Kaštieľ Pálffy vo Svätom Jure – návrat do čias Rakúsko-Uhorska v modernom štýle

 Kaštieľ Pálffy vo Svätom Jure – návrat do čias Rakúsko-Uhorska v modernom štýle

Zrekonštruovaný Kaštieľ Pálffy vo Svätom Jure, je jedinečným zjavom na našej HoReCa scéne. Ukrýva v sebe reštauráciu s rakúsko-uhorskými špecialitami Hostinec Palatín, exkluzívne historické apartmány, vinárstvo ViaJur, pivovar Pálffy Brauerei, ale i originálny fine dining koncept v Salóniku Habsburgovcov. Je miestom pre všetkých milovníkov histórie, tradícii, ale najmä gurmánov.

Kaštieľ Pálffy otvára svoje brány aj pre individuálnych hostí. Verejnosť najbližšie privíta na veľkom podujatí, Cesta Jurom do ViaJur, 29. 4. 2023.

Novinkou v Kaštieli Pálffy je to, že otvára svoje ubytovacie kapacity aj pre širšiu verejnosť. Doteraz boli exkluzívne apartmány, nesúce mená uhorských šľachticov, k dispozícii len v rámci eventov konajúcich sa v kaštieli. Upravené boli aj otváracie hodiny charizmatického Hostinca Palatín, originálnej á la carte reštaurácie kaštieľa.

Pálffy Kaštieľ Svätý Jur
Apartmány kaštieľa nesú názvy mien uhorských šľachticov, ktorí pôsobili vo Svätom Jure.

S odkazom na históriu

Koncept, aký by ste v hlavnom meste márne hľadali, našiel svoje miesto v starobylom mestečku blízko Bratislavy, vo Svätom Jure. A hoci by sa neznalému návštevníkovi obce mohlo zdať, že sa nachádza v dedinke povýšenej na mesto, nie je to tak. Prvá písomná zmienka pochádza už z roku 1209, kedy kráľ Ondrej II. povýšil Svätý Jur z osady na trhové mesto. Ale späť ku kaštieľu. Ten históriou dýcha. Odkazuje najmä na šľachtický rod Pálffyovcov a kráľovský rod Habsburgovcov, ktoré do osudov našej krajiny významne zasiahli.

Pálffy Kaštieľ Svätý Jur
Na rekonštrukciu Kaštieľa Pálffy obyvatelia Svätého Jura čakali roky. Dnes majú k dispozícii skvosť svetového formátu, ktorý v sebe ukrýva viac konceptov – pivovar, vinárstvo, fine dining reštauráciu, á la carte reštauráciu, eventové priestory, či exkluzívne apartmány.

Kaštieľ Pálffy a jeho apartmány

Hoci kaštieľ nie je klasickým hotelom, poskytuje aj ubytovanie. A to formou exkluzívnych apartmánov. Ako sme si už u značiek rodiny ZAR (pod ktoré patrí aj špičkový Hotel Lomnica ) zvykli, kvalita a prevedenie sa nedá odoprieť. Apartmány sú krásne nielen kvôli precíznej rekonštrukcii.

Kaštieľ Pálffy ubytovanie
Skutočne rozľahlé apartmány Kaštieľa Pálffy sú od marca 2023 k dispozícii aj individuálnym hosťom.

Je to aj detailami, ako sú názvy apartmánov. Tie sú po novom k dispozícii aj na rezerváciu pre bežných hostí počas celého týždňa. Ubytovanie v historických apartmánoch bolo totiž doteraz možné len pre individuálnych hostí, ktorí prichádzali v  súvislosti s eventami, či svadbami.

Kaštieľ Pálffy apartmány
Kaštieľ Pálffy ponúka hosťom v apartmánoch 5* servis, aký je aj v sesterskom Hoteli Lomnica. K dispozícii je aj guest relation managerka, ktorá je pripravená spĺňať očakávania aj najnáročnejších hostí.

Miroslav Telehanič a Juraj Kovaľ z VLČIE sirupy: Našli dieru na slovenskom trhu, prerazili aj vo svete

Čítať viac >

Dnes si môžete vybrať, kde strávite svoje voľné chvíle. V špičkovo vybavených apartmánoch, ktoré nesú názvy šľachticov významného uhorského rodu Pálffy. Nás zaujal apartmán Kataríny Pálffy, ktorý je sklom prepojený s kúpeľňou, ale jednoduchým klikom sa dokáže sklo zmatniť a stáva sa nepriehľadným. Súkromie v kúpeľni je teda na požiadanie.

Kaštieľ Pálffy apartmán
Kúpeľňa v apartmáne Kataríny Pálffy poskytuje prepojenie lôžkovej časti s kúpeľňou. Jednoduchým klikom však sklo získa mliečnu farbu a stáva sa nepriehľadným.

Odkaz na Katarínu Pálffy je takmer všade. Táto silná žena, ktorá so svojim manželom Štefanom Ilešházi (Illésházy), stála za najväčším rozmachom kaštieľa, prerobila zemepánsku kúriu na skutočné renesančné sídlo. A hoci doba bojovala proti nej, spomienku na jej odvahu a tvrdú prácu nájdete dnes práve vo Svätom Jure.

S dôrazom na históriu, avšak s vkusom.
Na detaily sa dbalo takmer všade – na zemi, tapetách, ale aj pri vzduchotechnike.

Hostinec Palatín kde sa najete v štýle Rakúsko – Uhorska

Ak ste gurmán, ktorý by rád sebe, či svojim hosťom doprial jedlo s nádychom našej histórie, skúste Hostinec Palatín. A hoci som to už spomínala, miesto, aké je toto, by si zaslúžilo aj naše hlavné mesto. Svätý Jur však nie je od Bratislavy ďaleko a viete seba, či hostí vziať na menší výlet pod Malými Karpatmi. Hostinec Palatín má navyše aj upravené otváracie hodiny a viete sa v ňom najesť od štvrtka do nedele. Odporúčame však rezerváciu.

Hostinec Palatín Kaštieľ Pálffy
Hostinec Palatín sa nachádza pod najstaršími klenbami Kaštieľa Pálffy. To dodáva chvíľam strávených v ňom priam hmatateľné prepojenie s históriou jednej z najstarších historických pamiatok Svätého Jura. Zo stien sa na vás pozerá pluk baróna Štefana Ilešháziho.

Hostiť vás bude uhorský palatín, barón Štefan Ilešházi spolu s habsburským plukom. Naozaj. Budú sa totiž na vás dívať zo stien, kým vy budete, tak ako voľakedy, hodovať. Len v modernom šate a prispôsobené sezóne. V týchto dňoch si viete vychutnať predjedlo z kapra, skvelú hríbovú polievku, či hovädziu kvetovú špičku.

jedlo Hostinec Palatín Kaštieľ Pálffy
Kaštieľ Pálffy ponúka tradičné chute v podaní vysokej kvality. Hostinec Palatín je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí chcú svojim hosťom dopriať kvalitu a lokálne špeciality.

Páči sa mi, že sa pozerajú na tradíciu miesta. Hríbov sú plné Jurské lesy, chodievame tam na ne od môjho detstva. Kapor, síce nemá až takú dlhú tradíciu v našich dejinách, ale predsa k nám patrí a dá sa nazvať tradičnou rybou. V kuchyni preferujú aj princíp zero waste – čo sa dá, zakonzervujú, premenia na prach, fermentujú. To nie je len moderný výmysel, ale vracajú sa k tradíciám. K jedlu sa pristupuje s úctou, rovnako ako aj  výnimočným surovinám z ich vlastnej farmy vo Farnej.

Hostinec Palatín Kaštieľ Pálffy
V kuchyniach Kaštieľa Pálffy sa dbá aj na koncept zero-waste. To, čo sa môže sa zužitkuje a premení na prach, olej, či fermentovanú potravinu. Kvalitné potraviny z ich vlastnej farmy vo Farnej si tak hostia vychutnajú i mimo sezóny.

Niektoré jedlá, však v menu nájdete stále – takým je napríklad Viedenský teľací rezeň, ktorý patrí k najobľúbenejším jedlám Slovákov. Prepojenie s vinárstvom a pivovarom je praktické, a vy si viete vychutnať jedlo i s remeselným pivom PaB. Prípadne vám skúsený someliér poradí, ktoré víno zvoliť, ku ktorému pokrmu- to však máte naznačené i priamo v menu.

Kaštieľ Pálffy naučí nazerať na svet histórie s láskou asi každého. Spojenie tradície a gurmánskych chutí je vhodné a príjemné predsa pre každého.

Špičkový servis zaručuje i to, že rezervácie sa plnia a zatiaľ čo pracovný týždeň patrí prevažne biznisovým obedom, víkendy sú o oslavách a rodine. Prijať pozvanie do Kaštieľa Pálffy, do Hostina Palatín, či do apartmánov je niečo výnimočné.

Hostinec palatín Kaštieľ Pálffy
Servis je v Kaštieli Pálffy na vysokej úrovni. Je radosť vidieť zamestnancov, ktorí svojou prácou doslova žijú.

A dovolím si aj menšiu poznámku – je radosť vidieť, že tento pocit výnimočnosti v sebe má aj personál. Keď sa totiž pracuje dobre zamestnancom, vytvára to jemnú auru, ktorú hostia pocítia. A to je ten najlepší pridaný bonus k celkovej atmosfére.

 

Text: Simona Budinská

Foto: Ondrej Bobek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Simona Budinská

Vášnivý gurmán, mama troch detí, dvoch kníh a niekoľkých bedekrov. Náhody sú jej osudom, a tak pred rokmi vznikol projekt Kávičkári.sk. S nadšením sa venuje najmä víziám, kreovaniu na portáli, ale aj new biznis. Srdcovkou je aj vzdelávanie v oblasti gastronómie v rámci projektu Gastrolove a tvorbe osobnostného PR.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *