Filip Trusina z kaviarne a vinotéky Cuvée
Vo februári pred troma rokmi otvorili súrodenci Filip a Dominik Trusinovci v Modre kaviareň a vinotéku Cuvée, aby ju po troch týždňoch znovu zatvorili, keďže prišiel prvý lockdown. A hoci to bolo náročné obdobie, s úctou ho zvládli a dnes prevádzkujú charizmatickú kaviareň s vinotékou, ktorá sa stala vyhľadávanou destináciou nielen pre domácich, ale aj ľudí z okolitých miest a Bratislavy. O tom, ako sa im podarilo preniesť kúsok Modry do hlavného mesta, do Tržnice Nivy, nám porozprával jeden z bratov – Filip Trusina.
Prevádzky Cuvée ste otvorili spolu s bratom a teraz ich máte aj so sestrou. Ako dlho spolupracujete?
S bratom asi 5 rokov. Než sme otvorili Cuvée, robili sme spolu dizajnové tričká pod značkou Scrawl, ktorá funguje dodnes.
Robiť s rodinou je na jednej strane výborné, lebo sa môžete na seba spoľahnúť, na druhej určite aj ťažké. Ako je to u vás?
My to máme super, asi sme mali dobrú výchovu. Vieme sa pohádať, ale po pol hodine sme už zadobre, lebo sa vieme dohodnúť. Každý vie, v čom je dobrý. Brat je skôr na umelecké a tvorivé veci, sociálne siete, fotografie. Ja som na prevádzkové veci a viem toho najviac o víne. Sestru baví pečenie, takže plánujeme vlastnú výrobňu koláčov, pretože domáce koláče sú domáce koláče. V modranskom Cuvée ponúkame napríklad bábovky, kysnuté koláče či škvarkové pagáče. V Bratislave na to nemáme priestor, a preto spolupracujeme s francúzskou patisserie Le Miam, ktorá nám dodáva tie najlepšie croissanty a koláče z lístkového cesta. Prednedávnom sme do ponuky zaradili aj koláčiky Jaja´s goodies z Pezinka. Sladké ku káve jednoducho musí byť.
Čo vás inšpirovalo, že ste si otvorili druhú prevádzku Cuvée a po Modre ste prišli do nákupného centra, do Tržnice Nivy?
My sme hneď od začiatku plánovali aj druhú prevádzku Cuvée. Do Tržnice Nivy nás dotiahol kamarát z vinárstva Malé Divy, ktorý pozná manželov Zelenayovcov, ktorí tento projekt vytvorili a vedú a bývajú tiež v Modre. Stretli sme sa všetci u nás pri pohári vína, vypočuli sme si všetko o koncepte tržnice a napriek váhaniam sme si povedali, že to skúsime.
Bolo náročné „napasovať“ sa sem? Predsa len to je iný priestor, ako máte v Modre, kde ste v krásnom historickom dome.
Áno, v Nivách máme obmedzený priestor, všetko sme museli „schovať“ do priestoru 30 štvorcových metrov. Bolo to celkom náročné, ale podarilo sa. Brat študoval architektúru, takže mal svoju predstavu, a do dokonalosti ju dotiahli architekti zo štúdia Inflow. Naším hlavným cieľom bolo preniesť atmosféru Modry do Bratislavy. Zachovali sme preto jednotlivé prvky, ktoré máme v Cuvée v Modre. Napríklad modré, ručne robené kachličky. Zdobia náš bar, ktorý je dominantou prevádzky. Sme jednoducho neprehliadnuteľní. 😊
Keďže máme radi prepojenie moderného so starým, nad celým barom sme povešali agátové šteky, čo sú oporné koly vo vinohrade. Robili sme to po nociach s bratom. Skladali sme ich ako puzzle. S výsledným efektom sme teraz viac ako spokojní. Potrpíme si aj na malé detaily, a preto u nás na bare či stolíkoch nechýba naša obľúbená modranská majolika. Najväčší modranský akcent je u nás vo forme vína. Väčšia časť našej ponuky je práve z Modry a malokarpatského regiónu.
Kde je väčší dopyt po modranskom víne? V Modre či, naopak, v Nivách?
Ťažko povedať. V oboch prevádzkach sa snažíme podporovať najmä to lokálne. S mnohými vinármi sa poznáme osobne a ich vína máme „prekoštované“, takže zákazníkovi môžeme o každom kvetnato rozprávať. Zároveň však vieme, že je dôležité mať širokú ponuku, a preto máme pestro zastúpený aj „svet“. Nechýbajú u nás rakúske veltlíny, nemecké rizlingy či francúzske Bordeaux.
Cítite rozdiel v klientele?
Určite áno. V Nivách sa pohybuje veľa zahraničných návštevníkov, keďže je to zároveň autobusová stanica. Títo cestujúci si k nám dotlačia batožinu a s pohárom vína čakajú na svoj spoj. Sme prekvapení, že v Bratislave nalievame prvý pohár oveľa skôr ako v Modre 😊 V obedňajších časoch fungujeme v synergii s okolitými reštauráciami. Veď k jedlu sa pohár vychladeného vína vyslovene pýta. Chodievajú k nám aj ľudia z okolitých kancelárií. Vieme ich ľahko identifikovať. Majú na krku šnúrku s kartičkou a chodia k nám opakovane. Naše „peaky“ sú cez obed a potom v čase po práci.
V Modre máme, naopak, silné víkendy. Najmä vďaka tomu, že Modra je blízko Bratislavy a mnoho ľudí tu má chaty či víkendové domy. Tiež je to dobrá destinácia na kvalitné reštaurácie a pobyt v prírode.
V čom sa odlišujete od iných vinoték?
Najväčší rozdiel je asi v prístupe. Osobnom. Trávim naozaj veľa času za barom. Keďže veľmi rád hovorím o víne, oproti iným predajcom vína môžem našim zákazníkom sprostredkovať aj celý príbeh vinohradníctva. Obrábame vlastné rodinné vinice a tento rok sme si prvýkrát dali spraviť aj naše víno. Je to, ako inak, cuvée – spojenie rulandu bieleho a veltlínu zeleného. Vyrobili nám ho kamaráti z vinárstva Male divy a etiketu naň navrhol brat Dominik. Využívame synergie na všetkých frontoch!
Našli ste nejaké synergie aj v Nivách?
Rozhodne. V Tržnici Nivy fungujeme ako komunita. Poznám majiteľov alebo personál z okolitých prevádzok. Chodím k nim na obed, oni ku mne na kávu či víno. S predajňou mediteránskych potravín Marrea sme dokonca nadviazali aj komerčnú spoluprácu. Dodávajú nám syrové dosky či kvalitné prosciutto. Výborne sa hodia k vínu a nemusím mať v prevádzke vlastnú zásobu. Jednoducho skočím k nim a nakrájajú mi čerstvé potraviny, ktoré potrebujem.
Aké mate ďalšie plány či vízie? Kam chcete posunúť Cuvée?
Už dlhšie sa pohrávame s myšlienkou vlastného e-shopu. Vidíme, že kombinácia fyzického priestoru a online funguje. Okrem vína by sme tam chceli predávať aj Dominikove dizajnové tričká a ilustrácie. Keďže sme fanúšikovia modranskej keramiky, isto bude zastúpená aj tá.
Budete ich predávať aj v Cuvée v Nivách?
Určite áno, práve sa hráme s priestorom, ako na to. Už dnes máme v ponuke pár vecí. Okrem tričiek predávame aj balíčky kávy Mlsna coffee. Do budúcna chceme tento darčekový sortiment rozšíriť.
Cuvée Wine Shop & Coffee nájdete aj na Facebooku a Instagrame.
Text: Natália Horváthová
Fotografie: Ondrej Bobek