Kaviareň Ona pečie v Trenčíne: Čarovné miesto plné sladkých i slaných chutí

 Kaviareň Ona pečie v Trenčíne: Čarovné miesto plné sladkých i slaných chutí

Ivana Šinkovičová je žena činu, ktorej osud do cesty privial cukrárske umenie. Stačilo k nemu raz privoňať, aby vedela, že jeho opojnej vône sa už nevzdá. Po absolvovaní cukrárskeho kurzu vzala príležitosť za pačesy a otvorila si výrobničku. To však nebola jej cieľová stanica, iba akási medzizastávka. Jej cieľom, snom a výzvou bola práve vlastná kaviareň s cukrárskou výrobou. A tak sme zavítali do trenčianskeho sveta Ona pečie, ktorý je snom nielen pani Ivany, ale tak trochu aj našim. Veď uznajte sami.

Ona pečie
Pri výrobe koláčov myslia na všetkých, a tak je tu zastúpená nielen klasika, ale aj svetové trendy či koláče vhodné pre ľudí s intoleranciami.

Privíta nás elegantná dáma v žiarivých šatách, s iskrou v očiach a s úsmevom na perách. Ivana Šinkovičová si svoj sen budovala celkom od základov a bez akýchkoľvek skúseností vo fachu. Začínala malou výrobničkou a koláče dodávala do kaviarní. Dnes má vlastnú cukráreň a z výrobne Madame Patisserie, o ktorej sme pred nejakým časom písali, sa stala Ona pečie.

Ona pečie
„Keď robíte pre seba, môžete sa viac vyhrať a vymysylieť si niečo iné. Otvoria sa vám dvere kreativity.“

Keď sú náhodné začiatky osudové

Pani Ivanka pričuchla k cukrárskemu umeniu celkom náhodou. Vlastne k nemu prišla ako slepé kura k zrnu. Aj napriek úspešnému zamestnaniu ako obchodná zástupkyňa sa pred rokmi nechala kamarátkou nahovoriť na cukrársky kurz. Nemala povinnosti a deti boli už veľké, tak sa tejto príležitosti chopila. A urobila dobre. Kurz ukončila s certifikátom a možnosťou založenia živnosti. Tak si povedala, že keď už tomuto sladkému remeslu venovala toľko času, nemá čo stratiť. S jasným cieľom a vidinou vlastných koláčikov dodávaných do kaviarní sa vrhla do neznámych vôd gastronómie, v ktorých sa však naučila plávať veľmi rýchlo.

Ona pečie
Za návrhom cukrárne nestojí nik iný ako samotná majiteľka. Ženský cit a zmysel pre detail cítiť z každého miesta.

Z Madame Patisserie sa stala Ona pečie

O vlastnej cukrárni snívala už dlho. Nebolo však vôbec ľahké nájsť v Trenčíne priestor, ktorý by spĺňal všetko, čo vyžadovala. Ivana nebola ochotná upustiť od svojich požiadaviek, preto si na svoju vlastnú prevádzku musela počkať. Čakanie však ruže prináša a ideálny priestor sa napokon predsa len objavil. Z malej výrobničky Madame Patisserie sa tak stala cukráreň s kapacitou 70 ľudí, sladkou výrobňou a oddelenou slanou kuchyňou. Môžete si tu tak nielen posedieť pri kvalitnej kávičke či poctivom koláčiku, ale dať si aj výdatne raňajky od výmyslu sveta.

Ona pečie
Nápojová ponuka rozhodne nezaostáva. Okrem kvalitnej kávy sú na výber aj rôzne domáce limonády, kokteily či iné alko a nealko nápoje.

Dôležitou súčasťou a dušou kaviarne je nielen samotná Ivana, ale aj personál. Ten si vyberala s dôrazom na svoje vysoké nároky, ktorými sa netají. Keďže svojim zamestnancom vkladá do rúk všetko, čo sa jej podarilo vybudovať – svoje know-how, svoje tajné prísady a svoje meno, nemožno sa jej čudovať. Musí im stopercentne dôverovať. A to nielen po profesionálnej stránke, ale aj po tej ľudskej. A tu, na tomto čarovnom mieste, to skutočne všetkým ladí v oboch smeroch.

Ona pečie
Poctivé suroviny, rozmanitá ponuka a krásne zdobenie – kombinácia, ktorá poteší všetky zmysly.

Poctivé suroviny nikdy nevyjdú z módy

Z vitrín na nás žmurká také množstvo koláčov, že si len ťažko vyberáme. Legendárne veterníky z odpaľovaného cesta rôznych príchutí, rezy, torty, klasické i moderné koláče. Aj klasický zákusok, 30 rokov starý, sa dá spraviť tak, aby bol zaujímavý nielen chuťovo, ale aj na oko,“ vysvetľuje Ivanka, keď vidí, ako môj pohľad zastal na punčových rezoch či krémešoch, ktoré dostali nový šat a oku lahodiacu podobu. Nedá mi nespomenúť široký výber koláčov pre ľudí s intoleranciami, ktorý ocenia všetci bezlepkáči“. Musím prezradiť, že o bezlepkových punčákoch sa hovorí nielen v okolí, ale aj v inom kraji!

Klasické koláče z poctivých surovín v novom šate. Aj taká je ponuka v Ona pečie.

V trenčianskej cukrárni Ona pečie však definitívne neplatí, že kvantita ide na úkor kvality. Poctivé suroviny ako krémové mascarpone, nadýchaná šľahačka, kvalitná čokoláda a bohaté množstvo ovocia – kvalitu a čerstvosť cítiť v každom jednom súste. Aj napriek náročnosti či investíciám sú kvalita a poctivé suroviny práve tou cestou, ktorou sa Ivana a jej kaviareň Ona pečie budú uberať. Aj preto sa rady verných zákazníkov neustále rozširujú. Rozhliadnem sa okolo seba a vidím všetky generácie. Od dôchodkýň, ktoré klebetia, elegantného pána s otvoreným notebookom, mamičky s ratolesťami až po študentov s pohodeným batohom pri nohách. Popíjajú kávu, pochutnávajú si na sladkých koláčoch alebo si užívajú chlebíčky, toasty a iné raňajkové dobroty. Pretože okrem koláčov si môžete v Ona pečie vychutnať aj raňajkové menu – sladké aj slané.

Ona pečie
Jedlá a koláče sú lákavé nielen chuťovo, ale aj vizuálne. Ak teda radi jete aj očami, tu si prídete na svoje.

Exkluzívne raňajkové menu

Vidina vlastného priestoru išla ruka v ruke s vidinou ponuky slaných jedál. Nie každý má rád sladké, preto chcela pani Ivana svojim zákazníkom ponúknuť chlebíčky či iné slané dobroty. Keďže platí, že všetko, čoho sa chytí, má úspech, nie je prekvapením, že dnes ponúka okrem chlebíčkov aj bohaté raňajkové menu, na ktoré chodia ľudia z celého Trenčína. O slanú kuchyňu sa starajú šikovné ženy, ktoré pod taktovkou Ivany spájajú remeslo klasickej školy s modernou kuchyňou. Menu, ktoré sa každý týždeň mení, si majiteľka zostavuje sama. Nielen chlebíčky, ale aj ciabatta s tuniakom či lievance s ovocím a tvarohom, ktoré sme mali možnosť ochutnať, boli lahodným chuťovým mixom.

Ona pečie
Menu a kombinácie chutí si majiteľka zostavuje a vymýšľa sama. Inšpiráciu hľadá všade okolo seba.

Splnený sen nie je dôvodom prestať sa posúvať vpred

Aj keď by sa zdalo, že Ivana už doplávala do svojho cieľa, nie je to celkom tak. Určite nechce zaspať na vavrínoch, preto sa snaží naďalej posúvať vpred. A či sa to ešte dá? Určite áno. Vždy je tu priestor na zdokonaľovanie,“ odpovie bez premýšľania. Neustále sa vzdeláva a sleduje trendy, ktoré sa snaží aplikovať aj v praxi. Taktiež má otvorené oči a sleduje konkurenciu, ktorú treba vnímať ako hnací motor, ktorý nás vie posunúť vpred. O konkurencii zmýšľa Ivana veľmi triezvo: Nie je to bitka, kto má viac či lepšie. Vždy sa dá nájsť cesta, ako byť iný a odlíšiť sa. Robiť to, čo chcete, a stále sa posúvať vpred.“ Z každého jej slova a gesta ide pokora pretkaná radosťou. I keď jej práca nie je iba prechádzka ružovou záhradou. Už v prvý deň otvorenia sa vracala domov unavená, no príjemne prekvapená z toho, že jej sen sa stáva skutočnosťou. A odvtedy chodí domov každý deň vyšťavená. Unavená, šťastná a zároveň spokojná.

„Pre mňa je veľkým zadosťučinením vidieť, že zákazníkom chutí. Spätné reakcie sú to, čo vám dáva silu ísť ďalej.“

Čarovné miesto plné sladkých i slaných chutí

Napriek množstvu práce a dlhým, nekonečným dňom plným driny a zodpovednosti, sa v očiach pani Ivanky odráža iskrička vďačnosti. Jej sen o cukrárni s obrovskými vitrínami koláčov, skvelými raňajkami, milou obsluhou a nadšenými zákazníkmi, sa už splnil. Tomuto snu postupne postavila pevné základy, naniesla dokonalú fasádu a zastrešila ich bezpečnou strechou. To však neznamená, že ho nemôže naďalej zdokonaľovať. Ďalším plánom, ako prevádzku dotiahnuť do dokonalosti, je letná terasa.

Ona pečie
Najobľúbenejšie koláče zákazníkov Ona pečie? Veterníky. Dá sa s nimi vyhrať a pripraviť ich v rôznych variantoch. Navyše sú vizuálne lákavé.

Ľudskosť je cítiť všade naokolo. Ide nielen z pani Ivany, ale aj z celého priestoru, personálu a vzájomného vzťahu medzi majiteľkou a jej usmievavými čašníčkami, ktoré príjemne dopĺňajú celkový dojem.

Prijmite pozvanie na vychýrené veterníky z odpaľovaného cesta, bezlepkové punčáky, Opitého Izidora či palacinkovú tortu. Či už preferujete moderné koláče a nové chute, alebo radšej siahnete po klasike a overených zákuskoch, v Ona pečie si iste prídete na svoje.

Ona pečie

Adresa: Jozefa Braneckého 163/3, 911 01 Trenčín

Ona pečie nájdete na Facebooku aj Instagrame.

 

Text a foto: Dominika Noskovičová

Katarína Vengová z Vinárstva Pavelka: Na skutočný biznis nestačia lodičky a sukňa. Je to tvrdý svet, kde ide o peniaze.

Čítať viac >

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Dominika Noskovičová

http://www.kavickari.sk

Tvor tvorivý s vášňou k písaniu, foteniu a iným kreatívnym aktivitám. Svoje študijné kroky smerovala k štúdiu divadelných, filmových a mediálnych vied na Viedenskej univerzite. A vďaka Kávičkárom mohla tieto svoje vášne spojiť s ďalším pôžitkom, akým je kvalitná káva. Inšpiráciu a múzu hľadá vo všedných veciach. Svet rada objavuje cez hľadáčik fotoaparátu, zaznamenáva s perom v ruke a vychutnáva s kvalitnou kávou v ruke. Ako každá žena a mama sa točí v nekonečnom kolotoči. Preto vyhľadáva činnosti, ktoré ju bavia a napĺňajú. Na Kávičkári.sk má Dominika na starosti najmä sekciu "Pražiarne", ktorej dodáva jej osobitý ráz a vzhľad. Ako autorka románu však svoju kreatívnu dušu potešuje aj tvorbou rozhovorov, či iných článkov na našom portáli.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *