Balnea Esplanade v Piešťanoch: Hotel, aký dnes nepostaví už nikto

 Balnea Esplanade v Piešťanoch: Hotel, aký dnes nepostaví už nikto

 

„Forma nasleduje funkciu“, tak znie filozofia architektonického štýlu funkcionalizmus. Práve tento štýl bol v prvej polovici 20. storočia typický pre Česko-Slovensko, postupom času však obľuba a viera v tento sloh neprestávali. Dôkazom je aj 4-hviezdičkový hotel Esplanade Ensana Health Spa Hotel v Piešťanoch, ktorý ponúka veľkolepé funkcionalistické hodnoty: veľkorysé priestory, kombináciu kvalitných materiálov, ako drevo, travertín, sklo či koža, zmysel pre detaily a trochu trpký pocit, že takéto stavby už dnes nevznikajú. A to všetko vzniklo preto, aby ste si oddýchli, zregenerovali a užili si krásny piešťanský Kúpeľný ostrov.

hotel-balnea-esplanade-piestany-sedenie

Funkcionalistický relax

Esplanade Ensana Health Spa Hotel  je súčasťou veľkého kúpeľného komplexu, ktorý sa začal budovať už v osemdesiatych rokoch 20. storočia, konkrétne Balnea Esplanadae sa zrodil v rokoch 1979 – 1980. V časoch, keď sa na dôležitých stavbách nešetrilo a tu to vidieť na každom kroku: v hotelovej kaviarni vás očaria lustre, ktoré sú umeleckým dielom, počas prechádzky chodbou šliapete na červený koberec prekrývajúci spišský travertín, recepcia je samostatnou planétou, do kúpeľného domu Balnea Health Spa sa dostanete preskleným tunelom.

hotel-balnea-esplanade-piestany-kavickarisk-kavickari

hotel-balnea-esplanade-piestany-interier

Práve v kúpeľnom centre Balnea Health Spa na vás čaká relax, oddych, regenerácia a liečebné procedúry. Tieto priestory prešli v roku 2014 veľkou rekonštrukciou, vďaka čomu si termálnu vodu, bahenné zábaly či kozmetické procedúry užijete v najmodernejšom a najväčšom balneoterapeutickom centre v strednej Európe a teda aj na Slovensku. To však nie je všetko, pred samotným hotelom je vonkajší, celoročne otvorený termálny bazén.

Vaňové kúpele

Zrkadlisko

Aké procedúry si môžete užiť

Rozloha takmer 7 500 m2, tým sa môže pochváliť kúpeľné centrum Balnea Health Spa, kde je k dispozícii až 8 rôznych bazénov: na rehabilitáciu, na cvičenie s aquabikmi, na hydroterapiu. Okrem povestných bahenných si tu hostia môžu oddýchnuť aj pri parafínových zábaloch, k dispozícii sú priestory na elektroterapiu, fyzioterapiu či oxygenoterapiu. Zaujímavosťou je tiež Centrum rehabilitácie a ergoterapie, kde sa pacienti, najčastejšie po mŕtvici, znovu učia robiť každodenné činnosti: zapnúť šporák, odomknúť kľúčom či otvoriť dvere.

hotel-balnea-esplanade-piestany-kavickarisk

Balnea Esplanade a čaro Kúpeľného ostrova

Veľkorysá funkcionalistická budova hotela Esplanade Ensana Health Spa Hotel by na iných miestach kričala, na kúpeľnom ostrove je však obklopená stromami a výborne sem zapadá. Na hotelovom námestí sa môžete pri fontáne rozhodnúť – idem na recepciu, alebo na letnú terasu kaviarne? Prípadne si môžete zobrať kávu a koláč a posedieť si priamo na fontáne. Má to tu svoje nezameniteľné čaro, najmä počas teplejších dní, ako celý kúpeľný ostrov, ktorý je pýchou Piešťan.

hotel-balnea-esplanade-piestany-park

Hotel postupne prechádza rekonštrukciou: recepcie sú modernejšie, kúpeľné centrum patrí k špičke v Európe, izby vyzerajú aj naživo ako z katalógu a to všetko v zvláštnej, ale fungujúcej symbióze s pôvodným funkcionalistickým duchom. Keď moje kroky preskleným tunelom tlmil mäkký červený koberec, pomyslel som si: „Takýto hotel by dnes už nikto nepostavil.“

hotel-balnea-esplanade-piestany-izba-kavickari-kavickarisk

hotel-balnea-esplanade-piestany-kupelna

Nepostavil a je to škoda, preto ak máte chuť na relax a zbožňujete do najmenšieho detailu premyslenú architektúru, Balnea Esplanade vám to dá. A my len veríme, že sa z pôvodných klenotov uchová čo najviac a bude sa k nim pristupovať citlivo. Je to jednoduché: zaslúžia si to, lebo sú krásne a sú súčasťou našej česko-slovenskej kultúrnej identity.

hotel-balnea-esplanade-piestany-interier-kavickarisk

Text: Tomáš Turek

Foto: Tomáš Turek a archív hotela

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

logo-rezort-piestany

logo-slovensko-dobry -napad

logo-MDSR

 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *