Editoriál: Ako sme spustili najväčší projekt našej rodiny a stvorili Château Gbeľany

 Editoriál: Ako sme spustili najväčší projekt našej rodiny a stvorili Château Gbeľany
Editorial

Toto je náš príbeh. Príbeh záchrany jedného kaštieľa, príbeh neustáleho bádania a spoznávania. Spoznávania histórie, gastronómie, ľudí a príbehov. Pred pár rokmi sme ani netušili, že náš život sa bude odvíjať na tomto mieste, a dnes ním žijeme. Toto je naše Château Gbeľany.

V Gbeľanoch sa už od hlavnej cesty vyníma majestátna budova kaštieľa s pekne upraveným okolitým anglickým parkom. Pred 15 rokmi bol však ešte len chátrajúcou pamiatkou, ktorá čakala na záchranu a navrátenie dávneho lesku. Dnes je prekrásnou stavbou, obľúbeným hotelom s výnimočnými službami. Ukrýva množstvo zákutí, v ktorých vznikli rôzne príbehy našich hostí. Toto je ten náš.

Château Gbeľany
Kedysi chátrajúca pamiatka, dnes zrekonštruovaná majestátna budova Château Gbeľany, ktorá očarí návštevníkov zvonka i zvnútra.

Od schátranej pamiatky po historický hotel

Príbeh zrodu nášho Château Gbeľany sa začal dávno. Gbeľany a gbeliansky kaštieľ bol pre manžela, Petra Janíčka, srdcová záležitosť. Kaštieľ v jeho rodnej obci bol miestom, okolo ktorého chodil do školy, kde neskôr sídlili ochranári z CHKO Malá Fatra a ktorý napokon videl chátrať. Ako nádejný mladý stavbár dúfal, že mu raz niekto dá druhú šancu. V tom čase, keď so stavebníctvom ešte len začínal, netušil, že to bude práve on. Predtým však naberal skúsenosti v stavebníctve doma i v zahraničí v stavebnej firme, v ktorej sa stal spoluvlastníkom.

Zlom nastal v období odpredaja firmy, keď sa rozhodol peniaze z predaja niekde investovať, a možno to zariadil sám osud, ale práve v tomto období bol teraz už náš kaštieľ na predaj a našiel ho náhodne v inzerátoch. Vedel, že stojí pred najväčšou stavebnou aj osobnou výzvou, do ktorej sa chcel pustiť. Stačil už len krôčik. Keď mi povedal o svojom zámere zachrániť chátrajúcu pamiatku u nás v obci a investovať práve do tohto projektu, s radosťou som ho podporila. A tu sa začal príbeh rekonštrukcie.

Château Gbeľany
Manželia Janíčkovci oslávili aj s tímom Château Gbeľany krásne životné jubileum – okrúhlu päťdesiatku.

Najstarší dom v Gbeľanoch

Môj manžel prišiel domov a oznámil našim deťom: „Kúpili sme jeden starý dom v Gbeľanoch!“ To, že ide o ten úplne najstarší dom v celej obci, sa dozvedeli až neskôr. A presne v tomto momente sa začal náš rodinný srdcový projekt – od prvých plánov rekonštrukcie budovy až po určenie účelu, na ktorý bude slúžiť. Ešte keď sme nevedeli, že kaštieľ bude hotelom, vedeli sme jedno, že chceme, aby bolo Château Gbeľany miestom otvoreným pre verejnosť, aby tu bolo pre ľudí.

Ivana Holubčíková z Château Gbeľany: Bez spoločnej vízie a skvelého tímu nemožno napredovať

Čítať viac >

Po nie príliš dlhých úvahách prišla myšlienka vytvorenia hotela s ďalšími doplnkovými službami, ktoré budú môcť využívať nielen ubytovaní hostia, ale aj ľudia z blízkeho či zo vzdialenejšieho okolia. Začali sme teda z iného konca, najprv kúpa budovy a potom hľadanie zámeru, ale naše rozhodnutie pretvoriť kaštieľ na hotel rozhodne neľutujeme. Toto riešenie si nás akoby našlo a stalo sa naším osudom.

Château Gbeľany
Château Gbeľany môžu obdivovať nielen ubytovaní hostia, ale aj návštevníci z blízkeho či ďalekého okolia obce Gbeľany.

Rekonštrukcia Château Gbeľany, ktorá trvala 20 mesiacov

Po prvotných plánoch rekonštrukcie sa začala príprava realizácie. Projekt obnovy bol zdĺhavejší vzhľadom na fakt, že Château Gbeľany je národnou kultúrnou pamiatkou a všetky náležitosti museli byť konzultované s odborníkmi v danej oblasti. Po spracovaní projektu obnovy a úspešnom uchádzaní o získanie grantu – nenávratného finančného príspevku z fondov EÚ – prišla ďalšia výzva. A to krkolomný termín, dokedy bolo potrebné rekonštrukciu dokončiť, aby bolo možné spolufinancovanie z fondov EÚ.

Rekonštrukcia prebehla za rekordných 20 mesiacov, keď sa v ,,špičke“ na stavbe pohybovalo aj 100 pracovníkov z rôznych odvetví a súbežne pracovali na rôznych častiach obnovy budovy. Zosúladiť rôzne profesie pri už beztak náročnej úlohe obnove pamiatky bola aj pre nás, skúsených stavbárov, veľká výzva. Ako však ukázal čas, obstáli sme.

Château Gbeľany
Keďže Château Gbeľany je národnou kultúrnou pamiatkou, rekonštrukcia musela byť konzultovaná s odborníkmi v danej oblasti.

Ako sme spoznali svet hotelierstva a pochopili, čo je v ňom najdôležitejšie

Po dokončení našej najväčšej stavebnej výzvy prichádzala na rad zatiaľ posledná a najväčšia pracovná výzva – vymeniť stavebníctvo za hoteliersku prax a spustenie prevádzky hotela. V začiatkoch nám určite pomohli predchádzajúce skúsenosti s riadením firmy. Faktom však ostáva, že podnikanie v hotelierstve a gastronómii je niečo celkom odlišné, ako sme boli doposiaľ zvyknutí. S rešpektom pred novým začiatkom sme sa začali pripravovať na svoje nové poslanie. Hľadala som nejaký rámec, školenie, ktoré by mi pomohlo pochopiť celkovú problematiku hotelierstva, ale zároveň aby to nebola len teória na míle vzdialená od praxe. Našla som si akreditovaný kurz pre začínajúcich hotelierov, kde vyučovali odborníci z hotelierskej praxe. K spusteniu prevádzky Château Gbeľany sme prizvali odborníka z dlhoročnou skúsenosťou, aby sme získali potrebné know-how a nič neopomenuli už na začiatku fungovania.

Château Gbeľany
Château Gbeľany spustil svoju prevádzku 26. 2. 2016, takže v týchto dňoch oslávi už 7. výročie otvorenia.

V tomto momente sme začali aj s náborom prvých zamestnancov a dovolím si povedať, že v niektorých ľuďoch sme našli doslova poklady a zostali s nami budovať náš sen až dodnes, čo si veľmi vážime. S malým tímom deviatich ľudí sme začali prípravy na prevádzku – vybavenie izieb, zariadenie prevádzok, prvé propagačné materiály, web, premýšľanie chodu a fungovania, upratovanie a samotná príprava priestorov. To všetko sme riešili spoločne pár mesiacov pred otvorením. Prevádzku hotela sme spustili 26. 2. 2016 a dva mesiace nato sme usporiadali veľké otvorenie Château Gbeľany.

V jednoduchosti sme našli tú pravú krásu

Už je to teda takmer 7 rokov, odkedy sme otvorili Château Gbeľany pre hostí zblízka i zďaleka. A na naše dielo sme veľmi hrdí. Sme radi, že sa nám podarilo zachovať kus histórie a dať jej nový život. Pri zariaďovaní hotela a výbere materiálov sme pochopili, že v jednoduchosti sa ukrýva tá pravá krása. To vystihuje aj náš osobný vkus, ktorý do konkrétnej podoby navrhla interiérová dizajnérka Katarína Fialová. Baldachýny ani pozlátený inventár teda nečakajte.

Château Gbeľany
Heslom v jednoduchosti je krása sa riadila aj interiérová dizajnérka Katarína Fialová, ktorá mala pod palcom podobu vnútornej časti Château Gbeľany, ktorú si dnes môžu užívať jeho návštevníci.

Skôr sme sa snažili vystihnúť atmosféru jednotlivých priestorov a práve preto sú izby, ako aj verejné priestory na prízemí a prvom poschodí ladené do historického štýlu. Na druhom poschodí sme zas chceli nechať vyniknúť dominantný barokový krov, preto je zariadenie v podkroví veľmi striedme, minimalistické. V nových budovách sme zas volili moderný a stále minimalistický dizajn – napr. izby v dobudovaných prepájacích traktoch medzi historickou a novou budovou, s moderným dizajnom a priestrannými lodžiami, ktoré vám poskytnú výhľad do krásneho anglického parku, ako aj moderné priestory wellness, lobby baru či reštaurácie Belene.

Dušou Château Gbeľany sú ľudia. Ste to aj vy

Históriu a nové kapitoly života Château Gbeľany však nepíše moderný dizajn a to, v akej podobe je tu kaštieľ teraz, ako sme ho stvorili. Dušou priestoru sú práve ľudia. Jednak sme to my i naši kolegovia, ktorí dbáme o to, aby ste u nás cítili príjemne a aby ste odchádzali spokojní, oddýchnutí a plní zážitkov. Túžime, aby sme sa stali súčasťou vašich najkrajších spomienok. Dušu priestoru tvoríte aj vy, naši hostia. Ste to aj vy. Práve vy píšete nové príbehy a dotvárate atmosféru tohto krásneho miesta.

Château Gbeľany
„Dušou priestoru sú práve ľudia. Jednak sme to my i naši kolegovia, ktorí dbáme o to, aby ste u nás cítili príjemne a aby ste odchádzali spokojní, oddýchnutí a plní zážitkov,“ ozrejmuje hlavnú ideu Château Gbeľany.

Pokroková grófka, ktorá jazdila v aute

Pri rekonštrukcii Château Gbeľany sme sa naučili pokore. Úcte k histórii tohto miesta, ktoré ňou priam dýcha. Do kaštieľa preto postupne pribúdajú predmety, ktoré na ňu určitým spôsobom odkazujú. A nie je tajomstvo, že sme i milovníkmi odkrývania histórie tohto krásneho miesta. Auto v lobby bare nie je náhodou. Je odkazom na príbeh grófky Huberty, ktorá ako jedna z pokrokových žien tej doby jazdila na automobile. Na prvom poschodí pribudli obrazy posledných majiteľov, v lobby bare zas prierez najstaršieho stromu spolu s vyznačenými míľnikmi. Úcta k histórii a ku kultúre sa však neobracia len do minulosti, histórie, ktorú si v rôznych kútoch kaštieľa návštevníci môžu všimnúť.

Château Gbeľany nám dalo veľa. Je tu pre nás všetkých a veríme, že to tak bude navždy

Kaštieľ je pre nás miestom, kam patrí život, aj ten kultúrny. Aj preto v ňom radi organizujeme rôzne kultúrne podujatia v historických priestoroch, ktoré im vdychujú nový život. Už pravidelnou záležitosťou sú koncerty klasickej hudby či divadelné predstavenia na nádvorí hotela s tými najkrajšími kulisami v podobe historickej budovy, ako aj stretnutie majiteľov historických vozidiel niekoľkokrát v roku v parku, ktoré sú pastvou pre oči okolitých návštevníkov.

Château Gbeľany
V Château Gbeľany to žije nielen kultúrnymi, ale aj gastronomickými podujatiami. V neposlednom rade si tu môžete zorganizovať nádhernú svadbu či oslavu, na ktoré vám ostanú krásne spomienky.

Château Gbeľany nás naučilo, že nemôžeme žiť len z časov dávno minulých, ale musíme hľadieť aj do jeho budúcnosti. Naším cieľom je poskytovať hosťom nezabudnuteľné zážitky a žiť v spomienkach. V tých vašich spomienkach – na dokonalý relax a krásne chvíle strávené s vašou polovičkou, rodinou, priateľmi. Na výnimočné chvíle vo vašom živote, ako sú svadby, krstiny, oslavy jubileí… A v neposlednom rade vytvárať vám krásne spomienky na toto miesto aj nami usporiadanými akciami – koncertmi, divadelnými predstaveniami, degustačnými večerami. Naše Château Gbeľany vstalo z popola, žije a my veríme, že to tak bude už navždy. Navždy s nami aj s vami.

Château Gbeľany nájdete aj na Facebooku a Instagrame.

Text: Eva Janíčková

Fotografie: Rudolf Sladkovský, M. Kušnír

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Portál Kávičkári.sk vznikol v roku 2011 ako priestor pre všetkých nadšencov a milovníkov pôžitkov - dobrej kávy, jedla, zaujimavých miest a podujatí. Počas desaťročia pôsobenia priniesol stovky zauijímavých informácii, v ktorých sa rozoberala káva, slovenské pražiarne kávy, výrobcovia produktov, majitelia a prevádzkovatelia reštaurácii, šéfkuchári, ale i pomoc celému segmentu HoReCa.

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články