In VINO v Piešťanoch: Bankár podal pomocnú ruku menším vinárstvam 

 In VINO v Piešťanoch: Bankár podal pomocnú ruku menším vinárstvam 

 

Počas práce v banke trávil veľa času u svojich klientov v Modre – mnohí z nich boli vinári. Počas dlhých rozhovorov sa dozvedel o tom, aké je pre malé vinárstvo náročné dostať sa na pulty väčších reťazcov. Aj napriek tomu, že ich produkty sú často kvalitatívne vyššie ako tie od veľkých producentov. Vtedy Martinovi Petrgálovi napadlo, ako im pomôcť: Čo keby som otvoril podnik, kde budem predávať víno od tých menších a kvalitnejších vinárstiev? Dlho to netrvalo a v Piešťanoch vzniklo In VINO, kde Martin až kurátorsky vyberá vína – nielen od slovenských, ale tiež zahraničným producentov.

 

in-vino-piestany-15
In VINO v Piešťanoch.

 

Malé vinárstva produkujú veľkú kvalitu

 

hotel-balnea-esplanade-piestany-dizajn

Balnea Esplanade v Piešťanoch: Hotel, aký dnes nepostaví už nikto

Čítať viac >

Martin v In VINO vytvára zaujímavý koncept: vínny bar s kaviarňou a predajňu s vínom. Vysoké regály s fľašami vytvárajú dominantnú kulisu, medzi ktorou je rozmiestnených niekoľko stolov. Každý z regálov je označený: Slovensko, Európa a Nový svet. Ponuka je skutočne bohatá, ak započítame aj e-shop, vybrať si môžete až z 1600 rôznych vín. Toto číslo však samo o sebe nič neznamená, z rozhovoru s Martinom však jasne vyplýva, že kvalita je u neho prvoradá.

 

in-vino-piestany-27

 

in-vino-piestany-22
Malé vinárstva produkujú veľkú kvalitu.

 

Vína zo svojej ponuky pravidelne ochutnáva, a keď zistí, že kvalita išla nezvratne dole, výrobcu vyradí. Aj napriek tomu, že s ním bol predtým 5 rokov spokojný. Dnes tak môžeme v In VINO nájsť vína od slovenských vinárstiev, ako Berta, Rariga, Chateau Rubáň, Repa Winery či Kristián Podobek. Nechýbajú ani skvelé veltlíny a rizlingy z Rakúska, najmä oblasť Wachau či aromatickejšie a hravejšie vína z Nového sveta (Austrália, Chile, Nový Zéland či Argentína).

 

in-vino-piestany-1

 

Okrem vína aj rumy, cigary a káva

 

Hoci koncept a vlastne i samotný názov jasne hovoria, čo v In VINO hrá prím, ponuka je pestrejšia, ako sa na prvý pohľad môže zdať. To, že aj alkohol môže skvelo chutiť a dá sa vychutnávať, Martin ukazuje výberom lahodných rumov, ale aj brandy. Tie sú doplnené cigarami, ktoré podľa samotného majiteľa svojou chuťou a vôňou dokážu posunúť degustáciu dobrého rumu na vyššiu úroveň.

 

in-vino-piestany-31
Ponuka je pestrá.

 

 

Po pohári, dvoch dobrého rizlingu si môžete dopriať i kávu. Zväčša tu nájdete osvedčenú slovenskú klasiku: EBENICA COFFEE. Zrno si dokonca môžete kúpiť domov, ponuka balených káv je doplnená aj nitrianskou značkou Rabbi Coffee. Tá sa sústredí najmä na espresso zmesi z arabicy. Zaujímavosťou je, že v In VINO si môžete objednať selfieccino. Martin dodnes so smiechom spomína, ako týmto nápojom pomohol istému mládencovi počas rande urobiť dojem na slečnu.

 

in-vino-11
Nájdete tu osvedčenú slovenskú klasiku: EBENICA COFFEE.

 

In VINO a degustácie

Dlhé rozhovory s vinármi, denná práca s vínom, rôzne špecializované kurzy a chuť objavovať zmenili u Martina víno na životný štýl. Aj to je dôvod, prečo sa snaží pritiahnuť do tohto sveta ešte viac ľudí – aj pomocou riadených degustácií. Tie sa v In VINO konajú pravidelne a sústreďuje sa počas nich najmä na slovenské vína. Novinkou tiež je, že začal pracovať s vlastným someliérom, vďaka čomu sa pokúsi posunúť koncept In VINO ešte vyššie. Či patríte medzi fanúšikov tradičnej školy, alebo nového sveta, či už máte radšej biele, červené, alebo ružové víno, pri návšteve Piešťan by ste nemali vynechať miestnu mekku dobrého vína. Na zdravie!

 

in-vino-piestany-14
Dostupné sú aj degustácie.

 

in-vino-piestany-5

 

In VINO nájdete aj na instagrame.

 

 

Text: Tomáš Turek

 

 

Foto: Tomáš Turek

 

 

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

 

 

logo_Slovakia_travel_SK

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články