Slovenský gin TOISON RUBY RED sa pýši prestížnym zlatým ocenením zo svetovej súťaže

 Slovenský gin TOISON RUBY RED sa pýši prestížnym zlatým ocenením zo svetovej súťaže
advertoriál

Prvý slovenský červený gin TOISON RUBY RED bol predstavený len minulý rok (a hneď získal strieborné ocenenie za chuť) a nedávno rozšíril zbierku ocenení o prestížnu svetovú cenu WORLD GIN AWARDS – tentoraz v zlate. Produkty z destilérie Likérka v Trenčianskych Tepliciach získali už niekoľko významných medzinárodných ocenení a sú dôkazom, že aj na Slovensku vieme vyrábať produkty svetovej kvality.

TOISON RUBY RED
Slovenský červený gin TOISON RUBY RED získal prestížne ocenenie World Gin Awards – pre svoju výnimočnú chuť si vyslúžil zlato.

Autentická chuť ginu TOISON RUBY RED korunovaná zlatom

Červený gin TOISON RUBY RED bol predstavený na trhu v lete 2022 a bol prvým farebným ginom, ktorý sa na Slovensku začal vyrábať. Majitelia Likérky v Trenčianskych Tepliciach, Pavol Sirotný a Michal Hajský, majú zo zlatého ocenenia veľkú radosť. Znamená pre nich odmenu a zároveň motiváciu. „Pri výrobe červeného ginu TOISON RUBY RED sme zvolili čisto prírodný postup. V gine macerujeme jahody, maliny a plody čiernej bazy bez pridávania akýchkoľvek umelých farbív a aróm,“ vysvetľuje Pavol, že ovocie má významný vplyv na vôňu a chuť ginu.

TOISON RUBY RED
„V gine macerujeme jahody, maliny a plody čiernej bazy bez pridávania akýchkoľvek umelých farbív a aróm,“ zdôrazňuje Pavol Sirotný výnimočnosť slovenského červeného ginu TOISON RUBY RED.

Výsledný gin TOISON RUBY RED má sýtu rubínovú farbu. Vo vôni dominujú tóny jahôd s jemným bylinným akcentom. Kráľovnou chuti sú maliny s dotykom plodov čiernej bazy, jahôd a samotného ginu.

Ocenenie World Gin Awards hodnotí najlepšie svetové giny

A to v dvoch oblastiach – dizajn a chuť. Hodnotenie chuti prebieha v rôznych chuťových kategóriách, ktoré predstavujú štýl a proces produkcie ginov. Červený gin TOISON RUBY RED uspel práve v kategórii ochutených ginov, z ktorej si odniesol zlaté hodnotenie za chuť. Pavol a Michal vedia, že konkurencia ginov je obrovská a o to viac ich teší, že gin TOISON RUBY RED z malej slovenskej destilérky vyniká medzi ostatnými svetovými výrobcami. „Na svete je množstvo ginov od veľkých hráčov, no práve náš spirit spĺňa kvalitatívne a chuťové profily celosvetového rozmeru, takže sme hrdí,“ hovorí Michal, ktorý vie, že prestížne ocenenie je len začiatok dlhej cesty, ktorá je pred nimi.

Gin TOISON RUBY RED má sýtu rubínovú farbu, vonia po jahodách a bylinkách a v chuti dominujú maliny, jahody a plody čiernej bazy. A, samozrejme, nezaostáva ani chuť samotného ginu.

Úspechy slovenskej destilérky

TOISON RUBY RED sa vyrába v Likérke v Trenčianskych Tepliciach. Červený gin je síce minuloročná novinka, vychádza však z receptúry remeselného dry ginu TOISON. Ten je na trhu od konca roka 2020 a za ten čas sa môže pýšiť hneď niekoľkými svetovými ocenenia za chuť aj dizajn (Pentawards, Red Dot Design Award, IWSC či World Gin Award). „Súťaží je naozaj veľa, konajú sa v každom kúte sveta, ale je len pár takých, ktoré majú skutočne celosvetový rozmer a porota je zostavená z profesionálov z odbornej svetovej gastronómie. Jednou z nich je práve World Gin Awards, do ktorej sa musíte prihlásiť, ak chcete bojovať s tisíckami tých najlepších,“ vysvetľuje Michal výnimočnosť získaného zlata pre červený gin TOISON RUBY RED.

Likérka
Likérka v Trenčianskych Tepliciach disponuje dlhou promenádou blízko parku, takže prostredie je naozaj očarujúce.

Pavol Sirotný & Michal Hajský, z Likérka Trenčianske Teplice. Vďaka skúsenostiam zo zahraničia vytvorili produkty, ktoré vynikajú.

Čítať viac >

Giny však nie sú jedinými produktmi úspešnej slovenskej destilérie. Vyrábajú aj bylinný likér Dr.Kramer, ktorý má na konte tiež niekoľko ocenení. Likérka v Trenčianskych Tepliciach neponúka len destiláty, ale aj dizajnové aperitívy a kávu. Môžete si ich vychutnať na kúpeľnej promenáde, ktorá je vďaka veľkej terase zároveň aj v parku. Kávičku či kokteil z ich vlastného ginu a likéru si môžete vychutnávať s výhľadom priamo do výroby, kde vzniká celá alchýmia. A ak chcete komplexný zážitok, v ponuke majú degustácie s prehliadkou výroby. Likérka sa tiež môže pýšiť prvým miestom v kategórii interiérov HoReCa v rámci súťaže INSAID Awards a nomináciou na architektonické ocenenie CE.ZA.AR.

Za ginom TOISON je niekoľko rokov úsilia

Práca s ginom a cesta za ním nebola jednoduchá, no podľa Pavla Sirotného všetok čas, energia a úsilie stáli za to. „Aj vďaka tomu, že sme produkty vylaďovali niekoľko rokov, sa teraz tešíme z úspechov, ktoré zbierajú. Reakcie slovenských zákazníkov sú výborné. Niekto si ho najradšej vychutnáva vo svojom obľúbenom bare, iný po ňom zase siahne vždy, keď chce pohostiť svoju návštevu niečím výnimočným. Pre niekoho je dokonca zberateľským kúskom, ktorým sa chce pochváliť na svojom barovom stolíku,“ ozrejmuje Pavol.

TOISON RUBY RED
Darčekové balenie miniatúr z destilérky Likérka obsahuje aj ocenený gin TOISON RUBY RED. Môžete ním potešiť niekoho výnimočného 🙂

Ohlasy spája to, že slovenskí zákazníci oceňujú najmä jeho chuť, dizajn, poctivú remeselnú výrobu, pôvod zo Slovenska a v neposlednom rade medzinárodné úspechy, ktoré zbiera. Darčekové balenia ginu sa stali reprezentatívnou pozornosťou pre obchodných partnerov, klientov alebo zamestnancov. Minulý rok k nim dokonca pridali aj kolekciu miniatúr.

Pozitívne reakcie nás napĺňajú radosťou

„S Pavlom sme dlhoroční kamaráti – spojilo nás práve vzájomné nadšenie pre gastro. Podľa nás si ľudia zaslúžia niečo viac. Všetci to máme náročné v práci či domácnosti, a preto by sme si mali užiť každú sekundu voľného času či už pri šálke čerstvej kávy, kvalitnom jedle, alebo poháriku naozaj dobrého spiritu,“ zdôrazňuje Michal, ktorého teší, keď si návštevníci prvýkrát vychutnúvajú TOISON RUBY RED a cítia v ňom naozajstné ovocie a nie umelé prísady, ako to niekedy býva pri iných produktoch. „Vďaka práci s ginom sa môžeme priblížiť bližšie k ľuďom, ktorí si môžu dať niečo svetové, ale podotýkam naturálne a autentické,“ dopĺňa.

Michal Hájsky a Pavol Sirotný, majitelia destilérie Likérka v Trenčianskych Tepliciach, sa tešia z pozitívnych reakcií a z nadšenia v tvárach ľudí, ktorí ochutnajú ich gin TOISON RUBY RED či iné produkty z ich výroby.

S dizajnovým mobilným barom sú aj súčasťou rôznych eventov. Stal sa obľúbeným doplnkom večierkov, firemných podujatí, plesov, večerných konferencií či rôznych ďalších akcií, svadieb a osláv. Každá pozitívna reakcia a nadšenie v tvári ľudí, ktorí gin ochutnajú, majiteľov naozaj bavia. „Keď sme namiešali prvú vzorku ginu TOISON RUBY RED, hneď som sa vybral za poprednými zástupcami gastra, ktorých prácu a dlhoročné skúsenosti si vážim, a budem citovať jedného z nich, ktorý povedal: ,Zober si tú fľašu rýchlo preč, lebo ju celú vypijem.ʻ Vtedy ma naplnila neopísateľná radosť,“ neskrýva radosť Michal Hajský.

Likérka sa rozširuje aj na český trh

V roku 2023 sa majitelia Likérky rozhodli rozšíriť ich pôsobnosť a s produktmi prísť aj na český trh. Spojili sa s českou distribučnou spoločnosťou Premier Wines & Spirits, ktorá je dlhoročným distribútorom alkoholových značiek od svetových aj lokálnych výrobcov. Spoločne predstavia ich produkty českej barovej a gastroscéne.

Majú aj ďalšie ambície? „V prvom rade chceme robiť to, čo nás baví, a našu prácu odovzdávať ďalej. Okrem rozšírenia našej pôsobnosti na nový trh pracujeme aj na ďalších aktivitách. Už teraz máme víziu ďalšieho produktu. Ako každá vízia, aj tá naša potrebuje čas a chceme ju premeniť na produkt, s ktorým budeme 100 % spokojní. Takže aj tu platí: čas a trpezlivosť ruže prináša,“ prezrádza plány na najbližšie mesiace Michal Hajský.

Likérka
Majitelia destilérie všetkých pozývajú do Likérky v Trenčianskych Tepliciach, kde môžete na vlastné oči vidieť celú výrobu a dať si namiešať kokteily presne podľa svojej chuti – napríklad aj z oceneného ginu TOISON RUBY RED.

TOISON RUBY RED

A kde môžu ľudia ochutnať giny TOISON a likér Dr.Kramer? Sú dostupné v kamenných prevádzkach, v špecializovaných predajniach s alkoholom, ale aj na e-shopoch, vo veľkoskladoch či v sieti potravín Yeme. TOISON gin a aj Dr.Kramer sú tiež zalistované v nápojových lístkoch rôznych barov po celom Slovensku. „A, samozrejme, všetkých pozývame do našej Likérky v Trenčianskych Tepliciach. Hostia môžu celú výrobu vidieť na vlastné oči a ochutnať kokteily z našich ginov a likéru,“ tešia sa na budúcich návštevníkov majitelia Likérky v Trenčianskych Tepliciach.

Likérku nájdete aj na Instagrame a Facebooku, rovnako ako gin TOISON RUBY RED a likér Dr.Kramer.

Text: Katarína Kántorová

Fotografie: Ondrej Bobek, archív Likérky

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Katka Kántorová

Zanietená jazyková redaktorka, ktorej hlavnou pracovnou náplňou je mať oči na stopkách, len čo sa na obzore objaví nejaká chybička. Od štúdia na vysokej škole až dodnes prešla rôznymi redakčnými profesiami, no s určitosťou vie, že okrem korigovania sa v živote nezaobíde ani bez písania. A, samozrejme, bez dobrej kávy a milej mačacej spoločníčky Ellie.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články