SPILKA v Bratislave: To najlepšie z tradičnej kuchyne monarchie a zo Svijan

 SPILKA v Bratislave: To najlepšie z tradičnej kuchyne monarchie a zo Svijan

 

Na Legionárskej v Bratislave stojí bývalý pivovar Stein. Začali ho budovať v roku 1871 a istú dobu bol tretím najväčším pivovarom v Československu. Na Slovensku dokonca číslo jeden. V roku 2007 sa v ňom však pivo prestáva variť, areál začína chátrať, prichádza developer, veľké plány a zmeny. Z pôvodných budov pivovaru Stein ostáva iba kvasiareň, ktorá je pamiatkovo chránená. Po výraznej rekonštrukcii sa do nej pivo na veľkú radosť opäť vracia, tentokrát pivo z Pivovaru Svijany: v októbri roka 2020 tu svoje brány otvára pivárenská reštaurácia SPILKA beer&restaurant. Tankové pivo, krásne priestory, kuchyňa pod vedením Mila Pabiša a vlastná pekáreň. Na akých pilieroch stojí SPILKA?

 

 

spilka-bratislava-slovensko-kavickarisk-kavickari

Korzo

Korzo vám zbúra predsudky o bratislavských reštauráciách

Čítať viac >

 

SPILKU otvorili a na druhý deň zatvorili

 

Koncept SPILKY sa začal rodiť už 4 roky pred jej otvorením, za jej zrodom stoja najmä dvaja muži: Roland Teöke a Jozef Olejár. Ďalším dôležitým hráčom, ktorý však mužom celkom nie je, je Pivovar Svijany. Práve SPILKA, s tankovým Prémiovým ležiakom „450“, ktorý na celom Slovensku nájdete iba tu, sa stáva vlajkovou loďou tohto rodinného českého pivovaru v našich luhoch a hájoch.

 

sedenie-spilka-kavickari-kavickarisk

 

interier-spilka-slovensko-kavickari-kavickarisk-bratislava
Oficiálne otvorili 24 hodín pred októbrovým (2020) lockdownom.

 

SPILKA okrem mohutných originálnych pilierov kvasiarne stojí najmä na skvelom pive, tradičnej kuchyni typickej odvážnymi úpravami s moderným rukopisom, krásnom priestore navrhnutom architektom Iľjom Skočekom ml. a tiež vlastnej pekárni.

 

svieckova-spilka

 

spilka
SPILKA okrem mohutných originálnych pilierov pôvodnej kvasiarne stojí najmä na skvelom pive.

 

Keď sa 4 roky na niečo pripravujete a všetko už smeruje k tomu, že môžete konečne otvoriť, nezastaví vás ani korona. V SPILKE by vedeli o tom rozprávať: oficiálne otvorili 24 hodín pred októbrovým (2020) lockdownom. A tak na druhý deň zatvorili interiér, no aj s počtom zákazníkov nula sa nevzdali a rozhodli sa rozbehnúť rozvoz, vyhrievanú terasu a SPILKA shop vo vnútri prevádzky. To sa im celkom úspešne podarilo. Všetko zlé je ale na niečo dobré, a tak sa tím SPILKY vďaka pandemickým opatreniam mohol sústrediť na vylaďovanie konceptu menu, ktoré má pod taktovkou šéfkuchár Milo Pabiš.

 

spilka
Tankové pivo, krásne priestory a kuchyňa pod vedením Mila Pabiša.

 

sedenie-spilka-kavickari-kavickarisk

 

SPILKA očarí veľkolepými priestormi

Inak, ako veľkolepé, sa priestory pivárskej reštaurácie SPILKA nedajú nazvať. Do interiéru, ktorý sa rozkladá na dvoch podlažiach, a vonkajšej priestrannej záhradky vo vnútrobloku sa zmestí viac ako 500 osôb (380 interiér, viac ako 120 exteriér). Veľkoleposť v tomto podniku však nemusíme a ani by sme nemali merať iba číslami. Otvorený priestor s vysokým stropom a niektorými pôvodnými prvkami – lampy zo Steinu, mohutné stĺpy s pôvodným obkladom či železné dvierka parných kotlov, ktorými sa vykurovali priestory pivovaru, či historický výťah. Všetky sa postarajú o unikátnu atmosféru. Kombinácia historického a moderného tu vďaka precíznej ruke architekta funguje prirodzene a nenútene.

 

priestory
Hoci je SPILKA so svojou kapacitou 380 miest skôr masovou záležitosťou, nemáte pocit, že ste jeden z mnohých.

 

sedenie

 

Majitelia SPILKY plánujú tento veľkorysý priestor využívať tiež na koncerty, a tomu mnohé prispôsobili. O dokonalú akustiku sa okrem stropného obkladu stará napríklad polstrovanie zo spodku stolov. Sústrediť sa chcú najmä na talentované lokálne kapely. Tie bude pre verejnosť objavovať najmä Roland Teöke, ktorý v minulosti prevádzkoval hudobnú Propeller Rock Garden. Vďaka nej vznikol aj hit od O.B.D. – Komáre. Počas letných koncertov totiž na divákov a vystupujúcich útočili hordy tohto hmyzu.

 

majitelia
Za jej zrodom stoja najmä dvaja muži: Roland Teöke a Jozef Olejár.

 

To najlepšie z tradičnej kuchyne starej monarchie, pretkané zaujímavými twistami

Milo Pabiš je executive chef SPILKY, ktorý okrem iného pôsobí na rovnakej pozícii v bratislavskom Korze a skúsenosti zbieral aj v Mexiku. Túto životnú etapu je na jeho rukopise cítiť, v jeho menu ste mohli skúsiť napríklad burrito s parenicou. Hoci sú streetfoodové twisty neoddeliteľnou súčasťou jeho kuchyne aj tu, menu v SPILKE nesie myšlienku: to najlepšie z kuchyne monarchie. Tá však vďaka Milovej odvahe a kreativite dostáva zaujímavé úpravy: pripravujú tu napríklad sviečkovú zahustenú iba rozmixovanou vypečenou zeleninou. Žiadne múčne náhrady, žiadny kopček šľahačky, žiaden citrón.

 

Milo Pabiš
Milo Pabiš je executive chef SPILKY.

 

spilka

 

Potešia sa aj vegetariáni a vegáni – v SPILKE sa im snažia pripraviť všetky pokrmy z menu im vyhovujúcim spôsobom. Špecialitou sú tiež bryndzové halušky s bryndzou z Muránskeho salašu a bravčovými líčkami. Toto všetko je doplnené precízne naservírovanými Svijanmi, ktoré vám tu načapujú z exkluzívneho výčapu so špeciálnymi otočnými pípami. Tie majú príznačné meno: volajú sa “Nostalgie”. Veľkým plusom je, že v SPILKE dostanete čerstvý chlieb – dvakrát denne, ráno i večer, ktorý si môžete kúpiť aj domov. Okrem toho sú samozrejmosťou ďalšie pekárenské výrobky, ako aj vlastné brioškové žemle do burgrov. Tie sú špeciálne tým, že krásne držia tvar, nenasajú celú šťavu z mäsa a zostávajú lahodne chrumkavé aj pri poslednom súste šťavnatého burgru.

 

 

halušky

 

chlieb

 

Hoci je SPILKA so svojou kapacitou viac ako 500 miest skôr masovou záležitosťou, nemáte pocit, že ste jeden z mnohých. Máte pocit, že ste vo výnimočný: dostanete výnimočnú starostlivosť, výnimočné jedlo, výnimočné pivo a to všetko vo výnimočnom prostredí. Mnohé podniky sa o to snažia, mnohé to chcú ponúknuť, no ak si chcete byť istý, že výnimočnosť dostanete, SPILKA beer&restaurant na Legionárskej v Bratislave je tá správna adresa.

 

spilka-terasa-slovensko-kavickarisk-kavickari

 

Spilka

 

SPILKU nájdete aj na instagrame.

 

Text: Tomáš Turek

 

Foto:  Ondrej Bobek

 

 

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

2 Comments

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *