Šachy a káva – ideálne spojenie

Šachy a káva – ideálne spojenie

Aj na prvý pohľad nespojiteľné sa zlúčiť dá! Ak je myšlienka, chuť a prostriedky, podarí sa aj nemožné. Svoje o tom vie aj Jaroslav Pčola. V priemyselnej zóne v Humennom sa už niekoľko mesiacov darí jeho šachovej kaviarni s názvom Check Mate, ktorá vás ohúri nielen výbornou kávou a kvalitnými službami, ale aj hravou atmosférou.

 

checkmate humenne

 

 

História Check Mate je pomerne krátka. Kedy sa začala písať a na základe čoho vznikla myšlienka spojiť šachy s prevádzkovaním kaviarne?

 

Pred 4 rokmi som prišiel z Prahy, kde som študoval ekonómiu. Otec už 18 rokov podniká ako stavbár, začal som mu preto po mojom príchode vypomáhať. Venuje sa však aj šachu a ja som v detstve tiež aktívne hrával šach, dokonca som vyhral Majstrovstvá Slovenska. Vtedy som mal iba 10 rokov. K podnikaniu nás teda doviedla záľuba, no aj fakt, že v rámci areálu našej firmy sme mali voľné priestory. Povedali sme si preto, že by bolo celkom fajn mať miesto, kde by sa mohli stretávať nielen šachisti, ale aj ľudia, ktorí si chcú oddýchnuť. Síce sme na okraji mesta, ale máme vlastné priestory, čiže nás odtiaľto nemôže nikto vyšachovať. (smiech)

 

jaroslav pčola

 

Na čo ste najviac dbali pri zakladaní kaviarne? Aké priority ste si dali?

 

Mimoriadne dbáme na kvalitu služieb, chceme poskytovať zákazníkom to najlepšie. Tak ako aj v stavbárskej firme dbáme na každý detail, naším cieľom bolo mať aj kaviareň na vyššej úrovni. V našich priestoroch organizujeme aj šachové turnaje pre 50 až 80 ľudí, trénujeme 25 detí, dokonca sme sa dostali do šachovej extraligy, čo sa stalo asi prvýkrát v histórii Humenného vôbec. Naši zákazníci však nie sú iba milovníkmi šachu, aj keď atmosféra tejto hry dýcha takmer z každého kúta. Na steny sme umiestnili polepy s podobizňami svetových majstrov v šachu, za barom sa nachádza súčasný majster sveta z Nórska Magnus Carlsen. Na základe toho sme sa rozhodli umiestniť do kaviarne okolo 40 spoločenských hier vrátane šachov, ktoré si môžu zákazníci za symbolický poplatok zapožičať a pri pití kávičky zahrať.

 

jaroslav pčola humenné

 

 

Aká bola vaša filozofia pri zostavovaní ponuky pre zákazníkov? Čo výnimočné u vás nájdu napríklad čo sa nápojového či jedálneho lístka týka?

 

V prvom rade sme chceli nefajčiarsku prevádzku, rovnako sme vedeli, že chceme mať dobrú kávu, limonády, drinky, vitamínové šťavy, smoothies atď. Postupne sa však ukazuje dopyt po ďalších veciach, a v týchto chceme zákazníkom vyhovieť. Čoskoro by sme chceli otvoriť aj kuchyňu, kde by sme robili malé pochutiny a cukrárske výrobky. Ľudia obľubujú domáce produkty, a na tom chceme stavať.

 

 

Káva je veľmi dôležitou zložkou ponuky kaviarní. Na akú ste stavili vy?

 

Veľmi som chcel dodávateľa kávy, ktorý by nás dokázal aj zaučiť a ukázať nám, ako ju čo najlepšie pripraviť. Ďalšou podmienkou bolo, že som nechcel štandardné značky, ale niekoho výnimočného. Po niekoľkých stretnutiach s dodávateľmi a baristami sme sa rozhodli jednoznačne pre Bazzaru. Neľutujeme, jej kvality zákazníci veľmi chvália.

 

kava checkmate

 

Prezraďte, akí sú Humenčania kávičkari?

 

Myslím, že si radi vychutnávajú kávu a vedia, čo je to dobrá káva. Poznajú, že neexistuje picollo, ale espresso. Zákazníci, ktorí k nám zavítajú, prichádzajú prioritne kvôli kvalitným službám, a samozrejme aj výbornej káve. Dôležitá je atmosféra, obsluha, hudba, jednoducho mix všetkého, čo majú radi. Snažíme sa o originalitu, jedinečnosť, čo ľudia oceňujú, pretože odchádzajú spokojní.

 

Vy sám obľubujete kávu? Akou nepohrdnete?

 

Do chvíle, kým sme mali kaviareň, som pil kávu skutočne iba výnimočné. Skôr som obľuboval čaje. Mal som pocit, že keď si dám kávu, nie som čulejší, skôr naopak. Doteraz pijem veľa čierneho čaju. Ako sme však začali prevádzkovať kaviareň, pil som až 5 káv denne. Teraz som to ustálil na 1-2 espressá. Doprajem si ich s mliekom.

 

jaroslav pčola majiteľ checkmate

 

Budovali ste meno kaviarne aj prostredníctvom reklamy alebo ste dali inak vedieť Humenčanom, čo všetko v Check Mate nájdu?

 

Začali sme kampaňou na sociálnej sieti, prišlo sa pozrieť veľa známych, partnerov a ďalší si uplatnili napríklad aj zľavové poukážky. Sme radi, že tí, čo sa prišli k nám pozrieť, sa odvtedy pravidelne vracajú. Zakladáme si na jedinečnosti služieb a originalite. V Humennom veľa podobných prevádzok nie je, preto chceme byť jednotkou a myslím, že už ňou aj sme…

 

Autor: Alica K.

FOTO: Ondrej Bobek pre Kávičkári.sk

 

 

 

Facebook Comments

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články