Žilinský kávový festival: Novú synagógu prevoňala káva

 Žilinský kávový festival: Novú synagógu prevoňala káva

 

Tretí septembrový víkend sa v Žiline niesol v znamení kávy. V krásnych priestoroch Novej synagógy sa uskutočnil prvý ročník Žilinského festivalu kávy, ktorého hlavným partnerom boli Coffeeholics. Počas tohto podujatia trvajúceho od 9:00 do 19:00 sa organizátori snažili ukázať nielen kávomilcom, ale aj širokej verejnosti, aké pestré chute káva prináša, ako rôznorodo sa dá pripraviť a že jej príprava je veda a umenie v jednom.

Žilinsky festival kávy

Žilinský festival kávy vďaka ďalšiemu z partnerov – Mabets.sk – myslel aj na ekologickú stránku: k zakúpenému lístku dostali návštevníci vlastný KeepCup s logom podujatia, prípadne si mohli zvoliť druhý, cenovo zvýhodnený variant vstupenky a priniesť si šálku z domu. V každom prípade mali ku kávovým nápojom neobmedzený prístup a mohli vyskúšať všetko, čo ich oslovilo. A večer doma asi aj to, ako chutí nespavosť.

Žilinsky festival kávy

Žilinsky festival kávy

Hoci išlo o premiérový ročník tohto podujatia, organizátori ho veľmi dobre zvládli – priestor dostalo 14 vystavujúcich, najmä lokálnych. Okrem kávy, si tu svoje miesto našli čaje, čokolády, koláče či waffle, nechýbal ani bohatý sprievodný program, o ktorý bol veľký záujem. Ten sa odohrával najmä v kaviarni, pôvodne zimnej modlitebni v synagóge. Návštevníci sa mohli dozvedieť zaujímavosti zo sveta kávy vďaka prednáškam, zároveň tiež aktívne participovať počas cuppingu, mixológie, či prípravy vlastného cappucina alebo si skúsiť umenie latté artu.

Žilinsky festival kávy

Žilinsky festival kávy

A čo prekvapilo organizátorov? „Asi samotný záujem. Už počas predpredaja si kúpilo vstupenky približne tisíc záujemcov a na bráne ďalšie desiatky. Máme z toho obrovskú radosť a priznám sa, že sme až takúto účasť nečakali. Zároveň je to aj impulz k premýšľaniu, či nabudúce neurobíme Žilinský festival kávy ako dvojdňové podujatie,“ prezradil jeden z hlavných organizátorov Martin Vavrík z Habesh Coffee.

Žilinsky festival kávy

Samostatnou kategóriou, možno nie úplne plánovanou, bola ukážka baristickej technológie. Návštevníci mali skvelú príležitosť vidieť v akcii nielen najmodernejšie, ale i dizajnovo atraktívne kávovary. Počas čakania v rade, ktoré bolo kvôli nečakanému záujmu azda jediným nedostatkom festivalu, ste si tak mohli vychutnať pohľad na to najlepšie z kategórie strojov a vybavenia. Veľký záujem prekvapil aj vystavovateľov.

Žilinsky festival kávy

Žilinsky festival kávy

Žilinský festival kávy vzbudil v meste, ktoré by bolo veľmi trúfalé označiť za Mekku gastronómie, veľký záujem – všetkých vekových kategórií aj úrovní vzťahu ku káve. Je zrejmé, že káva sa stáva fenoménom našej doby, o to je dôležitejšie, aby aj široká verejnosť mala možnosť dozvedieť sa, čo najviac z danej oblasti. Vyzerá to tak, že práve takéto podujatia sú správnou cestou.

Žilinsky festival kávy

Vystavovatelia:

9 grams coffee

Coffeeholics – Hlavný Partner Festivalu

Coffeein – Specialty Coffee Shop / Café Republika

Coffia

DP chocolate

GASTROVIA group

Habesh Coffee

Karma Coffee

mabets.sk – KeepCup – Partner Festivalu

Pán Waflička

Ready After Coffee – pražiareň kávy

sladkosti pre hostí

Street Cafe

Verticcio coffee & tea

Žilinsky festival kávy

Text: Tomáš Turek

Foto: Tomáš Turek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články