Šarmantný kávičkár z Trnavy

Šarmantný kávičkár z Trnavy

Má len 27 rokov, no v Trnave už riadi štýlovú kaviareň, ktorá presne vie, čo sa ľuďom páči. Martin Galbavý na prvý pohľad nepôsobí ako typický šéf. Keď vám však rozpráva o svojej Betónke, srší z neho radosť, hrdosť, vášeň pre podnikanie, na zamestnancov sa usmieva a bez problémov zapadne medzi ostatných hostí.

 

 

 

Betonka Trnava

Keď sa pri našich cestách rozprávame s inými „kávičkármi“, väčšinou zisťujeme, že v gastro biznise vyrastali, študovali ho alebo ich k vlastnému podniku priviedli prirodzené okolnosti. So šarmantným mladým podnikateľom z Trnavy je to však iný príbeh. Martin Galbavý sa totiž ku káve dostal až nedávno. Od malička ho fascinovali autá, a tak na strojníckej fakulte vyštudoval automobilovú výrobu. K svojmu remeslu sa však nikdy nedostal, pretože po škole začal pracovať ako asistent úspešného podnikateľa a neskôr ho zlákali reality.

 

Betonka personál kaviareň Betonka

S pribúdajúcimi rokmi ho však stále viac zaujímala práve káva, i keď, ako sám priznáva, začínal pomerne skromne – so zalievanou kávou u rodičov. „Keď som začal piť kávu, začal som postupne snívať aj o vlastnej kaviarni,“ hovorí 27-ročný podnikateľ. Najlepší impulz pre ňho i pre jeho spoločníka prišiel v čase, keď sa v Trnave začalo stavať nové nákupné centrum pri futbalovom štadióne. Nadšení kávičkári si povedali „teraz alebo nikdy“ a zabezpečili si priestor na prvom poschodí, ktorý dnes láka nakupujúcich i milovníkov kvalitnej kávy z celého mesta. „Boli sme si vedomí, že obchodné centrá nie sú práve najvyhľadávanejšími miestami kávičkárov, ale bola to pre nás výzva,“ hovorí Martin Galbavý. Dnes sa teší, že hostia si slovenskú kávu Coffeeindomáce koláčiky, ktoré im pečú v neďalekej pekárni, môžu v Betónke vychutnať hoci aj v papučiach. Neobmedzuje ich totiž počasie, čas ani problémové parkovanie, ktoré je vždy súčasťou atmosféry historického centra.

 

Betonka majiteľ Betonka Trnava

Začiatky v podnikaní nebývajú ľahké. Aj majitelia Betónky si pred jej otvorením prešli azda všetkým, od stavebných prác až po skladanie nábytku. Výsledok však určite stojí za to, elegantná sivá kaviarnička s terasou a nápaditým menu je univerzálne podareným a pekným projektom, ktorý si v Trnave už dnes nachádza svoju klientelu. Martina Galbavého na jeho práci baví nielen samotné kávičkovanie, ale najmä práca s ľuďmi. „Zároveň je to však aj to najťažšie,“ pripomína mladý podnikateľ, z ktorého pri rozprávaní o vlastnej kaviarni stále srší pokora a pozitívna energia.

 

kaviareň rozhovor Betonka

Betónka je pre Martina Galbavého tento rok už druhým „dieťaťom“, z ktorého sa teší. Pred niekoľkými mesiacmi sa mu totiž narodilo prvé bábätko. „Toto aspoň neplače,“ smeje sa čerstvý otecko, pre ktorého sú nové nielen rodičovské povinnosti, ale aj vedenie novootvorenej kaviarne. Dobré rady si požičal od kamarátov v gastro biznise, skúsenosti s prácou v kaviarňach však mal už počas štúdia. Pri hľadaní nových zamestnancov sa stretol aj so zábavnými situáciami, napríklad keď sa mu na inzerát na baristu/baristku ozvalo mladé dievča. „Ozvala sa, aj keď podľa jej slov bagristku vraj nikdy nerobila,“ spomína na úsmevnú epizódu pán Galbavý.

 

Betonka kaviareň

Hlavným cieľom štýlovej kaviarne bude nájsť si čo najviac stálych zákazníkov. V Trnave sú totiž medzi prvými, ktorí odvážne stavili na kvalitu a začali s tradičnými postupmi prípravy kávy, i keď na ne ľudia ešte nie sú celkom zvyknutí. „V Trnave je veľmi veľa pekných kaviarní, ale takých, ktoré spájajú všetko v jednom, nie je veľa,“ myslí si Martin Galbavý. V budúcnosti by sa vraj rád priblížil kultovým podnikom v meste, ktoré majú dobré meno i verných zákazníkov. „Musíme si nájsť svoju klientelu. Nie je to ľahké, ale je to pre nás výzva,“ hovorí mladý kávičkár.

 

Betonka Trnava rozhovor kaviareň

 

Text: Miroslava Germanová

Foto: Ondrej Bobek

Facebook Comments

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach

Odporúčané články