Editorial: Domáca kaviarenská pohoda pri dvoch malých deťoch

 Editorial: Domáca kaviarenská pohoda pri dvoch malých deťoch

 

Kedysi mala v rukách najčastejšie foťák, teraz je to šálka kávy. Okrem detí, samozrejme. Niekedy sa stane, že nedopitú šálku rannej kávy presúva po byte až do obeda alebo až ju nakoniec jedno z detí nevyleje na to najnevhodnejšie miesto. To je vždy znamenie, že treba vypadnúť do mesta a dať si na korze teplé cappuccino. Keď sa však nedá ísť von, treba piť veľa kávy, viackrát denne, zbytočne ju nerozlievať a radšej si ju odfotiť.  O tom, ako kávičkuje doma pri dvoch malých deťoch fotografka Kristína a či ešte stále zbožňuje jeseň.

Ochladenie po horúcom lete bolo pre mňa vždy vykúpenie. Nevedela som sa dočkať septembra, ktorý mi ešte donedávna evokoval nové začiatky, príval energie a inšpirácie. S príchodom detí musím definitívne prepísať moje staré pravdy. Teraz sa september u nás rovná prechladnutiam, nádche a prebdeným nociam pri chorých deťoch. To by som však nebola ja, aby som si aj v tej najzúfalejšej rodinnej situácii, keď zaľahnú všetci členovia, nenašla chvíľku, aby som si doma vytvorila aspoň trošku kaviarenskú atmosféru.

Kávičkári

Jar a leto boli u nás z kávového pohľadu povznášajúce. Dokonca už koniec zimy sme si s pár týždňovým bábätkom vychutnávali v top kaviarňach, ktoré máme nalistované a prečítané v bedekri Top miesta na Slovensku. Preto som sa na jeseň tešila ešte viac. Dúfala som, že sa odvážime merať o niečo dlhšie cesty za kávou a že si pochutím s cappuccinom na typických jesenných koláčoch – tekvicových, čokoládových, gaštanových…Zatiaľ teda vypekám doma a servis mením podľa nálady. Ešteže mám po ruke PEPCO, kde mi pri nákupe detských vecičiek vždy padne do oka nejaká šálka, miska, servítky či drobnosť na zútulnenie domova.

Kávičkári

Ráno s kávou

Kávovým rituálom pri príprave filtrovanej kávy Hario V60 sa začína u nás deň už piaty rok. Dovtedy to bolo espresso, keď nerátam prvých 10 rokov “nesky”. Fúha, teraz počítam, že kávu pijem už 20 rokov… Vždy som vstala radšej o polhodinu skôr, len aby som si ju mohla vychutnať v kresle s vyloženými nohami a meditovať, naladiť sa na nový deň. Odkedy som na materskej dovolenke, teda už štvrtý rok, mi ju nosí tata do postele, aby som bola schopná vôbec vstať. Keďže deti ma budia o dve hodiny skôr, ako by som si želala, a priebežne niekoľkokrát v noci, aby som nezabudla, že ich mám… Ak ma však príde navštíviť kamarátka, vyzerá to nejako takto. Veľmi sa teším z našej novej hario výbavy, medeného drippera a kanvice s držiakom z olivového dreva. Tata dostal na narodeniny s dvojmesačným sklzom. Objednávala som priamo z Japonska, clo ma moc nepotešilo, no ale to už budeme mať, dúfam, naveky. Na stolíku musí byť niečo pre Frederika – makrónky, ktoré ho zabavia, a tiež pre Sáru, svietiace gule napríklad. To, že baterky sme prehodili do autíčka na ovládanie, jej zatiaľ ešte nevadí.

Ráno s Kávou

Tekvicová jeseň

Najtypickejšia jesenná polievka, ktorú milujem pre jej farbu, vôňu škorice, muškátového orieška a kokosu a nielen preto, že je hotová raz-dva. Tekvicová. Dokonale zahreje a pohladí na tele aj duši. Hlavne, keď si ju servírujem v miske (nie na tanieri) na pletenom obruse po prababke Adelke. Vtedy si ju musím aj odfotiť, a potešiť aj môj foťák. Inak zbožňujem všetko z tekvice. Aj tekvicové cappuccino!

pepco

Pepco

Poobedná siesta

Poobede, ak nie je doma ešte tata, ktorý mi vždy rád pripraví latté art, tak si uvarím čierny čaj a k nemu napečiem napríklad takéto čokoládovo-orieškové muffinky s mascarpone a karamelom. Takéto niečo sa podarí, len keď spia obe deti naraz. Vtedy sú úplne najľúbeznejšie, najmilšie a najposlušnejšie a ja sa skutočne cítim ako na dovolenke…

Kávičkári

Kávičkári

Domáce kávičkovanie má svoje čaro, ale o to viac si potom viem vychutnať kávu v štýlovej kaviarni, oceniť nápaditý servis, milý personál a atmosféru. Lebo viem, koľko úsilia za tým stojí. A vy, milí kávičkari, ako ste na tom? Nájdete si čas na vytvorenie útulnej atmosféry pri domácom kávičkovaní?

Kávičkári

Text: Kristína Brezinová Rídekyová

Foto: Kristína Brezinová Rídekyová

Doplnky: Pepco

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Kristína Brezinová - Ridekyová

http://www.kavickari.sk

Miluje kávu, rada si ju doma pripraví, ale ešte radšej hľadá a nachádza nové kávové destinácie, o ktorých ešte radšej píše a fotoaparátom zachytí ich čarovnú atmosféru. Rovnako podľahla sladkej cukrárskej vášni a to, čo si napečie kreatívne nastyluje do mňamóznej podoby a nafotí. Jej novinárske pero v spojení s kúzelnými fotkami vás pozýva do sladkej kávovo-koláčovej idylky.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články