Bistrô u Donatky – splnený palacinkový sen, ktorý zabodoval

 Bistrô u Donatky – splnený palacinkový sen, ktorý zabodoval

Niekedy stačí náhoda či malý impulz a život naberie celkom iný smer. Tak to bolo aj v prípade Veroniky Donáthovej, ktorá po dovolenke v Chorvátsku zabuchla dvere administratívnej práci a vrhla sa do neznámych vôd. V Bernolákove, kúsok od Bratislavy, si otvorila sladké Bistrô u Donatky. Napriek mladému veku, bez predošlých skúseností v gastre, no zato s veľkou dávkou odvahy a odhodlania. A tak vzniklo miesto, kde sa stretávajú pracujúci ľudia túžiaci po rannej káve, mamičky na materskej, študenti či rodiny s deťmi. 

Niektoré veci a miesta si zaslúžia prívlastok srdcovka. A my vám budeme počas roka 2024 vďaka spolupráci s unikátnou oblátkou Mini Mila, ktorá taktiež patrí medzi srdcovky mnohých z nás, takéto miesta predstavovať. Objavte spolu s nami zaujímavé, nevšedné a unikátne gastronomické koncepty po celom Slovensku. Tentoraz vám prinášame príbeh, ktorý dokazuje, že aj mimo mesta, bez skúseností a v mladom veku, sa dá vybudovať úspešná prevádzka.

Bistrô u Donatky-Bernolákovo
Veronika Donáthová sa krátko po dvadsiatke rozhodla pustiť do neznámych a neistých vôd. Splnila si však svoj sen a v rodnej dedine si otvorila Bistrô u Donatky.

Plány s podnikaním mala už po ukončení strednej školy. Túžila po niečom vlastnom. Po niečom, čo by ju napĺňalo. Stále však nenarazila na nič osudové, do čoho by sa vedela vrhnúť plnou parou. Až jej raz, počas dovolenky na ostrove Rab, cinklo do nosa malé okienko s predajom palaciniek a kávy. Po návrate zabalila stabilnú prácu a otvorila si malé bistro. Odvtedy ubehlo 6 rokov, pretieklo mnoho litrov kávy a upieklo sa nespočetne veľa palaciniek. Sladkých, slaných, tradičných i netradičných. 

Bistrô u Donatky-Bernolákovo-palacinkáreň
Slané i sladké palacinky, chrumkavé bagety, šaláty, kaše podľa dennej ponuky, obložené misy, kanapky i chlebíčky. Ponuka je zostavená tak, aby vyhovela požiadavkám miestnych, ktorí sem chodia nielen na raňajky, ale aj na obed či poobedný snack.

Najprv bolo Bistrô u Donatky iba malou drevenou búdkou s okienkom. No pred takmer 2 rokmi sa posunuli „o dom ďalej“, doslova, a Bistrô dostalo nový šat. S novými priestormi prišli aj nové možnosti, rozšírenie ponuky či vytúžená terasa.

Bistrô u Donatky – miesto, kde sa križujú cesty 

Bernolákovo je najväčšou dedinou na Slovensku, no ak ide o kvalitné gastro prevádzky, spočítate ich na prstoch jednej ruky. Bistrô u Donatky je preto príjemným spestrením a svojou ponukou pritiahne všetky vekové kategórie. I keď zima ešte nepovedala svoje posledné slovo, v deň našej návštevy sa vo vzduchu niesla jar. Preto sme sa s kávou v ruke, sladkou palacinkou na tanieri a chrumkavou bagetou v ústach usadili na terase. Užívali sme si prvé, i keď zubaté, slnečné lúče a pozorovali ľudí, ktorí sem prichádzali. Niektorí si sadli k vedľajším stolom, iní si to, po čo prišli, zobrali so sebou a pokračovali v ceste. Strategické miesto pri železničnej stanici predurčilo Bistrô u Donatky na skoré otváracie hodiny. Už o 6:00 spúšťajú kávovar a rozohrievajú platne na palacinky, aby si ľudia čakajúci na vlak či cestujúci do práce mohli vychutnať rannú šálku kávy a dať si rýchle raňajky. 

Bistrô u Donatky-Bernolákovo-bagety
Otvárajú už o šiestej ráno, čo oceňujú predovšetkým ľudia, ktorí sa zastavia pred prácou na rýchle raňajky či kávu, ako aj cestujúci vlakom. Bistrô u Donatky totiž nájdete priamo pri vlakovej stanici.

Park Oddychu INSPIRO - rodinné miesto, ktoré prekvapí

Čítať viac >

Neskôr ranné vtáčatá striedajú mamičky na materskej, starší ľudia, ale aj vychutnávači, ktorí svoj deň začínajú neskôr. Palacinky naslano i nasladko, chrumkavé zapekané bagety, šaláty či denná ponuka kiaš. Obedný čas zase priláka hladné krky, ktoré si prídu po rýchly obed. A poobede? Zastavujú sa tu študenti, ktorí idú zo školy, ale aj rodiny s deťmi. Nedali sa prehliadnuť ani stáli zákazníci, ktorí sem chodia pravidelne. Aj to je čaro menších miest – vzťahy sú tu užšie a priateľskejšie.

Bistrô u Donatky-Bernolákovo-šaláty
Do ponuky zaradili aj šaláty, ktoré si ľudia zvyknú dať v rámci obeda. Pripravia vám ich, samozrejme, aj so sebou. Taktiež si viete objednať chlebíčky, kanapky a obložené misy na akúkoľvek príležitosť.

Sladko, slano, sezónne i lokálne

Okrem pravidelnej ponuky je samozrejmosťou aj sezónna ponuka. Tú Veronika vyberá najmä podľa momentálnej dostupnosti ovocia a iných surovín. Danému obdobiu potom prispôsobuje aj príchute palaciniek. Gaštanové pyré s malinami a horkou čokoládou, hruška s karamelovou čokoládou, mascarpone s malinami, arašidové maslo s javorovým sirupom či sladké spomienky na detstvo v podobe tvarohovej s hrozienkami? Okrem tých sladkých však nájdete v ponuke aj slané, a to od klasických príchutí so syrom, šunkou, až po avokádové či bryndzové s mladou cibuľkou a slaninou.

Bistrô u Donatky-Bernolákovo-palacinky
Okrem stálej ponuky príchutí sa pravidelne strieda aj sezónna ponuka. Tú vyberá majiteľka podľa aktuálnej sezónnej dostupnosti ovocia a iných surovín. V tomto období si môžete vychutnať palacinku s gaštanovým pyré, malinami a horkou čokoládou.

Okrem sezónnosti sa snažia do ponuky zaradiť aj lokálne produkty. Môžete si tak vychutnať napríklad obľúbený nápoj Chai Latte, ktorý pripravujú zo sirupu od slovenských výrobcov Vlčie sirupy. K nemu, ako aj k iným kávovým nápojom, dostanete aj sladkú drobnosť v podobe obľúbených keksíkov Mini Mila, ktoré pozná snáď každý. A prečo sa rozhodli podávať v Bistrô u Donatky ku káve práve Mini Milu? „Predovšetkým kvôli tomu, aby sme oživili servírovanie kávových nápojov, a, samozrejme, preto, že Slováci Milu proste milujú,“ prezrádza nám Veronika Donáthová. Popritom čaruje s cestom a pripravuje voňavé palacinky, ktoré, rovnako ako Mini Milu, zbožňujú všetci, no nie? 🙂 

Palacinkovanie na kolesách

Bistrô u Donatky, to však nie je iba priestor limitovaný štyrmi stenami. S príchodom teplejších dní štartujú svoju pojazdnú prevádzku na štyroch kolesách a vydávajú sa do sveta. Svojimi palacinkami osladzujú rôzne festivaly a podujatia nielen v okolí, ale aj v rôznych kútoch Slovenska.

Bistrô u Donatky-Bernolákovo-palacinky
Sladká bodka v podobe Mini Mily má podľa Veroniky úspech: „Tých, ktorí prídu prvýkrát na kávu, Mini Mila vždy poteší. Pochvaľujú si, že je to výborný nápad a zároveň chutnejšia verzia zvyčajných keksíkov, ktoré sa ku káve dávajú.“

Ponuka Bistrô u Donatky možno nezahŕňa desiatky jedál, ale zodpovedá dopytu a je dostatočná na to, aby si na svoje prišiel každý. Vďaka tomu, že ide o prevádzku s priateľskou, komornejšou atmosférou, je Veronika v kontakte so zákazníkmi a dokáže načúvať ich želaniam, ktoré, ak je to v jej možnostiach, rada zahrnie do ponuky. A tak na želanie zákazníkov do ponuky zaradili ochutené kávové nápoje ako Chai Latte, ale aj cold brew a alternatívne prípravy kávy či možnosť objednať si na oslavu či posedenie chlebíčky, kanapky a obložené misy.

Bistrô u Donatky-Bernolákovo
Počas chladných dní si môžete posedieť aj vovnútri. Priestor je komorný, zariadený jednoducho a funkčne. Ak sem prídete častejšie, určite si všimnete pravidelných „štamgastov“, ktorí majú svoje miesto a prídu nielen na kávu či raňajky, ale aj sa trochu vyrozprávať a socializovať.

A či mala Veronika chuť to niekedy zabaliť a užívať si viac voľného času, ako to zvyknú mladí robiť? „Zatiaľ nie, aj keď práca v tomto sektore vie byť poriadne vyčerpávajúca a náročná. Človek tomu musí obetovať naozaj veľa času. Aj na úkor iných aktivít,“ dodáva s pokorou v hlase. Koniec koncov, splnil sa jej sen a po svojom boku má rodinu, ktorá ju podporuje. 

Bistrô u Donatky-Bernolákovo
Aké plány má majiteľka na najbližšiu dobu? Využiť na 100 % terasu, ktorá na jar a v letných mesiacoch ožíva, a takiež mať dostatočnú inšpiráciu na nové experimenty, čo sa týka kombinácií palaciniek, bagiet či šalátov.

Bistrô u Donatky nájdete aj na Facebooku a Instagrame.

Text a foto: Dominika Noskovičová

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články