Hoteliér s dušou ekonóma

 Hoteliér s dušou ekonóma

 

Napriek tomu, že väčšinu svojho pracovného života strávil v hotelierstve, stále o sebe tvrdí, že je v prvom rade manažér i ekonóm, a až potom hoteliér. Veď tak, ako za strom hovoria jeho plody, tak  za správneho ekonóma vravia čísla. Igor Gondár, riaditeľ nového Hotela Pod Lipou**** v Modre- Harmónii.

Amerika mu zmenila pohľad na svet

Byť hotelierom nepatrilo nikdy medzi jeho ambície. Študoval strednú i vysokú školu so zameraním na ekonómiu a až v druhej polovici štúdia na nitrianskej Fakulte Ekonomiky a Manažmentu sa preklenul na štúdium cestovného ruchu. Po odkrútení civilky sa z byrokratických povinností  vybral rovno do Ameriky – na postgraduálne štúdium. Popritom samozrejme i pracoval. Nie však v hoteli, ale s okrasnými záhradami. „Amerika výrazne ovplyvnila moje myslenie v duchu Kennedyovského výroku: „Nepýtaj sa, čo môže tvoja krajina urobiť pre teba. Pýtaj sa, čo môžeš ty spraviť pre svoju krajinu. Žiaľ, dnes sa stále viac stretávam na pohovoroch s mladými ľuďmi, ktorí sa najprv pýtajú „čo za to dostanem“ a až potom (ak vôbec) „čo pre to treba spraviť“…  Z Ameriky sme si paradoxne vzali tie najhoršie veci ako kolu, fastfoody, konzumný životný štýl a mediálny „brainwashing“… Fungujúce úrady, vymožiteľnosť práva, viacdetné (pracujúce) rodiny či sklon k podnikaniu a prirodzenú túžbu presadiť sa sme tam akosi nechali,“  tvrdí Igor Gondár. Amerika mu dala aj základy zdravého sebavedomia, ktoré sa po návrate na Slovensko ukázali ako veľká výhoda.

igor gondár riaditeľ hotela pod lipou

Deň, kedy sa stal hoteliérom

Len týždeň po návrate, z jeho ročného pobytu v Minneapolise, mu mama ukázala inzerát na marketingového manažéra Hotela Flóra*** v Trenčianskych Tepliciach. Síce si po návrate na Slovensko ešte poriadne nevydýchol, na inzerát predsa zavolal. Na druhej strane linky mu riaditeľ hotela, Miroslav Godál, oznámil, že výberové konanie už prebieha a kandidáti do ďalšieho kola sú už vybraní. Nadobudnutá americká priebojnosť sa ozvala a cez telefón si nakoniec „vydobyl“ pozvanie do druhého kola, kde zabodoval. V hoteli Flóra nakoniec strávil päť krásnych rokov a vďaka riaditeľovi hotela získal najlepšie základy pre prácu v hotelovom biznise. Keď otvorili nové wellness centrum a tržby hotela sa priblížili k tomu, čo ekonómovia nazývajú „vrchol“, pocítil chuť na zmenu. „Bol som v hoteli päť rokov, vyťaženosť lôžok atakovala hranicu 80% a ADR-ka (priemerná cena za izbu, pozn. autora) sa pri našej triede hotela a lokalite nedala viac tlačiť hore. Keď stratíte vnútornú motiváciu, je najvyšší čas odísť. Hotel Flóra bol pre mňa ukážkový príklad, čo dokáže dobre mierená investícia v symbióze s marketingom. Tento výsledok si cením o to viac, že hotel nikto nedotoval, nezískal peniaze zo žiadnych podporných fondov a všetko čo sa investovalo, sa muselo zarobiť,“ dodáva. Práve na základe výsledkov prišla nová ponuka, tentokrát už do „riaditeľského kresla“ v Hoteli Park*** v Piešťanoch. Mladého riaditeľa pred tridsiatkou, prijali skúsení „kúpeľníci“ rozpačito, čoskoro však ukázal svoje kvality. V hoteli strávil úspešné tri roky a vďaka efektívnemu riadeniu mal hotel nárast tržieb cez 130%. Počas prvého roku pôsobenia bol s nárastom 61% vyhodnotený ako „skokan roku“ spomedzi všetkých členských hotelov „Zväzu hotelov a reštaurácií“. S takouto referenciou sa vrátil späť do Trenčianskych Teplíc, k riadeniu Parkhotela na Baračke****. Vďaka skúsenostiam s prácou v kúpeľných hoteloch si spolu s manželkou otvoril paralelne špecializovanú cestovnú agentúru Balnea Travel, ktorá okrem iného viedla štyri roky turistickú informačnú kanceláriu v tomto kúpeľnom meste. Popri riadení hotela sa tak otvorili nové „obzory“ vo vlastnom podnikaní.

igor gondár riaditeľ hotela pod lipou

Sústredený na čísla

Keď v Parkhoteli na Baračke prišlo vďaka novému vedeniu ku gordickému uzlu,  prišla ďalšia ponuka. Referencia o mladom a efektívnom riaditeľovi sa dostala do Šamorína, kde prebiehala výstavba „megalomanského“ projektu Elements Resorts (v súčasnosti X-Bionics Sphere, pozn. autora). Dva roky pracoval ako konzultant pre hotelovú časť s kapacitou cez 1000 lôžok v triede 3 a 5*.

Aj vďaka svojmu vzdelaniu však zostal primárne orientovaný na čísla. „Strom možno poznať po ovocí. Na Slovensku je, žiaľ, stále viac manažérov, ktorí sú viac lojálni ako odborne zdatní,“ tvrdí. Vedenia hotela v rámci veľkolepého projektu sa preto vzdal. Zavážili osobné dôvody a racionálny manažér sa rozhodol srdcom. „Práca v hoteli ma teší  vtedy, keď sa v nej môžem realizovať a dať hotelu určitú víziu. V opačnom prípade príde skôr alebo neskôr sklamanie a odchod. Preto som sa preň rozhodol v predstihu,“ smeje sa. Prišla nová výzva (hoci on sám toto slovo ako „sprofanované“ odmieta). A tá bola na mieste bývalých klimatických kúpeľov starých Bratislavčanov, v Harmónii nad Modrou. Ambiciózny plán na výstavbu nového rezortu s tromi hotelovými budovami s odlišným štandardom ubytovania v nadväznosti na nové športoviská a team-buildingové atrakcie ho oslovil. „Zárukou a istotou pre mňa bola pani Marta Teplá, veľmi skúsená hotelierka, ktorá v súčasnosti vedie Hotel Albrecht**** v Bratislave a na túto pozíciu ma odporučila. Do „rozbehnutého vlaku“ som naskočil v decembri minulého roku a 8. februára sme už otvárali prvú z troch hotelových budov. Pred niekoľkými dňami sme spustili do prevádzky celý areál v rámci rodinného popoludnia „Cirkus leto“. Spolu s investorom a kolegami máme za sebou „divoké“ obdobie, ktoré sa však ani zďaleka nekončí. Na druhej strane, nechýba nám vízia, možnosť dať hotelovému rezortu svoju tvár a preto nás práca napĺňa a teší“.

 hotel pod lipou harmonia

hotel pod lipou harmonia

hotel pod lipou

Má rád mantinely

Práca riaditeľa hotela so sebou prináša rôzne situácie. Jednou z podmienok Igora Gondára, je stanovenie si mantinelov. „Po poučeniach z minulosti sú pre mňa základným predpokladom dlhodobo úspešnej spolupráce medzi majiteľom a riaditeľom hotela. Pokiaľ nie sú formulované jednoznačne na začiatku, alebo sú dokonca porušované „v priebehu hry“, ich dôsledkom je častá fluktuácia slovenských manažérov,“ zamýšľa sa. Riaditeľ hotela je často jediným spojítkom medzi majiteľom, či investormi a ostatnými zamestnancami. Preto musí ovládať aj umenie diplomacie a kompromisov. „Nerobte druhým to, čo nechcete, aby robili vám. Rovnako sa snažím  pristupovať i ja ku svojim kolegom. Základným predpokladom sú jasne formulovane kompetencie v popise pracovnej pozície a hotelové štandardy. V závislosti od ich rozsahu podporujem sebarealizáciu vedúcich pracovníkov a následne vyžadujem ich zodpovednosť. Na konci dňa však zo mňa celkovú zodpovednosť za hotel nikto nevezme, preto musím vždy veľmi veľa komunikovať, vysvetľovať a niekedy aj citlivo „usmerňovať.“ 

 hotel pod lipou harmonia igor gondár

 

Pod Lipou nájdeš tú pravú harmóniu

Nový Hotel Pod Lipou v Harmónii si napriek krátkemu pôsobeniu už získal svojich prvých hostí. Vďaka polohe na úpätí Malých Karpát a širokému záberu team-buildingových a voľnočasových aktivít ho začali vyhľadávať firmy a rodiny s deťmi. Napriek tomu, že interiér a exteriér má už dnes čo ponúknuť, majú s nimi ešte veľa plánov. „Neberieme toto miesto len ako hotel, ale chceme našim hosťom ponúknuť komplexné služby – nielen tie „klasické“ hotelové (ktoré nájdu takmer všade), ale i voľnočasové v rezorte s krásnou prírodnou scenériou na ploche 24 hektárov. Hostia tu môžu nájsť športoviská, vlastnú keramickú dielňu, vonkajšie bazény, lanový park, dizajnové detské ihrisko, jazierko a od budúceho roku i hlavnú atrakciu pre deti – detský vláčik i s koľajnicami. Jožo Ráž spieval pred 35 rokmi: „Chcem s ňou ísť na výlet vláčikom do Modry“, pritom vedel, že do Modry žiaden vlak nechodí. Od budúceho roku bude i tento text  „mediálnou kačicou“(smiech). Tešíme sa tak na nové aktivity i hostí, ktorí začnú písať nový príbeh Hotela Pod Lipou,“ uzatvára Igor Gondár.

 

 

Text: Simona Budinská

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články