Kávičkárifest x Tržnica Nivy prekvapil. Nás všetkých.

 Kávičkárifest x Tržnica Nivy prekvapil. Nás všetkých.

Historicky prvý Kávičkárifest x Tržnica Nivy sa konal v sobotu, 13.5.2023, v Bratislave. Návštevníkom obľúbeného bratislavského centra sme mali možnosť odprezentovať to najlepšie zo sveta nášho gurmánskeho magazínu Kavickari.sk. Záujem o festival príjemne prekvapil. Aj nás, samotných organizátorov.

Ráno s vôňou kávy

Hoci pôvodný variant podujatia rátal s príjemnou atmosférou átria Tržnice Nivy, pre nepriaznivé počasie sme sa rozhodli festival presťahovať do vnútornej časti. To sa koniec koncov ukázalo ako dobré rozhodnutie. Prví návštevníci sa začali zbiehať pred oficiálnym zahájením festivalu. Svet kávy privítal piatich pražiarov, a to Casa del Caffé z Bratislavy, či 9 Grams Coffee zo Žiliny, ktorí zakladali modernú kávovú scénu na Slovensku.

V kávovom mestečku ste okrem nich mohli nájsť aj rodinnú pražiareň Incuple z Kamanovej. Pridala sa aj mimoriadne obľúbená platforma Kávoholik z Bratislavy. A zo srdca Slovenska prišla Mlsnacava z Banskej Bystrice. Práve Šimon Staš z Mlsnacava mal na starosti úvodný workshop, kde návštevníkom ukazoval, ako vytvoriť late art z vegánskeho mlieka. Hostia si mohli prácu s mliekom na profesionálnom kávostroji vyskúšať a workshop sa tešil účasti najmä mladých nadšencov kávy.

Šimon staš mlsnacava
Šimon Staš z Mlsnacava mal workshop ako vytvoriť latte art z vegánskeho mlieka. Okolo seba mal mnoho záujemcov a dokonca aj potenciálnych baristov. 🙂

Od koláčov po matchu

Tomáš Ševčík

Executive chef Tomáš Ševčík: „Láska k jedlu, histórii a ku kvalite ma bude neustále poháňať“

Čítať viac >

Workshopová zóna, ktorá sa nachádzala hneď pri detských dielňach s animátorkou, sa tešila mimoriadnemu záujmu. Po interaktívnom školení latte art so Šimonom Stašom, sa obecenstvo vymenilo a do prvých radov si posadali dámy. Nechýbali však ani zvedavé deti. Na rad totiž prišla Mária Krišová z rodinnej koláčikovej dielne Purista, ktorá zvedavcom ukázala, ako sa robí vegánsky chesecake. A aby bol jej workshop ešte zaujímavejší, pripravila si aj reálnu ochutnávku. O záujemcov veru nebola núdza.

Ako sa robí vegánsky cheesecake v priamom prenose odprezentovala Mária Krišová z rodinnej remeselnej dielne Purista.

Po krátkej prestávke prišla na rad Idka Topinková z bystrickej Barovňa Čarovňa. Obecenstvu predstavila pestrý svet čajov a matche. Jej prezentácia bola natoľko pútavá, že neustále lákala nových a nových ľudí. Tí sa nakoniec postretali aj pred jej stánkom, kde mala frmol nielen ona, ale aj jej traja kolegovia. Záujem návštevníkov  Barovňa Čarovňa však zvládala absolútne bravúrne.

Idka Topinková Barova Čarovňa
Idka Topinková z Barovňa Čarovňa doslova čarovala s čajom a informáciami o ňom.

Diskusie o káve predstavili i kontroverznejšie témy

A aký by to bol Kávičkárifest bez kávových tém? Tým sa na festivale venovalo prevažne  v poobednej časti dňa. Prvú diskusiu moderoval redaktor a náš kolega Rudolf Sladkovský a spoločne s pražiarmi z Casa del Caffé, Kávoholik a Incuple sa venovali rozmanitej téme o tom, čo je vlastne dobrá káva? Vďaka rôznym názorom priamo od pražiarov, z ktorých sa každý káve venuje tak trochu inak, sme mohli prísť na to, aký je svet kávy skutočne iný a rozmanitý.

diskusie Kávičkárifest
Diskusie medzi pražiarmi sa na Kávičkárifest-e tešili veľkému záujmu.

Prvou diskusiou sme zároveň pozreli trošku pod pokrievku výberovej kávy, a tak sme elegantne nadviazali na tému druhej diskusie, ktorú moderoval gastro redaktor Martin Papai. Aké boli a sú kávové vlny? Pražiari z firiem 9 Grams Coffee, Mlsnacava a Kávoholik sa snažili nájsť odpovede na to, ako sa fenomén pitia a prípravy kávy dostal do dnešnej éry nápoja, ktorá spája ľudí naprieč svetom.

Aj sme sa zasmiali a aj niečo nové dozvedeli. Svet kávy je naozaj nesmierne rozmanitý.

Maľovanie kávou na Kávičkárifest

Workshopy boli pre návštevníkov pripravené počas celého dňa. Ale nezabudlo sa ani na tých najmenších. Pripravené bolo maľovanie na tvár, kreslenie s animátorkou, ale do práce si najmenších zavolala aj cukrárka Zuzana Albertini, ktorá je známa pod značkou Pocheraje.

Zuzana Albertini Pocheraje

Spoločne si pripravili sladké muffiny ozdobené snehovou pusinkou.

Pocheraje workshop bol najmä pre deti, no potešili sa mu aj dospelí.

Malých, ale najmä veľkých zlákal podvečerný workshop maľovania kávou od umelkyne Kataríny Kalmanovej. Pod jej skvelým vedením vznikli mnohé zaujímavé kávové akvarely.

Katarína Kalmanová art
Kávové akvarely prilákali mnoho záujemcov. Skvelá Katka Kalmanová sa stihla povenovať každému z nich.

Katarína Kalmanová art

Počas celého dňa prítomných tešili usmievavé hostesky, ktoré ponúkali návštevníkom oblátku Mini Mila. O to, že táto oblátka je skutočne ikonická, sme sa mali možnosť presvedčiť v priamom prenose.

Večer Kávičkárifest-u príjemne ukončil spev Bibi Hall a tanečný workshop od Beijaflor.

bibi hall speváčka

Všetky dobré veci, ktoré sa spájajú s pôžitkami

Medzi vystavovateľmi ste mohli nájsť aj autorskú keramiku od Blanky, či obľúbenú MajolikuR z Pezinka. Pridala sa aj cestovná kancelária ponúkajúca zájazdy na luxusné lode – Poď na loď. Káva na palube? Tak to je zážitok na celý život!

Poď na loď
Síce kávu v stánku nemali, ale dokážu vám ju zabezpečiť priamo na palube lode. Cestovná agentúra „Poď na loď“ medzi vystavovateľov s pôžitkami dokonale zapadla.

Výber koláčikov doplnili obľúbení Aha Cookies. Tieto koláčiky pomaly spoznáva celé Slovensko a veru sú riadna namotávka. Originálne nápoje a najmä úžasné toniky ste si mohli vychutnať od remeselnej firmy On Lemon.

AHA COOKIES

On Lemon
On Lemon ponúka široký sortiment remeselných nápojov. Na festivale si našli mnoho nových fanúšikov.

Pútavý, biely stánok na Kávičkárifest-e prezentoval slovenský gin Toison a ich vlastné drinky. O ich Likérke a samotných ginoch sme už viackrát písali, a sme preto radi, že sa tento unikátny a oceňovaný gin stal súčasťou nášho podujatia.

Toison gin
Chuť na gin? A ešte k tomu aká! Zruční barmani miešali také drinky z ginu Toison, že sa nezastavili až do večera.

A keďže myšlienka zero-waste je pre nás dôležitá, všetci v teame máme svoje vlastné keepcupy. Medzi tie najlepšie patria jednoznačne tie od ekonetka. Výber toho najzaujímavejšieho a najviac pôžitkárskeho z jej sortimentu, ste mohli vidieť aj na našom festivale.

Ekonetka
Ekonetka priniesla produkty pre gurmánov a skutočných pôžitkárov. Poháre z recyklovaných jednorazových pohárov, CIRCULAR & CO. sú nielen eko, pekné, ale skutočne tesnia a viete si v nich odniesť aj kávu na výlet v ruksaku. (overené nami 🙂 )

O rok sa vidíme znovu!

Touto cestou by sme sa veľmi radi poďakovali partnerom, návštevníkom a najmä Tržnici Nivy, že sme mohli spoločne zažiť niečo tak skvelé, ako bol tento náš Kávičkárifest. O rok sa vidíme znovu! A ak ste náš festival nestihli, pozrite si aspoň video z podujatia Kávičkárifest, kde je skvelo vystihnutá jeho celá atmosféra.

Kávičkárifest x Tržnica Nivy!

Kávičkárifest x Tržnica Nivy team
V mene celého organizačného tímu ďakujeme! O rok sa vidíme znovu na ďalšom Kávičkárifest x Tržnica Nivy. 🙂

 

Text: Simona Budinská

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Simona Budinská

Vášnivý gurmán, mama troch detí, dvoch kníh a niekoľkých bedekrov. Náhody sú jej osudom, a tak pred rokmi vznikol projekt Kávičkári.sk. S nadšením sa venuje najmä víziám, kreovaniu na portáli, ale aj new biznis. Srdcovkou je aj vzdelávanie v oblasti gastronómie v rámci projektu Gastrolove a tvorbe osobnostného PR.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články