Vila Astória – ikona medzivojnovej architektúry v službách gastronómie

 Vila Astória – ikona medzivojnovej architektúry v službách gastronómie

Vila Astória v centre Piešťan patrí medzi najkrajšie stavby tohto typu na Slovensku. Stojí na kraji mestského parku – Sadu Andreja Kmeťa, ktorý priamo nadväzuje na ikonický Kolonádový most. Prepája tak centrum mesta s Kúpeľným ostrovom. Vila Astória má bohatú históriu a je dokonca zaradená do publikácie Slávne vily Slovenska. Vo vnútri tejto stavby sa nachádza dizajnová reštaurácia, s bohatou ponukou typicky pubových jedál a remeselného piva.

Vila Astória
Vila Astória prešla citlivou a pedantnou rekonštrukciou. Vo vnútri nájdete kvalitnú reštauráciu pubového typu, ktorá už niekoľko rokov ponúka domácim, ale aj turistom, svoje špeciality.

Silný príbeh krásnej Vila Astória

S vilami sa stretávame už v antike a starovekom Ríme. Boli to honosné stavby, hlavne na vidieku. Vyznačovali sa sofistikovanou architektúrou a viac než len obytnou funkciou. Svoju slávu obnovili koncom 19. storočia, keď sa aj v mestách začali stavať obydlia, ktoré svojou veľkosťou, bohatosťou zdobenia či použitých architektonických prvkov presahovali bežný dom. Vyjadrovali dôležitosť spoločenského postavenia majiteľa a často mali, okrem obytného, aj iný účel.

Interiér reštaurácie, ale tiež dve terasy – predná, orientovaná na pešiu zónu a zadná, viac privátna, poskytujú dostatok miesta pre všetkých hladných pocestných.

Pod touto vilou z medzivojnového obdobia je podpísaný architekt A. Slatinský. Dokončená bola v roku 1927. Krásna tehlová budova s režným murivom v sebe toho času ukrývala penzión, lekárske pracovisko, byt majiteľov, ale aj obchodné prevádzky. Kultúrno-historické pozadie daného objektu dokresľuje život jeho architekta, ktorý len tak-tak unikol holokaustu vďaka mesiacom ukrývania sa vo výťahovej šachte.

Originálny interiér 

Vila Astória prešla citlivou a pedantnou rekonštrukciou. Vo vnútri nájdete kvalitnú reštauráciu pubového typu, ktorá už niekoľko rokov ponúka domácim, ale aj turistom, svoje špeciality. Tehlový interiér je doplnený o množstvo drevených a medených prvkov imitujúcich potrubia s tlakovými ventilmi. Tieto prvky boli využité na zábradlia, ale aj poličky či masívny bar s výčapom, ktorý je dominantou celého priestoru.

Medené prvky imitujúce potrubie s tlakovými ventilmi sú dominantou štýlového interiéru.

Interiér reštaurácie, ale tiež dve terasy – predná, orientovaná na pešiu zónu a zadná, viac privátna, poskytujú dostatok miesta pre všetkých hladných pocestných. Koncept je postavený v štýle pubu. Nájdete tam tradičné „krčmové” jedlá, typické pre región strednej Európy, ale aj modernejší streetfood, ktorý sa v posledných rokoch teší veľkej popularite. Ponuka jedál je doplnená o výborné české pivo Budweiser Budvar, odležané 90 dní a čapované priamo z medeného pivného tanku.

Vila Astória má v ponuke tradičné „krčmové” jedlá, typické pre región strednej Európy, ale aj modernejší streetfood, ktorý sa v posledných rokoch teší veľkej popularite.
Forhaus

Forhaus reštaurácia a Bar & Rooftop v Trnave - všetko, po čom túžite

Čítať viac >

 

Trojlístok značiek

Vila Astória patrí do širšej rodinnej značky, ktorú tvoria tri prevádzky: Vila Astória, Zuckmann Villa a hotel Smaragd. Vyznačujú sa vysokou kvalitou poskytovaných služieb a zápalom pre segment gastronómie, ktorý ich majiteľka má. V Piešťanoch tvoria tieto tri prevádzky pomyselný trojuholník.

Zuckmann Villa je známa chutnými raňajkami a ubytovať sa môžete v niekoľkých luxusných mezonetových apartmánoch. Novozrekonštruovaný hotel Smaragd v centre mesta ponúka okrem vysokého štandardu ubytovania aj wellness a pivné kúpele. Spolu s pivárňou Astória prinášajú komplexný zážitok a služby pre svojich ubytovaných hostí.

História objektu Zuckmann Villy na Winterovej ulici siaha až do 18. storočia. Nesie meno po židovskom obchodníkovi Zuckmannovi, ktorý toto sídlo obýval spolu so svojou rodinou. Po náročnej rekonštrukcii sa v nej dnes nachádza kaviareň, reštaurácia, priestranné terasy a nadštandardné ubytovanie v priestranných apartmánoch. A to všetko v príjemnej a tichej lokalite pešej zóny.

Hotel Smaragd sa taktiež nachádza na Winterovej ulici a je najnovším prírastkom do portfólia rodinnej značky. Predstavuje ďalšiu historickú budovu, ktorej vdýchla jej majiteľka nový život. Vo svojich priestoroch ponúka ubytovanie vysokého štandardu, v apartmánoch aj priestranných izbách s bohatým vybavením. Veľkým plusom sú pivné kúpele a wellnessová zóna so širokým výberom procedúr.

Vila Astória  v sebe spája kvalitnú gastronómiu, históriu a nevšedný zážitok s jedinečným genius loci. Pokiaľ sa vám Vila Astória zapáči, môžete využiť aj možnosť prenajať si priestory na oslavy, konferencie, svadby a iné akcie.

Vila Astória
Vila Astória ponúka aj možnosť prenajať si priestory na oslavy, konferencie, svadby a iné akcie.

Dostupné kapacity prevádzok Vila Astória, Hotel Smaragd a Zuckmann Villa:

  • 6 mezonetových apartmánov/Zuckmann Villa
  • 2 apartmány/hotel Smaragd
  • 6 izieb de Luxe/hotel Smaragd
  • 6 izieb Superior/hotel Smaragd
  • Kongresová miestnosť – max. 60 osôb
  • Salónik – max. 10 osôb
  • Reštaurácia Vila Astória: max. 50 osôb
  • Predná terasa Vila Astória: max. 50 osôb
  • Zadná terasa Vila Astória: max. 30 osôb

[email protected]

www.astoria.beer

Sad A. Kmeťa 1802/24, 921 01 Piešťany

Článok bol vytvorený v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Trnavský kraj.

 

 

 

Vila Astória nájdete aj na Instagrame a Facebooku.

Text a foto: Rudolf Sladkovský

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Rudolf Sladkovský

Po rokoch sledovania portálu Kávičkári.sk sa k nám Rudolf pridal a začal pre nás fotiť. Akčný, s veľkým úsmevom, talentom a nasadením pokrýva Rudi celé Slovensko. Najnovšie sme objavili jeho nadanie pre písanie článkov. Veď posúďte sami!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články