2024
Monika Matúšová z pražiarne Zlaté zrnko pripravila zaujímavú prezentáciu o kávových plantážach vo Vietname. A nechýbala ani praktická ukážka prípravy pravej vietnamskej kávy.

Kávičkárifest – miesto rôznych chutí

Kávičkarifest x Nivy opäť raz potvrdil, že je miestom pre všetky vekové kategórie a ľudí rôznych chutí. Na svoje si prišiel naozaj prišiel. Ochutnávanie kávy, čajov, chutných limonád, ale tiež pohárik vína z vinárstva ViaJur sa nedal odmietnuť. Dámy ocenili autorskú keramiku od Javorsky Ateliér, hroznové šťavy, ale aj plechovkové prevedenie perlivého nápoja Hey You Bubbles. Záujem bol aj o remeselné pivo z kaštieľa Pálffy a ich pivovaru Pálffy Brauerei a, samozrejme, nechýbali ani drink majstri z Trenčiansky Teplíc, ktorí aj tentokrát miešali lahodné alko aj nealko nápoje zo svetovo oceňovaného TOISON ginu a likéru Dr. Kramer. Pozornosť pútali aj štýlové autá Fiat 500, ale aj väčšia novinka Fiat 600, ktoré nemohli na našom festivale chýbať. Vďaka partnerovi FIAT totiž objavujeme a prinášame tie najzaujímavejšie miesta.

Kávičkárifest-2024
Štýlové autíčka Fiat 500 a Fiat 600 boli taktiež súčasťou Kávičkárifest. Vďaka partnerovi FIAT totiž objavujeme tie najzaujímavejšie miesta zo sveta kávy.

Zábava pre malých aj veľkých, kreativita aj kvíz

Deti si v spoločnosti animátoriek užili zábavu, spoločné kreslenie, ale aj maľovanie na tvár. Príjemným spestrením boli malé víly či zvieratká a rozžiarené oči detí pobehujúcich medzi gurmánsky hýčkanými rodičmi. Malých, ale najmä veľkých, zlákal podvečerný voňavý workshop maľovania kávou od umelkyne Kataríny Kalmanovej a na záver aj veľký kávičkársky kvíz o chutné a výborné ceny.

Kávičkárifest-2024
Workshop maľovania kávou bol aj tento rok vyhľadávaný. Pod vedením umelkyne Kataríny Kalmanovej si účastníci workshopu opäť vytvorili krásne diela, ktoré si zobrali domov.
Kávičkárifest-2024
Deň plný intenzívnych chutí, diskusií a stretnutí sme zakončili veľkým kávičkárskym kvízom, ktorý mal za úlohu nielen zabaviť, ale čo-to o svete kávy aj naučiť.

O rok zažite jedinečnú atmosféru s nami!

Nestihli ste nás na Kávičkárifest x Nivy 2024? O rok sa určite vidíme! My sa na vás už teraz tešíme. S gurmánskou náložou, zaujímavými hosťami i témami. Ďakujeme partnerom, návštevníkom a najmä Tržnici Nivy, že sme mohli spoločne zažiť niečo také skvelé.

Kávičkárifest-2024
Ďakujeme všetkým, ktorí boli súčasťou tohto podujatia, do ktorého sme ako organizačný tím vložili aj kus nášho srdca. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník Kávičkárifest, ktorý bude opäť plný pôžitkov, zážitkov i prekvapení.

Text: Michaela Krivdová
Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Michaela Krivdová

Neexistujú výzvy, pred ktorými cúvne a každú z nich berie ako skúsenosť či zážitok, ktoré vždy dokonale zapadnú do jej skladačky. Skladačky kreativity a nadšenia, so štipkou estetična a dokonalej organizácie. Ideálne s rannou kávou či pohárom dobrého vína v ruke.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články