S dušou umelca

S dušou umelca

 

Sú ľudia významní, známi a takí, ktorých duša tu s nami zostane večne. Ich slová sú prepísané na papier, ich myšlienky pretavené do príbehov a ich fotografie tvoria spomienky na okamihy a udalosti, ktoré by mali byť večné a odovzdané ďalším generáciám. Vitajte v podnikoch, ktoré ukrývajú duše umelcov a pripomínajú nám ich prítomnosť aj dnes.

Rannô Ptáča Štúr, Bratislava

štúr rannô ptáča

rannô ptáča

Rannô Ptáča z dielne obľúbeného konceptu Štúr víta hostí už nejaký ten piatok. Kto miluje raňajky, môže si zatlieskať. Otvára sa už o siedmej, teda kávička a nejaká ta omeletka pred prácou je realitou. Do kaviarne sa vstupuje priamo z rohu ulice vďaka čomu poskytuje výhľad na dve strany. Historická zelená budova patrí k tým krásnejším v okolí a nebojí sa poskytnúť útočisko smädným či hladným. Vo vnútri už vtáča otvorilo svoje krídla. Priamo nad barom, aby ochránilo poklady tohto miesta. Interiér je príjemne svieži, neukolísa vás k spánku, ale nabudí do práce a rozhovorov. Odkazy na Štúra sú jasne hmatateľné, pozdraví vás z Menu, zo stien i na dverách toaliet. Pokiaľ ste vtáčatko ešte nenavštívili, urobte tak. Či len na rýchlu kávu a koláč po ceste, alebo pred prácou. A nemusíte nikomu hovoriť, že ste vstali až poobede. Bude to vaše Rannô Ptáča tajomstvo.

štúr rannô ptáča toalety

Viac info na: Rannô Ptáča

 

Café Sládkovič, Trenčín

kaviaren

Marína kaviareň

Už pri prvom pohľade na štýlovú kaviarničku, ktorú zútulňujú úryvky z diel Andreja Sládkoviča, historické fotografie približujúce slovenské kultúrne dedičstvo i originálne vychytávky od mladých dizajnérov, je celkom jasné, že toto miesto budú milovať všetci „hipsteri“ a fanúšikovia dobrého vkusu. Pri druhom pohľade zistíme, že si tu svoje miesto našli i usmievavé študentky z neďalekého gymnázia. Pri tom treťom nám však dôjde, že sa tu páči vlastne asi úplne každému – pri jednom stole spokojne debatujú kolegovia v oblekoch, pri inom si babka s vnučkou vychutnávajú zdravé raw koláče a domáce limonády, v zadnej miestnosti sa zas pred zrakom sveta „ukrýva“ zamilovaný pár. Jednotlivé miestnosti Sládkoviča akosi podnecujú návštevníka k tvorivosti a vášnivej debate. Na každom kroku totiž nájdete referencie na literatúru, históriu, hudbu či umenie, pri ktorých sa aj moderná kaviareň mení na miesto, ktoré inšpiruje k nekonečným debatám a nečakaným myšlienkam. V unikátnych priestoroch, na ktorých majú najväčšiu zásluhu mladí architekti Marek Pavlech a Michal Paulišin, si môžete vychutnať klasické espresso z kávy praženej v Šahách Coffeein alebo sladkú špecialitu kaviarne s názvom Marína. Sládkovičovej láske je venovaná i samostatná miestnosť, ktorá vzdáva hold Maríne i všetkým ženám.

kaviareň

Viac info na: Café Sládkovič

 

Shakespeare, Žiar nad Hronom

kaviareň shakespeare žiar nad hronom

knihy shakespeare žiar nad hronom

Umelec, ktorý sa preslávil po celom svete a jeho tvorba dodnes vyvoláva zimomriavky. Jeho meno sa spája s krásou, napätím i nadčasovým glamourom. Predstavy o osobnosti tohto autora sa preklenuli do reálnej skutočnosti v podobe romantickej kaviarni v Žiari nad Hronom. Vitajte u Shakespearea. Aká by to bola kaviareň, ak by tam nebola káva? To je otázka! Shakespeare vám ponúkne na výber- Bristot, alebo Greenplantation. Potešia dva mlynčeky i čarovné servírovanie v porceláne po babičke. V šáločke nás príjemne prekvapí i cappuccino v podaní techniky latte art. Kto má chuť, môže si vychutnať i “špeciálne” kávy s tematickými názvami – Julia, Martinique, Romeoči samotný Shakespeare. Ku káve sa hodí dobrý koláčik. Na výber je ich tu požehnane, tak pár zdegustujeme. Vyhral však malinový, ten bol nezabudnuteľný. Na všetko a všetkých dozerá Shakespeare zo steny. V jeho “obyvačke” horí ohník pokojne a rovnaké sú i rozhovory hostí. Priestor si priam žiada oddychovať a pohodlné kreslá lákajú k relaxu pri knižke. Tých je tu totiž neúrekom a ukrývajú sa všade – na zemi, pri okne, ale aj v tajomných truhliciach, ktoré slúžia ako sedačky.

shakespeare žiar nad hronom

Viac info na: Shakespeare

 

Café Štefánik, Ivanka pri Dunaji

kaviareň štefánik ivanka pri dunaji

kaviareň štefánik ivanka pri dunaji

Kaviareň na dedine je na Slovensku príjemnou výnimkou. Navyše pokiaľ dosahuje takú kvalitu a služby aké môžete nájsť v Štefánikovi. Kvalitné espresso značky Carrarro, chutné a krásne zákusky z neďalekého Malinova, či milý personál, od ktorého by sa mohli učiť väčšie a paradoxne úspešnejšie kaviarne v hlavnom meste. Milota je na dennom poriadku, personál ochotne poradí pri výbere a dokonale pozná svoj sortiment. K espressu automaticky dostanete grátis štedrý pohár vody. V ponuke sú nielen zákusky, ale aj sendviče. Skrátka, príjemný podnik vhodný na milé stretnutia pre všetkých (nielen obyvateľov dediny). V kaviarni nájdete nespočetné odkazy na Štefánika, ktoré dokopy vytvárajú príjemné memento. Už pri vchode vás poteší kópia Velocipédu – práve na ňom Štefánik jazdil ako mladík. Kufre na zemi i zaujímavo vsunuté do steny odkazujú na jeho cestovateľskú vášeň. Písacie stroje poukazujú na kariéru diplomata a slnečné hodiny zas na spojitosť s astronómiou. Nad priestorom kaviarne sa vznáša replika Caproni CA-33, lietadla, s ktorým Štefánik zahynul. Rovnaký, len väčší model doplnený o motor, sa nachádza aj na neďalekom letisku. Na stenách si zákazníci môžu pozrieť Štefánikovú fotokópiu pasu, vysvedčenie, či fotografie. Na interiéri sa rok pracovalo, aby každý jeden kút napovedal o osobe tohto významného človeka.

kaviareň štefánik ivanka pri dunaji

Viac info na: Café Štefánik

 

 

 

Text: Redakcia Kávičkári.sk

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Guťka Markocsyová

Guťka Markocsyová

Pôžitkárka, instaguru a organizačný mozog celého portálu. Naša Guťka plánuje všetky cesty, fotenia i články. A vďaka jej citlivému oku je výsledná podoba článkov taká, aká je. I sociálne siete také, aké sú.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

0
Budeme radi za vaše názory, prosím zanechajte nám komentár.x
()
x