Artelier v Bratislave: Káva, brunch, maľovanie, krása

 Artelier v Bratislave: Káva, brunch, maľovanie, krása

 

Niekedy stačí náhoda, ktorá otočí život iným, novým smerom. To je aj prípad Pavla Nerudu a Ingrid Bartalskej, ktorí sa raz išli odreagovať od svojich pracovných povinností na kurz maľovania. Uvoľnenie stresu, dokonalá psychohygiena, ničím nerušené flow. Pocity, ktoré si z toho večera odniesli, boli skutočne silné. Až také silné, že sa v Bratislave založiť rozhodli kaviareň s ateliérom, kde si môže maľovať ktokoľvek a kedykoľvek. A tak na Grösslingovej ulici, ktorá umeniu vždy priala, vznikol očarujúci Artelier s výnimočným konceptom.

Po príchode do Artelieru štyrikrát wau

Grösslingová 24, nárožný dom zarastený popínavým brečtanom a v jeho polopodzemnej časti sídli Artelier. Okolie a budova často napovie, čo môžete od podniku očakávať. Po otvorení dverí zisťujem, že moje očakávania sa ešte predčili. Okrem dverí sa otvára svetlý veľkorysý priestor s mozaikovou podlahou, bielymi tonkami a veľkým „coworkingovýmstolom. Tu si naň však počítač nepoložíte, farebné šmuhy a stojančeky s plátnami hovoria o jeho využití. A ja si hovorím „wau.

artelier-bratislava-22

artelier-bratislava-9

Cez oblúkový portál sa blížim k srdcu podniku – tak trochu kaviareň, trochu bistro, trochu ateliér no najmä miesto, kde chcete vypnúť – bar odetý do tmavosmaragdových obkladačiek. Ten je doplnený ružovými zamatovými stoličkami a pár stolíkmi. Všetko na zlatých nohách. Pekný moderný štýl art deco. Priestoru kraľuje dlhá smaragdová lavica na sedenie. A ja si opäť hovorím „wau.

artelier-bratislava-25

artelier-bratislava-48

Skrz červené dvere presvitajú ostré slnečné lúče, vychádzam hore schodmi – už len nebeská hudba a scéna ako z filmu je na svete – ocitám sa vo vnútrobloku. Ale akom! Ste v centre mesta, máte však úplný pokoj, tieň vám robia prvorepublikové bytové domy a drevená stena, ktorú čoskoro obrastie popínavý brečtan. Dokonalé súkromie uprostred mesta. Okrem posedenia sa tu týčia aj stojany na plátno. A ja si tretíkrát hovorím „wau.

artelier-bratislava-31

Vraciam sa späť do vnútra, tam už rozvoniava káva a Pavol sa ma pýta: „Dáte si?Dám si, ochutnávam a hovorím si štvrtýkrát „wau. Výborne pripravené espresso zo zmesi Black Sheep od pražiarne black. Okrem toho vám tu pripravia aj batch brew či filter z výberovej kávy Rusty Nails. Môžeme si spoločne tipnúť, čo poviete, keď ochutnáte.

artelier-bratislava-57

Pri maľovaní je cesta cieľom

Ingrid a Pavol nepochádzajú z gastra, doteraz sa naplno venovali najmä organizovaniu eventov. Za to však majú zmysel pre detail a vedia, čo je to dobrá služba a ako by mala vyzerať. Preto si na pomoc s gastro časťou Artelieriu prizvali na pomoc tých, ktorí tomu rozumejú viac. Azda najsilnejšou pomocnou rukou bol barman Tony Velich, ktorý im pomohol zložiť nápojové menu, takže okrem kávy si dáte aj dobré no, remeselné pivo, no hlavne miešané nápoje, ako kávové negroni či twistnutý gin-tonic. No taktiež im veľa inšpirácie ohľadom jedál dali Roman a Mary z bistra Špacírka.

artelier-bratislava-18

artelier-bratislava-52

Podnik je otvorený od rána do večera, a tak nechýba ani možnosť brunchu či zdravého snacku – napríklad vidiecky chlebík s avokádovou pomazánkou, feta syrom a granátovým jablkom. Ale to najhlavnejšie: maľovanie. Prísť sem, zobrať si plátno, štetec a vypnúť, môže úplne každý. Od profesionálov po amatérskych nadšencov až po človeka, ktorý držal štetec naposledy na výtvarnej výchove. Nejde o výsledok, ide o zážitok. Vykročiť z komfortnej zóny, vypnúť, nechať sa pohltiť a sústrediť sa iba na maľovanie. Lebo aj cesta môže byť cieľ.

artelier-bratislava-14

Inšpirujúce prostredie

Ak by ste sa do maľovania v Artelieri zamilovali, podnik ponúka i rôzne zvýhodnené členské programy. Tiež sa tu organizuje maľovanie pri víne s lektorkou alebo rôzne workshopy – napríklad sa tu konalo aranžovanie kvetov v spolupráci s ateliérom Jarabina. Okrem toho ešte jedna zaujímavosť: súčasťou tohto miesta je aj veľmi slušne vybavené podcastové štúdio, kde si môžete po doladení termínu nahrať svoju reláciu. I toto robí koncept Artelieru aj na pestré bratislavské možnosti originálnym.  

artelier-bratislava-23

artelier-bratislava-61-2

Sú kaviarne, podniky, miesta, kde sa stretáva pestrý kolorit ľudí, ktorí tam prišli každý za iným účelom. Jeden pracovať, druhá na koláč s dcérou, tretí na obchodné stretnutie, štvrtý… Často sa tak môže stať, že niektorý z nich nebude úplne spokojný. Do Artelieru však prakticky každý chodí s rovnakým cieľom: spomaliť, odreagovať sa, vychutnať si daný moment. Ak hľadáte miesto, kde dostanete dávku inšpirácie, psychohygieny a ešte aj plátno s výbornou kávou k tomu, čaká na vás v Bratislave na Grösslingovej 24

artelier-bratislava-32

Artelier nájdete aj na instagrame.

Foto: Tomáš Turek

Text: Tomáš Turek

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Tomáš Turek

Nadaný, so svojským humorom. Jeho články sú skutočným pokladom a jeho rozhovory sú románom na pokračovanie. Vďaka nemu sa dokážete preniesť na miesta, o ktorých s ľahkosťou píše. A možno ostanete aj trošku hladní. To je riziko Tomášových článkov. No a ešte fotí. Parádne!

Zobraziť všetky články autora >

Odporúčané články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *